Darovat krev? Ano či ne

 Jaké je to vůbec darovat krev? Tuto otázku jsem si pokládala pár let, ale nikdy jsem neměla tu odvahu jít na transfuzní oddělení. Hodně dlouho jsem si také myslela, že když už tam jdete, tak musíte vědět, jakou máte krevní skupinu.

Ve dnech 22. a 23.11, jak někteří z Vás buď díky plakátům, nebo emailu postřehli, probíhal na Transfuzním oddělení na Borech Univerzitní upír. Jako studentka méně znalá Plzně jsem se vydala hledat tuto budovu, aniž bych se předtím koukla na internet do mapy. Po zjištění, že poliklinika není ten správný cíl, a že „transfůzka“ se nenachází ani v samotném pavilonu FN Bory, jsem nějakým záhadným způsobem dospěla k cíli.

Jako jedna ze členů SKVAIPu, kteří tuto akci pořádají, jsem mohla nejdřív omrknout situaci. A po zjištění, že můžu darovat i když vlastně nevím jakou mám skupinu, jsem se rozhodla, že do toho půjdu. Mým úkolem bylo nejdříve vyplnění dotazníku, potom si mě zavolali do místnosti, kde mi sestřička odebrala vzorek krve k prozkoumání. Jako většina lidí, kteří nemají rádi jehly, jsem raději obdivovala ostatní zdi. Vpíchnutí jehly ovšem nebylo vůbec cítit. Následovalo změření tlaku a teploty. To, že mi změřili teplotu jenom pomocí „pistole“, kterou proti vám namíří a „střelí“, mi přímo vyrazilo dech. Něco takého jsem ještě nikdy neviděla.

Přečkala jsem chvilku, kdy musíte počkat na výsledky a honem k paní doktorce, která vám řekne, jestli jste vhodný dárce či ne. Já byla a mohla jsem jít rovnou k odběru. Uvelebíte se do takového obrovského křesla, sestřička vás napíchne a čekáte asi 8 minut, než se vaše krev přelije do sáčku pro ni určenému. Vůbec jsem netušila, že to je taková pohoda (tedy z mé strany). Uteklo to hrozně rychle a já vstala o něco lehčí a také s pocitem, že jsem udělala něco pro ostatní. I když se mi na chvíli po mé odsáté krvi zastesklo.

Jsem určitě ráda, že jsem do toho šla. Moje obavy nebyly oprávněné, sice vstupujete do něčeho neznámého, ale stojí to za to. Bud už kvůli tomu, že chcete udělat dobrý skutek anebo proto, že chcete zakusit něco, co jste ještě jako já nezkusili. Za několik měsíců půjdu darovat krev znova, takže to zkuste určitě i vy. Není to taková hrůza a za ten pocit to určitě stojí.

 

Váš hlas: Žádná Průměr: 3 (7 x hlasováno)

Komentáře

Jo jo, to je pokaždé výmluv.

Jo jo, to je pokaždé výmluv. "Já se bojim jehel", "Nesnášim pohled na krev", "Mám malej krevní tlak", atp... A pak jsou lidi, které přesvědčím, aby se na transfůzku vydali hrozně překvapení jak je to v pohodě :)

Nejsou to výmluvy u každého,

Nejsou to výmluvy u každého, za poslední dva roky jsem byl na odběru krve tak 4x z důvodu vyšetření, 1) mi to nedělá vůbec dobře, když mi pak i ta doktorka řekne, že vypadam nějak divně 2) a pak tam u toho "roste", protože to vůbec neteče.

 

No, tak všechno nejsou

No, tak všechno nejsou výmluvy :) Já mám třeba málo železa a prostě se nevejdu do tabulek :( Ale snažila jsem se pomoci aspoň jinak:)

To bylo spíš myšleno na ty,

To bylo spíš myšleno na ty, kteří nikdy nebyli a jen se vymlouvají. 

Máš pravdu, je to lehce

Máš pravdu, je to lehce sobecký, když na tohle lidi kašlou a najednou můžou několik lítrů potřebovat...

2Picca: Nizkej tlak nemusi

2Picca: Nizkej tlak nemusi bejt vymluva, nemas, nepochopis. Nekdo pullitr neni schopnej vubec jehlou fyzicky vydat:) Sel bych darovat moc rad, ale stezi naplnim ty zkumavky na vzorky...

2anonymous, 2Bezpečnostní

2anonymous, 2Bezpečnostní technik: V pohodě. Nepsal jsem to, abych někoho nutil chodit na odběry a aby se tam pak dotyčný zhroutil. Mám ale ve svém blízkém okolí (jen co si vzpomínám) tři případy těch, kteří by přísahali na smrt své babičky, že jím odběr krve nebude dělat dobře. A pokud vím, tak všichni chodí darovat pravidelně doteď.

Kromě dobrého pocitu z toho,

Kromě dobrého pocitu z toho, že pomáháte zachraňovat lidské životy, můžete jako dobrovolní dárci krve získat i mnoho benefitů. Většina měst nabízí dárcům krve MHD zdarma nebo s výraznou slevou. Lze využít slevy na sport, nákupy, vstupenky apod. Doporučuji navštívit web www.ProDarce.cz kde naleznete seznam benefitů z celé ČR a další užitečné informace o dárcovství krve.

If you are looking for

If you are looking for Managed Hosting that is isolated from other users on the server, We provides you with everything for which you have been waiting for. Our hosting is built on a blazing-fast SSD latest hardware That's Highly tuned for optimum performance. The hosting includes the latest WP version, plugins, themes, automated daily backups, anytime money back, 99.97% uptime and 24x7 support.

 

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Štve vás opisování obrázku? Dioné nabízí přihlášení pod ORION loginem! Každý student ZČU má tedy automaticky konto!
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.