17. semestrníku Univerzitního upíra se zúčastnilo přes 200 dárců

Ve dnech 20. – 23. října se konal již 17. semestrník Univerzitního upíra, který tradičně proběhl v prostorách transfuzního oddělení FN v Plzni.

17. UU

Darovat krev mohli, i tentokrát, jak lidé nějakým způsobem spjatí s univerzitou, tak ostatní. Co bylo pozitivní, byl počet účastníků. Ten se přehoupl přes dvě stovky a z toho celých 65 lidí přišlo darovat krev vůbec poprvé. Co se týče rozložení dárců podle fakult, tak nejvíce jich bylo z fakulty pedagogické a z fakulty zdravotnických studií (35 a 32), následované fakultami elektrotechnickou (30) a filozofickou (25). Menší účast byla z fakulty aplikovaných věd (19), ekonomické (18), strojní (14), právnické (7) a pouhý jeden dárce se našel na fakultě designu a umění. Dárců mohlo být ještě více, ale bohužel ne všichni zájemci splňovali podmínky pro dárcovství, většinou z důvodu začínajících viróz.

17. UU

O tomto semestrníku byla i možnost zaregistrovat se do Českého národního registru dárců dřeně v rámci akce Dřeňden, která se konala 14. října. Tuto možnost využilo 28 lidí. Jde o to, že registrovaný člověk daruje v případě potřeby část svých krvetvorných buněk k záchranné transplantaci kostní dřeně.

A jak takové darování krve probíhalo? Zájemce přišel, dostal registrační formulář, který vyplněný odevzdal na recepci. Potom šel na odběry a měření tlaku. Po chvilce si ho sestry zavolaly a sdělily mu výsledky, a pokud testy dopadly dobře, posadil se do čekárny, než byl zavolán k samotnému darování. Po něm každý dostal občerstvení a malý dárek.

17. UU

Na závěr této akce se konal upíří rej, který byl tentokrát v literárním klubu Íčko.

Váš hlas: Žádná Průměr: 5 (1 vote)