AEGEE není jen pět zvláštních písmen

Aktivita vysokoškolských studentů nutně nekončí vně dveří budovy katedry. Tedy alespoň ne všech. Některé z nich zaměstnává ve volném čase práce ve studentských organizacích, které nabízejí širokou paletu možností doplnění akademických znalostí i praktickými dovednostmi. I tímto způsobem, je budována, nyní často zmiňovaná, „korporátní identita“ – pocit sounáležitosti – ve vztahu k mateřské univerzitě. Činnosti důležité pro chod takové organizace jsou velmi různorodé, stejně tak i profily a oborové zaměření jejich členů. Potřeba jsou lidé s pedagogickým přehledem a komunikačními dovednostmi pro vedení, lidé kreativní, kteří organizaci „vizualizují“ pro kampaně, lidé s analytickou myslí a dobrým strategickým plánováním pro tvorbu cílů a způsobů jejich naplnění, lidé se znalostmi z oblasti IT a spousta dalších. Nejinak je tomu i v AEGEE. Že ji neznáte?

AEGEE(Association des Etats Généraux des Etudiants de l'Europe) byla od svého vzniku neziskovou organizací, do které vstupovali dobrovolníci především z řad vysokoškolských studentů, nebyla nikdy svázána s politickou stranou a neomezovaly ji hranice národních států. Za cíle si vytyčila obranu lidských práv, demokracie, podporu přeshraniční spolupráce a mobility  ve vzdělávání. V březnu roku 1987 se na schůzce s francouzským prezidentem zástupci AEGEE zasadili o zahájení dobře známého výměnného programu Erasmus. Události po pádu Berlínské zdi pak umožnily expandovat dále na východ. Od roku 1990 jsou hlavním pilířem činnosti AEGEE letní univerzity, dvou týdenní setkání studentů z různých zemí s tematickým programem (umění, historie, jazyky, sport, aj.). Každoročně pak pořádá i množství otevřených konferencí k aktuální tématice, seminářů pro organizátory letních univerzit a podílí se na dlouhodobých projektech. V loňském roce například její projekt „Y vote“ na podporu voleb do Evropského parlamentu získal ocenění Evropské komise. Jestliže Vás napadla otázka, „nu a co u nás“? Pak předchozí, strohý a možná trochu nezáživný text splnil svůj úkol.

V devadesátých letech byly založeny tři pobočky v pořadí Praha, Brno a Plzeň. Přesto, že v našem prostředí mají studentské organizace tradičně problém se členskou základnou, české antény se „neztratily“. Zorganizovali jsme několik letních univerzit, především cestovního charakteru, ve spolupráci s Německem, Polskem, Maďarskem a Slovenskem.  Na konci ledna jsme uspořádali lyžařský pobyt pro zahraniční studenty v Krkonoších. Třetí ročník akce „Czech Skiweek“ se znovu setkal s kladným ohlasem. Nejbližším počinem AEGEE Plzeň bude LTC (Local training course) 9. – 11. 4. 2010. Jedná se o třídenní otevřené setkání v Plzni se zástupci vrcholového vedení AEGEE Europe a členy dalších sousedských poboček. Od pátku do neděle budou probíhat semináře k tématům organizace studentských akcí, PR kampaň, komunikační dovednosti nebo fundraising. LTC je také považováno za určitou „bránu do AEGEE“, kdy mají potencionální zájemci unikátní možnost nahlédnout a „prohlédnout“. Ano, správě. Tento článek funguje zároveň jako pozvánka. Chcete-li vědět víc, zjistěte víc.

AEGEE Plzeň není jen pět písmen, nýbrž v současné době pět aktivních členů. Jejich jménem se s Vámi těším na viděnou, třeba na LTC nebo i dřív.

Další informace na www.Aegee-plzen.cz popř na Office@aegee-plzen.cz. Pravidelná setkání vždy v pondělí od 19.30 v místnosti HJ 202.

Autor článku: Mikuláš Splítek, prezident AEGEE Plzeň.

akce AEGEE v Krkonoších

jedna z akcí AEGEE v Krkonoších

Váš hlas: Žádná Průměr: 4 (3 x hlasováno)