Cesta po Kyrgyzstánu aneb VŠ jako brána k cestování?

Pět vzájemně se neznajících lidí na skok za divokými krásami kyrgyzských hor

Když člověk neví co s létem a chtěl by vyrazit někam do neznáma s ne moc velkým rozpočtem, je nejlepší zapíchnout prst do globusu někam na území střední Asie. Já jsem si vybral Kyrgyzstán. Bohužel se nenašel nikdo s tak odvážným duchem jako já vyrazit takhle daleko a tak jsem hledal spoludobrodruhy na serveru Hedvábná Stezka. Nakonec jsem byl úspěšný, všechno se domluvilo a mohlo se vyrazit. Vzájemně jsme se ale střetli až v Kyrgyzstánu. Do té doby to pro mě byla jen jména, nyní jsou to přátelé.

Vysoká škola = vstupenka do světa cestování?

Naše putování jsme začali u věže Burana. Je to pozůstatek orientální pevnosti, kam se obyčejní lidé ukrývali při útocích. Odsud jsme přejeli celý Kyrgyzstán maršrutkou až do vyhlášené oblasti překrásných treků v horách; do oblasti Karakol. Doprava po Kyrgyzstánu není vůbec složitá. Můžete využít levných sdílených taxíků, ještě levnějších maršrutek nebo zkusit stopovat. Maršrutka je něco jako dodávka, která jezdi úplně odkudkoliv a kamkoliv za pár Somů. Z Karakolu jsme vyrazili přes vysokohorské "lázně" Altyn-Araschan k jezeru Alakol 3400m n.m. Vlastně jsou to jen vysokohorské termální prameny na několika místech svedené do bazénků.

Příroda kyrgyzských hor umí očarovat. Je to nezničený svět jehličnatých lesů, pasoucích se koní, pískajících svišťů a čistých potůčků. Relax, jen si ale musíte všechno jídlo nést hezky na zádech. Cestou jsme zdolávali průsmyk v 3900m n.m. bohužel v tom horším směru. Průsmyk je totiž se štěrkovým podložím o sklonu skoro 45% a 150m převýšení a tedy velmi nebezpečnou záležitostí. Jak jsme s oblibou říkali, tři kroky vzhůru a dva zpět. Nebezpečné jsou i volné kameny, které se mohou pod nohama uvolnit a když ne vás, tak někoho pod vámi klidně i ohrozit na životě. Jezero Alakol ale za toto riskovaní rozhodně stojí. Něco tak krásně tyrkysového, vklíněného mezi horami s ledovci okolo si ani nelze představit.

Byli jsme velice překvapení, když jsme cestou k jezeru a dál, potkali asi 15 českých vysokoškoláků. Je to snad nějaké pravidlo, že lidé s krosnou na zádech v daleké zemi jsou vysokoškoláci? Myslím, že se není čemu divit. Vždyť i Komenský kázal v rámci univerzitního života strávit nějaký čas v cizině. Během studia na to je čas, a pokud nejste líní a pracujete, dokonce i peníze. Kyrgyzstán se stal oblíbenou zemí českých vysokoškoláků. Po celou dobu pobytu jsme jich napočítali dokonce 56. Druhou příčku obsadili Izraelci, dále už je to mezinárodní mix. Přijde mi, že vzdělaní lidé prostě chápou přírodu i aktivní odpočinek jinak, jako relax a dle toho se i chovají.

Kyrgyzská pohostinnost

Při sestupu 4 km zpět do města údolím Karakol, jsme si zastavili dvě auta jedoucí z rodinného pikniku. Slovo dalo slovo, a protože jsou si čeština a ruština velmi podobné, bylo i o čem mluvit. Nakonec to dopadlo pohoštěním a přespáním u rodiny Abdisaevových. Kyrgyzstán je muslimská země s pozůstatky dob komunismu. Takže ihned při snídani padla jedna vodka.

Jezero Sonkul, krása pasoucích se koní a obrovských travnatých plání

Další oblastí, kam jsme se vydali, byl jihozápad země, kde se nachází ve výšce 3000m.n.m. 20km dlouhé jezero Sonkul. Cesta k němu vede po travnatých pláních táhnoucích se a tvoříc překrásné hory. Jako jiný svět. Jako Kazachstán. Za dva dny pochodu cca 55 km od silnice jsme spatřili tu krásu. Obrovská pláň obklopená horami a uprostřed obrovské jezero. Všude koně, jurty. Domluvili jsme si spaní u místních a domácí jídlo. Jurta je typický symbol Kyrgyzstánu, přístřešek z klacků pokrytý, zateplený kožešinou a uvnitř nádherně a barevně zdobený. To rozhodně musíte zažít. Kyrgyzská kuchyně je velmi výživná a chutná, takže se nemusíte obávat. Pouze doporučuji vzít si zásoby Endiaronu, protože se tu na hygienu moc nehraje; všude je domácí zvířectvo a často budete hoštěni kumysem, což je zkvašené kobylí mléko. Na chuť se mě raději neptejte, ale je to národní nápoj, takže je tu povinnost alespoň jednou ochutnat.

Svět koní a mercedesů

V zemi kde žije 5 milionů obyvatel je asi 15mil. mercedesů a 30mil. koní. Osobně jsem neodolal a koně si párkrát půjčil. Kyrgyzský způsob ježdění je jiný než evropský. A všichni Kyrgyzové umí s koňmi. Jezdí totiž od mala. Není nad to, když se projíždíte u jezera ve výšce 3000m n.m. na hřbetu koně, v dáli zapadá slunce a vy jste nekonečně svobodní a bez starostí. V Evropě co není hned, je pozdě a lidé jsou otrávení. To se zde nikdy nestane. Doufám, že to vydrží i nadále, tak jako drží pohromadě podvozky mercedesů na nepředstavitelně rozbitých cestách.

Hlavní město je velká vesnice

V Kyrgyzstáně je všechno velmi podobné: lidé, vesnice, sochy soudruha Lenina. Proto ani není překvapením, že většina cest v Biškeku je prašná a pouze hlavní trasy jsou asfaltové. Toto hlavní město je poměrně nové, založené v 19. století, a tak tu není moc pamětihodností. Pouze svatostánky komunismu a obrovské památníky. Hory a příroda jsou ale určitě větším lákadlem této rozmanité země. Maršrutky tu opět jezdí všude a hlavně stále, kromě noci. Stačí jen před nástupem usmlouvat cenu. Většinou nástup a jízda na kratší vzdálenost znamená 10 Som a někam dále je to za 20.

Infobox Kyrgyzstán

V zemi byste mohli být měsíce a stále by vás příroda překvapovala. Záleží jen na Vás, na co se cítíte. Můžete si vybrat od procházek, až po horolezecké kousky na místní 7000covky. Průměrná nadmořská výška Kyrgyzstánu je 2750 m n.m. a ještě jedna zajímavost - Kyrgyzstán je na světě nejdál od moře. Ale myslím, že moře vlastně vůbec nepotřebuje, protože má obrovské slané jezero Issyk-Kul ve výšce naší Sněžky. Je příjemně teplé a ani ne tak moc slané jezero s nádhernými plážemi.

Tak co, také Vás Kyrgyzstán přesvědčil? Doufám, že rozhodně nejenom mě…

Student FEL ZČU

Ing. Lukáš Veg