Česko zažije noc vědců

Noc vědců je soubor zábavných akcí s účastí vědců a veřejnosti, které se konají po celé Evropě již od roku 2005 vždy zároveň v jediný den v roce, letos 26. září. Jejich cílem je představit vědce veřejnosti jako „obyčejné lidi“ a přesvědčit návštěvníky, že vědecká kariéra je možnou životní volbou i pro ně, i když nejsou zrovna génii typu Einsteina.

Co si představíme při vyslovení slova „vědec“? Většina z nás bílé pláště a zkumavky, vzdálené za zdmi laboratoří. Ve skutečnosti nám nic není bližší než výsledky vědecké práce. Skrývají se v předmětech naší denní potřeby – ať už tím míníme automobil nebo kartáček na zuby. Výzkumníci pro ně vymysleli nové materiály, tvary, navrhli je tak, aby nám co nejlépe sloužily.

Návštěvníci noci vědců nahlédnou pod pokličku vědecké kuchyně. Budou si moci pohovořit s vědci osobně, vyzkoušet si jejich práci a „nakazit se“ jejich nadšením pro výzkum, a to na mnoha místech v České republice. Z programu vybíráme pár „bonbónků“:

Třetí ročník akce Noc vědců aneb "Věda není věda" se bude konat od 16 do 23 hod. V areálu ŠKODA HOLDING a.s. (vchod z Borské ulice V. bránou) v okolí budovy nového science centra Techmania.

 

Chcete-li se pobavit, experimentovat, poznat současnou tvář vědy a vědce osobně, je tato akce určena přímo Vám!

Zároveň se Vám představí osobnosti ze ŠKODA HOLDING a.s. a Západočeské univerzity v Plzni, které působí na poli vědy. Techmania Science Center představí ze "své kuchyně" nové exponáty - velké interaktivní modely, které pomáhají s pomocí demonstrátora ukazovat vybranou fyzikální problematiku. Mimoto bude k vidění a vyzkoušení část slovenské putovní expozice "Vědecká hračka" , jejíž jednotlivé kusy pocházejí ze 36 zemí světa.

Pracovníci Katedry chemie FPE předvedou chemické pokusy zblízka, např. zapalování ohně vodou, hořící bankovku, líhnutí hada z vejce, chemické světlo a další.

V astronomickém koutku připraví Hvězdárna a planetárium v Plzni pozorování hvězdné oblohy s náležitým výkladem a sérii přednášek se zajímavými vědci z oboru astronomie. Návštěvníci uvidí spoustu modelů, animací a videosekvencí. Vedle výstavky "Historie pozorování vesmíru" bude představen také projekt nového Planetária v Plzni.

Katedra obecné fyziky FPE připúravila celou řadu exponátů a pokusů, mj. novou difúzní mlžnou komoru, levitron, Jakobův žebřík a mnoho dalších. Ten, koho zajímají nové materiály a technologie, si o nich bude moci pohovořit s přítomnými odborníky.

S plzeňským klubem robotiky ITEM budete moci zažít závod robotů. Pokud se rádi bavíte nad deskovými hrami, můžete si s klubem Bedna vyzkoušet své taktické a strategické schopnosti.

V "Evropském koutku" zjistíte, jak vědce a výzkum podporuje Evropská komise - pomáhá například vědcům vyhledat a financovat zahraniční stáže a napomáhá jejich spolupráci s průmyslovou praxí.

Ohlédnutím za významným vědcem minulosti bude putovní výstava o životě a díle Františka Křižíka, kterou zapůjčí město Plánice, Křižíkovo rodiště.

Doprovodný kulturní program:

Na venkovní scéně vystoupí Jaroslav Uhlíř a populární hudební skupiny m.y. music, Temperamento, Airfare a Le Pneumatiq.

Srdečně zveme!

Autor článku: Jirka Sojka, SUS

Ještě nehodnoceno. Buďte první :-)

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Štve vás opisování obrázku? Dioné nabízí přihlášení pod ORION loginem! Každý student ZČU má tedy automaticky konto!
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.