25. Filmový festival FINÁLE Plzeň byl výjimečný.

V sobotu 28.4. skončil 25. Filmový festival "Finále" Plzeň. Měl jsem tu čest se této týdenní akce zúčastnit, jako člen studentské poroty, pro celovečerní film. V tomto článku bych se rád podělil o dojmy, zážitky a nějaké ty informace ze zákulisí.<--break->

Slavnostní zahájení začalo v neděli 22. 4. od 19:00, ale pro mě celá akce začala už od 17:00, kdy se sešly studentské a zahraniční poroty na slavnostní večeři. Bylo skvělé sedět u jednoho stolu s významnými osobnostmi evropského filmu. Všichni porotci se k nám (studentům) navíc chovali velice vstřícně a bez problémů se zapojovali do konverzace.

Klan Trojanů

Slavnostní zahájení proběhlo ve Velkém sále Měšťanské besedy. Nejprve všechny zúčastněné pozdravil Jan Burian, který celý večer moderoval. Po krátkém úvodu byly představeny jak soutěžní filmy a dokumenty, tak i nesoutěžní snímky. Celá zahajovací ceremonie byla zakončena promítáním dokumentárního snímku Umanutá. Tento snímek pojednává o životě režisérky Drahomíry Vihanové. Po skončení snímku jsme se odebrali na slavnostní recepci (což byl v podstatě raut). Jak už to bývá, u jídla se všem zlepšila nálada a začali komunikovat o to intenzivněji. Teprve tam mi došlo, jak velké akce mám příležitost se zúčastnit.

První oficiální den promítání jsme měli jako porota na programu dva soutěžní snímky. Prvním byl snímek Čtyři slunce a dalším film Cigán, který pojednával o problematice romských osad na Slovensku. Naprosto dokonalá na celém festivalu byla možnost diskutovat s tvůrci po skončení filmu. To je ohromná výhoda oproti běžnému kinu, kde odcházíte se spoustou otázek (je pravda, že někdy je to záměr). Zde jste mohli klást dotazy ohledně techniky natáčení, scénáře, financování filmu atd. Zkrátka, nezažil jsem situaci, kdy tvůrci odmítli odpovědět na položenou otázku.

Předsedkyně mezinárodní poroty. Emília Vášáryová

Další den projekcí, byl (alespoň pro mě) opravdu náročný. Na programu jsem měl hned 5 filmů. Ráno od 10:00 jsem viděl komedii herce a režiséra Jiřího Stracha Vrásky z lásky, který je spíše pro starší publikum. To ale neznamená, že by mě film nudil. Vtip tomuto filmu opravdu nechyběl, a proto jsem odcházel příjemně překvapený. Dalším filmem byla také komedie, která je tentokrát zaměřena na mladší generaci. Film Probudím se včera v hlavní roli s Jiřím Mádlem byl mimosoutěžní, ale přesto jsem si řekl, že se na něj podívám. Opět šlo o celkem zábavný film, kde mi nejvíce vadila přehnaná reklama na nejmenované žvýkačky, které byly snad v každém druhém záběru. Třetím filmem druhého dne byl snímek Signál. U tohoto filmu jsem pociťoval mírné zklamání, protože mi nepřipadal nějak výjimečný a zdálo se mi, že dost čerpá z jiných filmů. Film "Alois Nebel" byl pro mě ohromnou záhadou a v pořadí čtvrtým filmem druhého dne. Graficky určitě unikát české kinematografie, který stál ohromné peníze, a tvorba přesáhla dobu 3 let. I zde ale děj úplně neupoutal, protože jsem se v něm trošku ztrácel. Posledním filmem dne byl snímek Poupata. Tento film dokáže navodit depresivní náladu i zarputilému optimistovi a právě to mi trošku vadilo. Perfektně natočeno, perfektně zahráno, ale až moc se tlačilo na depresivní pilu. Po této opravdu dlouhé vlně filmů, přišlo zasloužené odpočinutí a posezení s přáteli z poroty v prostorách Měšťanské besedy.

I režisér Jan Hřebejk se podepsal na čestnou tabuli

Třetí den začal pro nás porotce až od 16:30, ačkoli já jsem byl celou akcí tak nadšen, že jsem se tam zdržoval již od 10:00 a pozoroval jsem dění kolem sebe. První soutěžní snímek třetího dne byl film Dům. Pokud jsem správně pochopil, byl to první celovečerní film slovenské režisérky Zuzany Liové a nutno říci, že „prvotina“ se jí velice povedla. Rodinné drama, kde otec řeší rodinné spory zarputilou prací na stavbě domů je rozhodně více než ucházející. Další film, který nás čekal, byl pro mě osobně třešnička na dortu. Neočekával jsem, že by film Okresní přebor mohl vyhrát cenu na Plzeňském festivalu, ale myslím, že pro sbírání cen nebyl tento film natočen. Tento film chce hlavně bavit a to se mu od začátku do konce daří. Co jsem si z tohoto snímku odnesl? Žádné zklamání a spoustu dobré nálady. Sluší se říci, že po skončení filmu proběhla naprosto dokonalá debata s tvůrci filmu, které se zúčastnil i Luděk Sobota. Třetím a posledním filmem tohoto dne byl snímek "Příliš mladá noc", která u mě osobně vůbec nezabodovala. Příběh se tak nějak objevil a zmizel a nic po sobě nezanechal, snad jen spoustu otázek a udivených tváří, které se ptali "O čem to vůbec bylo?". Tento den pro nás porotce pracovně skončil, ale čekala nás velká odměna, kterou nebylo nic menšího než párty v Casinu City. Ačkoli jsme neměli žetony na hru, někteří z nás si zkusili hru "nanečisto" a určitě si to každý skvěle užil.

