Cestuj, pracuj, užívej - Work and Travel USA

Láká tě cesta do USA? Brigády se nebojíš a cestování tě baví? Pak právě pro tebe je program Work and Travel ta nejlepší cesta, díky které můžeš pracovat a následně cestovat po Spojených státech amerických a to buď jednotlivě, ve skupince s přáteli nebo s partnerem. Konkrétní informace pro zájemce a ohlas studenta, který se programu Work and Travel zúčastnil, si přečti v pokračování tohoto článku. A nezapomeň, uzavírka přihlášek končí v dubnu 2016.

Tento program nabízí legální práci v zahraničí, při které poznáš kulturu Spojených států, zlepšíš si angličtinu, získáš nové kamarády z celého světa a získáš tak skvělou pracovní zkušenost.

Work and Travel je určen pro studenty VŠ studující při denní formě studia. Od studenta se očekává znalost angličtiny na komunikativní úrovni. Věková hranice účastníka musí být v rozmezí od 18 do 30 let (některé agentury mají horní věkovou hranici sníženou už na 27 let).

Široké spektrum programu nabízí nejčastěji žádanou práci plavčíka na amerických bazénech a plážích, dále práci v národních parcích, práci číšníka, barmana, prodavače nebo obsluhy v zábavních parcích. Od uchazeče nejsou vyžadovány žádné pracovní předpoklady ohledně plánované pracovní pozice, základním předpokladem je již zmíněná dostačující komunikace v angličtině.

Nezbytnou nutností je najít si práci před odletem do Států. V rámci tohoto programu není možné vyjet do USA jen tak na blind a brigádu hledat až na místě. Práci si můžeš sehnat sám, což je levnější varianta nebo se můžeš odkázat na agenturu, která ti za poplatek zajistí nabídky prací a ty si můžeš v klidu a bez obav vybrat. Máš-li zájem vyhledat si práci sám, tak navštiv stránky SummerJobs nebo CoolWorks. Agentury zprostředkující program Work and Travel USA jsou např. Student Agency (na stránkách se můžeš mimo jiné také nezávazně registrovat do programu), Czech-Us nebo Ciee.

Doba pobytu v rámci programu se pohybuje od 2 do 5 měsíců. Poslední měsíc pobytu bývá vyhrazen pro cestování po Státech. Celý program může začít nejdříve 1. května a musí být ukončen nejpozději do 31. října, přičemž ještě celý listopad můžeš cestovat po US. Pro účast v programu je důležité získat vízum typu J-1 a uhradit všechny příslušné poplatky. Při žádosti o vízum je nutností udělat pohovor na Velvyslanectví Spojených států amerických. Rady a zkušenosti nalezneš zde. Takový pohovor probíhá v anglickém jazyce, tázán budeš na otázky typu např. kam přesně letíš, co tam budeš dělat, byl jsi už někdy ve Státech, atp. Počítej s tím, že letní brigáda v USA bude stát okolo 50 000Kč (jak již bylo zmíněno, konečná cena závisí na tom, zdali si práci najdeš sám nebo využiješ pomoci agentury). Samozřejmě si velkou část obnosu, ne-li celý obnos můžeš vydělat v rámci práce zpět.

 

Také můžeš čerpat podrobnější informace přímo od účastníka programu Work and Travel. Několik otázek jsme položili Lukášovi, studentovi FEL na ZČU, abychom viděli, jak probíhalo jeho zařizování brigády ve Státech.

 

Obrátil ses při hledání práce v USA na nějakou agenturu nebo jsi jel bez agentury?

Program jsem měl zprostředkovaný přes Student Agency, tam mi zajistili práci a základní záležitosti ohledně programu (podklady pro vízum, podklady od americké agentury, pojištění). Sám jsem si zařizoval dopravu na místo a ubytování.

Na jak dlouhou dobu a na jaké místo do Států jsi jel? Co bylo náplní tvé brigády?

V USA jsem strávil pět měsíců. Od července do října jsem pracoval jako plavčík v aquaparku ve Wisconsinu. Listopad jsem potom věnoval cestování po Státech.

Jak vypadal tvůj pracovní den? Jak často sis mohl vzít celodenní volno, pracoval jsi o státních svátcích?

Měli jsme dopolední, odpolední nebo celodenní směny. Během týdne jsme se s ostatními plavčíky střídali po bazénech (každý den jiný bazén). Dostat celodenní volno nebyl problém, den volna jsem měl zhruba 1x až 2x týdně (včetně víkendů a svátků, které byly brány jako běžné pracovní dny), pouze jsem musel nahlásit s předstihem, pokud jsem si přál nějaký specifický den.

Jaké bylo tvé ubytování, zařizoval sis ubytování zvlášť nebo ti jej zařídila agentura? Mohl sis vybrat své spolubydlící?

Ubytování jsem si zařizoval sám, hledal jsem si ho ještě před odletem. Nejdříve jsem si z inzerátů a internetu našel možnosti, potom to obeslal a obtelefonoval. Když jsem měl rezervaci, začal jsem s hledáním spolubydlících. Obeslal jsem několik lidí z celého světa a nakonec se domluvil s jednou Češkou, která měla nastupovat a končit ve stejném termínu jako já.

Jak jsi trávil volný čas? Relaxoval jsi doma nebo ses vydával vstříc novým zážitkům?

Obrovskou výhodou místa, kde jsem pracoval, byla tzv. Dells Entertainment Card nabízená zaměstnavatelem. Díky té jsem mohl bezplatně navštívit všechny zábavní parky, aquaparky, atrakce, lodní výlety a vše ostatní, co okolí nabízelo. Kromě toho jsem podnikl i několik výletů do vzdálenějšího okolí (např. Minneapolis).

Jak jsi využil poslední měsíc cestování? Jaká místa jsi navštívil, jakou jsi využíval dopravu, přihodilo se ti něco zajímavého?

Cestoval jsem převážně sám a proto letecky. Navštívil jsem Chicago, odkud jsem letěl na týden do Los Angeles. Z Los Angeles na 5 dní do New Yorku a odtud na 2 dny autobusem do Washingtonu. Odtud jsem potom letěl na dvoutýdenní relax do Miami (kde jsem potom např. ještě navštívil Orlando a Universal Studios).

Jak sis vystačil s penězi? Co všechno sis platil sám?

Většinu peněz, které jsem si v USA vydělal, jsem použil na následné cestování po Státech. Peníze, které jsem použil na letenku a samotný program (ještě před odletem), jsem tak dával z většiny z vlastní kapsy.

Co bys vzkázal zájemcům o program Work and Travel?

Work & Travel v USA bylo určitě jedním z největších zážitků a nejlepších rozhodnutí, které jsem kdy udělal. Často to nebylo jednoduché, ale to není nic, co stojí opravdu za to. Každému, kdo touží po dobrodružství, bych to proto mohl jedině doporučit, určitě nebude litovat.

 

Děkuji Lukášovi za rozhovor a poskytnutí zajímavých informací :-)

Marie Popelková

Váš hlas: Žádná Průměr: 5 (2 x hlasováno)

Komentáře

If you are looking for

If you are looking for Managed WordPress Hosting that is isolated from other users on the server, We provides you with everything for which you have been waiting for. Our hosting is built on a blazing-fast SSD latest hardware That's Highly tuned for optimum performance. The hosting includes the latest WP version, plugins, themes, automated daily backups, anytime money back, 99.97% uptime and 24x7 support.

 

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Štve vás opisování obrázku? Dioné nabízí přihlášení pod ORION loginem! Každý student ZČU má tedy automaticky konto!
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.