CHCEŠ SE při studiu REALIZOVAT?

Tento článek je určen těm, kteří se chtějí něco do života naučit, zapracovat na sobě a vyzkoušet si na co mají.A také těm, kteří mají trochu toho volného času, který neví jak zužitkovat, občas se na koleji nebo doma nudí, přijeli do Plzně a neznají nikoho široko daleko a hledají možnosti a příležitosti.

Chci Vám ukázat jednu z cest, o které jste možná na ZČU ještě nepřemýšleli. Studentská organizace. Možná někteří vůbec neví o čem píšu. Na ZČU těchto organizací existuje několik. Trošku Vám však přiblížím jednu, která se zaměřením více specializuje na techniky, a se kterou mám osobní zkušenost. IAESTE při ZČU v Plzni.

IAESTE při ZČU patří k síti poboček této mezinárodní organizace. V Plzni je lokální centrum se sídlem na FEK v Husově ulici. V současné době zde „pracuje“ několik studentů (FAV, FEK, FST, FPE), kteří se starají o chod centra a pracují na různých projektech a aktivitách.

Hlavní činností IAESTE je organizování zahraničních odborných stáží pro studenty VŠ primárně technického zaměření (ale máme co nabídnout i ostatním). Pokud chcete přes prázdniny vyjet pracovat do zahraničí (v repertoáru máme 85 zemí), získat praxi ve studovaném oboru,vydělat si nějaký ten peníz, rozmluvit se v cizím jazyce , ve volnu si procestovat kus světa a získat pěkný záznam do životopisu, může pro Vás IAESTE být ta prvá volba. Každoročně vyjíždí z ČR až 100 studentů do různých koutů světa. Proč složitě vyjednávat komerční agentury, když to samé Vám studentům nabídneme i na ZČU, s plnou podporou, a rovnou Vám seženeme i zaměstnavatele? Zahoďte předsudky a strach, nemusíte v zahraničí jen mýt nádobí a hlídat děti :-) Podívejte se na reporty od Vašich kolegů a přečtěte si co a jak!

V IAESTE se dále můžeš naučit dovednostem, které Tě ve škole nenaučí, avšak v praxi jsou vyžadovány. Mluvím o tzv. „soft skills“. Jak k takovým dovednostem v IAESTE přijdeš? Docela jednoduše-prostě dostaneš prostor a příležitost na nějakém úkolu, kde si je zkusíš a opakováním si je vypiluješ. Od začátku Ti bude k dispozici zkušenější člověk, který Ti poradí jak nastartovat. Až budeš umět více, můžeš se zapojit i do náročnějších projektů. Větší projekty jsou typu pořádání Veletrhu pracovních příležitostí na ZČU, tvorba katalogu a webového portálu s nabídkou práce pro studenty iKariera a brožura Průvodce prváka.Středně obtížnou aktivitou je komunikace s firmami a navazování kontaktů, je to dlouhodobá činnost nezbytná nejen pro úspěch veletrhu a katalogu, ale i pro získání kvalitních stáží pro zahraniční studenty u nás (kolik stáží získáme, tolik dostaneme). Mezi lehčí aktivity patří akce pořádané pro studenty ZČU a s nimi spojené činnosti. Ať je to organizace studentské párty nebo jiné akce, propagace IAESTE-psaní článků, letáčků, tvorba plakátů, časopisu, grafické zpracování těchto materiálů, které si všechny děláme sami a také starání se o program pro zahraniční studenty atd.

IAESTE community . Pokud se rozhodneš stát členem této studentské organizace, znamená to, že poznáš skutečně hodně lidí, co mají nejen s IAESTE co k dočinění a zúčastníš se spousty akcí jak v ČR tak v zahraničí. Lokální centra v Evropě pořádají hlavně o prázdninách,ale i v průběhu roku různé víkendové akce, na které jsou členové zváni. Poslední rok jsme se tak podívali do Tater na Slovensko, Polského Krakowa, Maďarské Budapešti, Chorvatské Rijeky, Norského Bergenu, sjeli Vltavu na lodích atd. Na těchto akcích jsou v hojném počtu zastoupeni naši zahraniční kolegové, takže o procvičováni hlavně angličtiny (ale i dalších jazyků) není nouze a užijeme si spousty srandy.

Chtěli byste se zapojit do činnosti IAESTE? Rádi bychom oslovili každého, kdo by se chtěl zapojit do aktivit naší organizace. Jsme otevřeni studentům všech oborů, ročníků a zájmů. Ačkoliv z názvu vyplývá, že jsme organizace studentů technických oborů, vítáme i právníky, humanisty, přírodovědce, ekonomy a všechny ostatní, kteří by měli zájem. Výbornou zkušenost s námi získají budoucí manažeři, marketingoví odborníci, ekonomové, novináři, specialisté na styk s veřejností, programátoři,grafici a další. Potřeba jsou ale i lidé, kteří "jen" roznesou letáky. Nebo nám pomůžou s organizací nějaké akce. Prostě i support :-) Každý si u nás může najít oblast, která mu bude nejlépe vyhovovat ...

Pokud máte zájem, ale potřebujete více informací, pořádáme pro Vás nezávaznou informační schůzku ve čtvrtek 2.10. a 9.10. 2008 v HJ 202 od 15.00 a dále pak o d 17.00 hod , na které se Vám rádi představíme a pobavíme se o tom co Vás zajímá. Nebo rovnou napište na zcu@iaeste.cz .

Kde nás také můžeš v nejbližší době zastihnout?Na akcích pro studenty:

 • 8.10. na Studentské párty v Alfě
 • 4.11. na Veletrhu Studentských organizací a následné international párty ve Staru
 • Více informací najdeš na stránkách www.zcu.iaeste.cz

  Hezký začátek akademického roku a s některými z Vás na viděnou, Vaše

  Autor článku: Kristýna Pechová, IAESTE Plzeň

  Ještě nehodnoceno. Buďte první :-)

  Komentáře

  Poslat nový komentář

  CAPTCHA
  Štve vás opisování obrázku? Dioné nabízí přihlášení pod ORION loginem! Každý student ZČU má tedy automaticky konto!
  Image CAPTCHA
  Enter the characters shown in the image.