Bakalářka za 12 000Kč, diplomka za 20 000Kč

Obchod s absolventskými pracemi bohužel zašel až tak daleko, že se úplně legalizoval. Jakoukoliv seminární či diplomovou práci si můžete jednoduše legálně objednat na internetu, legálně za ní zaplatit a pak si s ní můžete dělat co chcete, třeba jí odevzdat a obhájit.

Ostatně dělo se to vždy. Každý asi zná někoho, kdo zaplatil jinému spolužákovi, když za něj udělal semestrálku. Vypracování odborné práce je byznys jako každý jiný. Pokud se tedy dotyčný vyrovná s vědomím, že pomáhá podvodu, nedopouští se ničeho nezákonného. A určitá suma peněz určitě dotyčnému pomůže se s tím vyrovnat. 

Tuto mezeru na trhu tedy již začínají obsazovat firmy, které se vyloženě živí zhotovením odborných prací, které jsou rovnou psány jako semestrální, bakalářské, diplomové, rigorózní či disertační práce. Každý si tedy může koupit legálně od takové společnosti práci na míru, zaplatit z této koupě i DPH (vše je přeci legální) a s touto prací naložit dle uvážení. K podvodu totiž dochází až v momentu, kdy někdo tuto práci odevzdá pod svým jménem. Ale to už není starostí oné firmy, ta i ve smluvních podmínkách jasně uvádí, že nenese žádnou odpovědnost za následné použití práce a z její strany jsou dodrženy všechny zákony. Diskrétnost je samozřejmostí.

Ještě že ty zkoušky a státnice se musejí skládat, jinak už by titul byl jen otázkou peněz. Ukázka ceníku podkladů z primareferat.cz (bez DPH):

Referáty 199,-Kč / strana
Seminární práce (zápočtové, semestrální, ročníkové) 249,-Kč / strana
Bakalářské a absolventské práce 299,-Kč / strana
Diplomové práce 349,-Kč / strana
Rigorózní práce 449,-Kč / strana
Disertační práce 449,-Kč / strana
MBA práce 449,-Kč / strana

 

Příplatky za expresní zpracování prací do 10 stran:

Zpracování do 72 hodin + 30%
Zpracování do 48 hodin + 50%
Zpracování do 24 hodin + 80%

 

Závěrem: Kdyby aktéři z FPR nešetřili, nemusela by teď být žádná aféra.

Aktualizováno: 
19. March 2010 - 15:10
Váš hlas: Žádná Průměr: 3.3 (12 x hlasováno)

Komentáře

Doufám, že tohle není placená

Doufám, že tohle není placená inzerce :)

Taky jsem o tom přemýšlel,

Taky jsem o tom přemýšlel, ale ono si to ostatně může každý najít na netu.

Nejsem tedy odborník na

Nejsem tedy odborník na trestní právo, ale nebyl bych si tak absolutně jistý, že nabízení takových prací je beztrestné. Dle mého by se v jednání těch co práce vytváří jistá forma účastenství nalézt dala.

Tak ten závěr v článku nevím,

Tak ten závěr v článku nevím, jestli moc sedí... Jestli to není tak, že řekněme ti ne až tak bohatí mají tituly a práce v pořádku, protože tu práci odevzdali, i když ji sami nenapsali :). A kdo měl peněz víc, ani práci odevzdávat nemusel...

Osobně bych jim přišil

Osobně bych jim přišil neoprávněné podnikání, § 251 (nového) trestního zákoníku.

Tak ani v zahraničí to není

Tak ani v zahraničí to není nic neobvyklého. Pro právníky jeden odkaz v angličtině: http://www.lawteacher.net/. Ale ty ceny jsou hodně zajímavý :-)

Já to beru, dávám na

Já to beru, dávám na vědomost, že za uvedenou cenu koupím dizertaci (i s doktorandem) na mnou zadané téma: Numerical methods for stochastic differential equaitons driven by fractional Brownian motion :). Za zprostřredkování korektního obchodu (beru pouze kvalitní zboží) provize jistá :)).

Podle toho jak vypadaj jejich

Podle toho jak vypadaj jejich stránky, a že jejich obsah je v duchu "Nikdo vám nemůže dát tolik, kolik my vám můžeme slíbit," se obávám, že na témata jako "Binarizace digitálních hologramů" nebo "Návrh waveletu pro detekci Evokovaného potenciálu" by koukali půl dne jako telata na nový vrata a pak by vrátili peníze. Evidentě se specializujou jenom na nějaký blbiny typu referát od filozofovi nebo bakalářka na téma historie bankovnictví v čechách. Čimž nechci snižovat úroveň jiných oborů. Ale existovat firma, která na zakázku udělá cokoliv, tak si muže z fleku založit soukromou univerzitu. Takže ono to zase tak horké nebude :-)

