Čas na to uvařit si něco dobrého a rychlého na koleji

Jelikož tu máme nový měsíc, rozhodla jsem se opět napsat nějaký chutný recept, který se dá bez problémů uvařit i v kolejních podmínkách. Tentokrát je to tak trochu rajčatové šílenství, protože budeme vařit rajčatovou polévku a boloňské špagety. Rozhodla jsem se pro tyhle dva jednoduché recepty a to hlavně proto, abych ukázala, jak jednoduchá tahle jídla jsou a že příprava nezabere téměř žádný čas. Je rozhodně lepší věnovat trošku usílí vlastnímu vaření, než koupit si hotovou omáčku ve sklenici, nebo rajčatovou polévku z pytlíku. Nikdy nevíme, co je přesně součástí těchto již téměř hotových jídel a rozhodně nám nebudou chutnat tak jako tyto recepty.

Rajčatová polévka (3-4 porce) 15 min.

1x cibule

slunečnicový olej

0,5 kg rajčat

rajčatový protlak

1x masox

0,5 litru vody

bazalka/oregáno

špetka soli

4 lžíce 30% smetany

strouhaný sýr (eidam, parmazán)

Nejdříve necháme spařit rajčata v horké vodě. Dáme je do hrnce a zalijeme je uvařenou horkou vodou z konvice (nebo je necháme na plotně chvíli vařit ve vodě dokud nepopraskají). Poté vylejeme vodu, necháme rajčata vychladnout a oloupeme je. Na pánvi si mezitím necháme rozehřát olej a do zahřátého oleje vložíme na jemno nakrájenou cibuli. Poté co cibule zpění a chytne zlatavou barvu přidáme jí i s oloupanými rajčaty do hrnce. Rajčata rozmačkáme vidličkou, nebo rozsekáme ručním mixérem. Dále přidáme vodu a protlak a uvedeme do varu. Poté co polévka 5 minut vaří ochutnáme ji a dosolíme podle potřeby a chutě. V této fázi je dobré přidat masox a počkat chvíli než se rozvaří. Polévku nakonec dokořeníme pomocí bazalky a nebo oregána a zjemníme přidáním smetany. Polévku servírujeme do hlubokého talíře posypanou sýrem.

rajčatová polévka

Boloňské špagety (4-5 porcí) max. 20 min.

1x cibule

0,5 kg vepřového mletého masa

slunečnicový olej

4x vetší rajče

rajčatový protlak

bazalka/ oregáno

špetka soli

strouhaný sýr (eidam, parmazán)

špagety

Nejdříve opět necháme spařit rajčata v horké vodě a oloupeme je jako u předchozího receptu. Na pánvi opět necháme zpěnit na jemno nakrájenou cibulku do zlatova a přidáme vepřové mleté maso. Maso smažíme na pánvy dokud nezesvětlá (přibližně 5- 10 min) nezapomeňte jej míchat. Mezitím bychom měli dát do hrnce s vroucí vodou vařit špagety. Vodu osolíme a přidáme lžičku oleje, aby se špagety nelepily. Občas pomícháme. Když je maso usmažené přidáme oloupaná a rozdrcená rajčata a rajčatový protlak. Necháme povařit, osolíme a dokořeníme dle chuti opět buď bazalkou nebo oregánem. Uvařené špagety scedíme (vaříme je přibližně 9 minut) a servírujeme na talíř s hotovou omáčkou a sýrem.

Boloňské špagety

Váš hlas: Žádná Průměr: 3.7 (3 x hlasováno)