Hvězdná sestava českého filmu

Čtvrtek byl ve znamení posledního promítacího dne soutěžních snímků. Jako první jsme spatřili film Nic proti ničemu, který téměř celou studentskou porotu zaujal technickým zpracováním a originálním přístupem. Poslední soutěžní snímek byla roadmovie Rodina je základ státu. Tento film vyhrál cenu českých filmových kritiků a i naší porotu velice zaujal. Moc se mi líbila vyváženost vtipu a dramatu, se kterou film pracoval. Večer po zhlédnutí snímků jsme se opět sešli v prostorách kavárny v Měšťanské besedě a studentská porota si začala předběžně sdělovat dojmy z různých snímků.

Pátek a studentská porota měla jen jediný úkol. Verdikt. Který film bude prohlášen jako ten nejzajímavější a nejoriginálnější, který zaujal studentskou porotu? Zhruba v půl deváté se sešla studentská porota (já dorazil trochu později, za což se kolegům ještě jednou omlouvám :)). Verdikt musel být vynesen do 12 hodin, a ačkoli měl předseda studentské poroty právo veta, mělo být rozhodnutí pokud možno jednohlasné. Nejprve jsme začali zužovat seznam filmů na ty, které by přicházeli v úvahu pro všechny porotce. Tímto výběrem jsme se dostali ke dvěma filmům. Potom nastal zásadní problém. Kterému to udělit? Každý z těch dvou nás bavil a každý byl dobrý, ač jiným způsobem. Nakonec bylo rozhodnuto, že vyhraje film Nic proti ničemu, který porazil jen o chlup snímek Rodina je základ státu. Tímto jsme jako porota splnili svou povinnost. Čekalo nás jen slavnostní zakončování a ceremonie. Ještě ten večer proběhla "rozlučková" slavnostní večeře porot, které se opět zúčastnili všichni porotci všech porot.

Režisér Jiří Strach při přebírání ceny.

Na sobotu jsem si schoval speciální bonbonek v podobě mého posledního filmu na festivalu. Film, který mě ohromně baví a neměl jsem jej možnost shlédnout doposud na velkém plátně, byl film Miloše Formana Amadeus. Tento film byl v sekci Křídla slávy a já si ho prostě nemohl nechat ujít i přesto, že stopáž této verze (Director´s cut) má celé tři hodiny. Poté už se každý z nás odebral do svých domovů (já na kolej), aby se převlékl do slavnostního oblečení, ve kterém se zúčastní slavnostního udílení cen. O tomto ceremoniálu se rozepisovat nemusím, protože ho každý z vás mohl vidět na obrazovkách České televize. Po ceremoniálu následovala opravdu poslední část oficiálního programu a tou byl zakončovací raut.

Na závěr nezbývá než říct, že zažít takovou akci je víc než čest. Pro mě osobně to bylo inspirující. Vidět, ne jen práci filmařů, ale je samotné a navíc rozebírat s nimi jejich vlastní práci, tomu se říká zážitek. Tento týden byl neopakovatelný a to nejen pro atmosféru, ale i proto, že ve studentské porotě může každý být jen jednou. Já si myslím, že letošní studentská porota využila příležitosti a nahlédla, kam to jen šlo, aby si odnesla doživotní zážitky. Jako člen poroty bych rád poděkoval organizátorů celé akce za skvěle odvedenou práci a také kolegům porotcům, kteří vytvořili skvělou partu.

Na úplný závěr mluvím přímo k Vám, ano ke čtenářů tohoto článku. Většina z vás jste studenti. Právě naše generace nejvíce přispívá k tvorbě filmu. Jsme to právě my, kdo nejvíce chodíme do kin a koukáme na filmy. Chtěl bych vám říci, že pokud opravdu chcete podpořit film, nestahujete nekvalitní verze různých CAM-ripů a zajděte (alespoň občas) do kina, protože pokud nebudete chodit do kina, nebude moci být ani na internetu žádný CAM-rip ke stažení. 

Váš hlas: Žádná Průměr: 4 (7 x hlasováno)

Komentáře

Myslím, že redaktor na Dione

Myslím, že redaktor na Dione by měl mít trochu lepší pravopis a nedělat hrubky. ,, Jsme to právě mI?? " Píše se tam y ( my všichni) nemáš zač:-)

Opraveno. Díky za upozornění

Opraveno. Díky za upozornění a omlouvám se :)

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Štve vás opisování obrázku? Dioné nabízí přihlášení pod ORION loginem! Každý student ZČU má tedy automaticky konto!
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.