Nu, já myslím, že na

Nu, já myslím, že na zmiňovaná témata by zkrátka kontaktovali studenty a absolventy odpovídajících škol (možná i akademiky, to nevím, co všechno si troufnou), a při dostatečné finanční motivaci by vůbec nemuseli být neúspěšní… Růžové brýle jsou hezká věc, ale pokud už je na MFF realitou kupování vypracovaných domácích úkolů i zápočťáků (těžko říct jak rozšířenou, ale evidentně existující), pak mi koupě bakalářky připadá jako naprosto reálná, koupě diplomky jako možná a koupě dizertační práce jako ne zcela nemožná. Nevím teda, jak by pak student s tou koupenou prací pochodil u vedoucího, to by dotyčný musel bejt poloslepej, aby si nevšim, že ten člověk nějakou dobu nic nedělal a pak z rukávu vyčaroval hotovou práci - ale pokud mu vedoucí umožní hodně samostatnou práci, tak je to asi možné; rozsáhlejší podvod by byl možný, pokud by se student domluvil na komunikaci emailem a pak úzce spolupracoval s tím, kdo by mu tu práci dělal, takže by fungoval jen jako takové emailová ústředna.

Současně, optimismus z

Současně, optimismus z prvních let provádění ní postupně slábl. Méně a méně lidé mají tendenci k prokázání anywhat schopnosti v myšlení strukturálně, ale stále více a více může zajistit jeho originalitu. Do jisté writing a lab report je hluboká otázka, jak bychom ještě Přísahám, že to stojí za vážné mozku.

cool!

cool!

vzhledem k tomu, že úroveň

vzhledem k tomu, že úroveň vzdělání na ZČU stojí za vyližp*del, není se čemu divit, že se studenti uchylují k takovému řešení..proč se obtěžovat s psaním bakalářky, když to stejně nikdo neocení?

My translator doesn't work

My translator doesn't work properly. Find out the best dissertation writing service

I think the right solution

I think the right solution would be to try bestsessays.biz essay writing )

Your life becomes worse and

Your life becomes worse and heavier because of term papers and the essay and difficult tasks? Then visit our

writing service essayservicey.com!!

In most cases, students are

In most cases, students are overhelmed by both curriculum and extra-curriculum Activities. This leaves theme with no other option but to search for academic writing assistance. This is a wise move as it is better to hire professional help writing Than to risk getting bad Grades Poorly Written by Submitting work. if you are a student and you would like to hire a literature review writing services, Then do not hesitate to click on the link below: 

Literature Review Writing Help

I agree with you that online

I agree with you that online writing services are becoming very popular especially at the college level. It is always advisable for students to hire writing services instead of risking not graduating on time or not grduating at all by submitting low quality work.

Seeking for professional and

Seeking for professional and legitimate writing help would be the right option for any scholar. If you are a student and you need quality thesis topic writing help, then you can contact us for help.

Thesis writing requires a

Thesis writing requires a professionals. We are among the best thesis writing firms and as such you can engage our thesis writing experts.

EDUREKA - ŠETŘÍ ČAS I

EDUREKA - ŠETŘÍ ČAS I PENÍZE

www.edureka.cz

Writing is the amin academic

Writing is the amin academic task in schools and colleges. Students always mess uo with their academic works. Research proposal writing service will help the students to get creative ideas in writing. 

  The study of the different

 

The study of the different subjects and domains of academics is very vital and important. Success in academic papers is achieved by seeking help in assignments service from an expert and the acquisition of knowledge in different stages.

 

Writing is always difficult.

Writing is always difficult. Students have lots of academic works. TO complete their task on time they need help in writing or they may buy dissertation proposal online. There are many good service.

I wish to thank you for the

I wish to thank you for the great work That you are doing. This is an informative and helpful post That students need to read. If you are a student who is looking for help thesis literature review, Then we are the right firm to choose.

Higher education is

Higher education is considered to be a very important part of our lives. If you is student and regularly have no ability to make essay on time, visit 24 Hour Essay Writing Service

This forum is very

This forum is very interesting, informative and interactive. This site is among those that you read their stories and comments with keenness and alertness so that you don't miss any information. If this writing style and technique can be used on all online forums, our lives will be transformed fully because we will be empowered with skills and the technical know-how of every sphere of our lives.

Thank you for sharing such an

Thank you for sharing such an interesting article. It is true that many firms that are fraudulent have made online firms have a bad reputation. We have done our best to offer nothing but professional assignments writing services that can make a great difference.  

There are many websites that

There are many websites that offer assignment writing services at extreme rates, but once you tell us you need professional help with writing a research paper, you shall be delivered with top quality services at reasonable charges.

Writing is always Difficult.

