Dny vědy a techniky 2008

Za necelých 14 dní se rozběhne již 3. ročník Dnů vědy a techniky v ulicích Plzně. Na rozdíl od loňského roku, kdy se kvůli neshodám mezi naší univerzitou a společností Česká hlava konaly s týdenním rozestupem hned dvě akce tohoto typu, letos se všechno podařilo dojednat dobře a "Věda" bude jen jedna. A to primárně v režii ZČU.

Dny vědy se rozběhnou již v pondělí 15. září, kdy budou pro veřejnost otevřeny některé laboratoře univerzity. Návštěvníci si tak budou moci mimo jiné prohlédnout virutální laboratoř mechatroniky, dozvědět se, jak vlastně pracuje systém GPS či si nechat stanovit obsah dusičnanů v doneseném vzorku vody. Na většinu akcí probíhajících v rámci první fáze "Vědy" od 15. do 18. zaří se je třeba registrovat na stránce www.dnyvedy.cz Na tomto webu rovněž najdete podrobný program a řadu dalších zajímavých informací o projektu.

To hlavní z celé akce pak přijde na řadu v pátek 19. (9-18 hodin) a sobotu 20. září (9-17 hodin). V těchto dnech totiž "Věda" vyrazí přímo do plzeňských ulic. Stejně jako loni obsadí především Kopeckého, Křížíkovy, Smetanovy a Šafaříkovy sady (pokud stejně jako já pořád nevíte, které jsou které, nevadí, nejrůznějších expozic tam bude podle všeho tolik, že je nepřehlédnete ani kdybyste chtěli), více než minulý rok bude využito i hlavní plzeňské náměstí. Těšit se můžete například na hned několik stanovišť s atraktivními fyzikálními pokusy či na pozorování Slunce dalekohledy.

Co říct závěrem? Je skvělé, že se v Plzni jako v jednom z mála českých měst daří tuto akci realizovat. Jde to jen díky nasazení mnoha stovek dobrovolníků z jednotlivých součástí univerzity i dalších institucí. Věřme, že se letošní "Věda" vyvede co možná nejlépe a dokáže alespoň částečně splnit svůj hlavní cíl, jímž je zvýšení zájmu o studium technických a přírodovědných oborů.

PS: Redaktoři Dioné se vedle aktivní účasti u některých stanovišť budou věnovat i monitorování celé akce a připraví pro vás obsáhlou fotoreportáž z toho, co nás na letošních Dnech vědy nejvíce zaujme.

Ještě nehodnoceno. Buďte první :-)

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Štve vás opisování obrázku? Dioné nabízí přihlášení pod ORION loginem! Každý student ZČU má tedy automaticky konto!
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.