Writing is always Difficult. Students have lots of academic works. Their task to complete on time They need help in writing or May They assignment writing service . There are many good service.

This is an interesting post

This is an interesting post That is worthwhile reading. You made some decent points there. I did a research on the topic and found the majority of people will go along with with your site. I look forward to reading more from you.

Coming across such

Coming across such informative posts is usually a wonderful experience. After all the sacrifice trying to search for such content, one finally feels a sigh of relief when one finds such a valuable content. This is a commendable work. You can request for Help Writing Lab Report, from lab reports writing professionals.

    If you have been applying

 

 

If you have been applying for several jobs and you are not getting a positive response to your applications it is high time that you include important components in your curriculum vitae and cover letters or hire a professional resume writer who will reshape your resume and tailor it to meet the expectations of the employers.

 

Your website is great. I am

Your website is great. I am surfing for some useful information on the web and I am happy that I can find it here. Also, I hope that you will find my educational site interesting. Visit it: https://handmadewritings.com

    Wastewater presents an

 

 

Wastewater presents an environmental and health threat. Therefore, waste water from the domestic, commercial, or industrial usage should be disposed of effectively by being treated and conveyed through leak-proof conduit pipes before being released to the environment. Luckily, a lot of technologies are available to treat waste water and make it safe for disposal or reuse.

 

Coming across droughts

Coming across droughts informative posts with Usually a wonderful experience. After all the sacrifice trying to search for content droughts, one finally Feels a sigh of relief When one Finds droughts and valuable content. This is a commendable work. You can request for education thesis writing service  from lab reports writing professionals.

Při jakémkoli Vašem finančním

Při jakémkoli Vašem finančním stavu pravděpodobně budete někdy potřebovat úvěrové služby. V takovém případě je radno používat tento servis https://vsepujcky.cz/company/ferratum.

  Writing is always

 

Writing is always Difficult. Students have lots of academic works. Their task to complete on time They need help in writing or May They  . There are many good service. help with coursework

I do not know who you are. Do

I do not know who you are. Do not even know your name I would like to talk but I do not have a number to call. I'm looking hard, it's hard I'm looking hard but it's hard To see Oh, give me a sign; I'm going to wonder if you've lost your way I've been here waiting patiently, Your lane should be right here next to me I need you tonight, think of you all the time. Thank you | => super smash flash 2  | => bloons tower defense 5

Pretty helpful material,

Pretty helpful material, thanks for this article

by visiting this site I found

by visiting this site I found cool stuff here keep it up.

 

That's worthwhile reading.

That's worthwhile reading. You made some decent points there. I did a research on the topic and found the majority of people to go along with your site.

   Thanks for sharing the

 

 Thanks for sharing the information with us and I have found it to be informative and engaging.  I hope new content will be updated on a regular basis

I believe that the ability to

I believe that the ability to write great and interesting content is very scarce this days and times.I ahve really enjoyed reading the content and posted information is very accurate.

If you are looking for

If you are looking for Managed WordPress Hosting that is isolated from other users on the server, We provides you with everything for which you have been waiting for. Our hosting is built on a blazing-fast SSD latest hardware That's Highly tuned for optimum performance. The hosting includes the latest WP version, plugins, themes, automated daily backups, anytime money back, 99.97% uptime and 24x7 support.

 

Babies may not be able to

Babies may not be able to specifically recall their childhood throughout the years, but a good and comfortable childhood leaves a feeling of contentment to be recalled whenever they look back. A few longitudinal studies consider just how these memories are being stored and provide a general retrospect on how these memories are recalled and effective later on in your life. These studies showcase how children recall feelings instead of actual memories. <a href="https://hometronix.net/best-convertible-car-seat/">best car seat for 1 year old</a>

I appreciate it!. I really

I appreciate it!. I really like it when people get together and share ideas. Great website, continue the good work!. Either way, great web and I look forward to seeing it grow over time. Thank you so much. |=>super smash flash 2

There are many sites that

There are many sites that offer the task of composing administrations at extraordinary rates, however once you disclose to us, you will need expert help with composing an exploratory paper, you will be conveyed with top quality administrations at reasonable cost.

Graduation chouses have high

Graduation chouses have high value noways because most of the people are doing such courses and the demand is high. Postgraduates are less but no of graduates are high in the country. You can understand the difference after reading the post shared here. tour amsterdam

As any seminar or assignment

As any seminar or assignment works can be buy from outside, it became more easy for the students. Education became a matter of money that you have. As a person I never feel agreeable to such kind of works. 

Thanks

Susan

Know how to fix printer offline ,Tech Support team

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Štve vás opisování obrázku? Dioné nabízí přihlášení pod ORION loginem! Každý student ZČU má tedy automaticky konto!
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.