Interview s doc.PhDr. Ladislavem Cabadou, Ph.D.

Máme 4 dny po volbách a z naší univerzity kandidoval do senátu doc. PhDr. Ladislav Cabada, Ph.D. A my jsme proto šli za ním a zeptali se ho na několik otázek.

1. otázka: Jaká byla předvolební kampaň?

Pokud se na ni ptáte s ohledem na mé vlastní působení, tak myslím docela vydařená, převážně kontaktní, potkal jsem poměrně velké množství zajímavých lidí, kteří se o politiku aktivně zajímají. Poprvé v životě jsem využil sociální sítě, nemám z toho jen pozitivní dojmy, ale zjevně mají i své kladné stránky. Pokud je otázka položena obecně, pak se na můj vkus podařilo zorganizovat jen málo diskusí mezi kandidáty, takže si voliči nemohli udělat názor o nich na základě konfrontace, ale zpravidla spíše "sebechvály", politické reklamy anebo ve vazbě na celostátní stranická vedení. Dodávám, že za velmi vydařenou jsem v celém průběhu považoval kampaň L. Aschenbrennera, měla vtip, originalitu a současně se mu podařilo úspěšně překrýt jeho dlouholetou vazbu na vlastní politickou stranu

2. otázka: Zapojil se do Vaší kampaně nějaký student politologie ZČU?

Studenti se do mé kampaně nijak aktivně nezapojili, pokud nepočítám sociální sítě, tedy náhledy na FB a twitteru. To ale byla aktivita založená na jejich vůli. Tři studenti politologie působili jako dobrovolníci ve volebním štábu, nicméně byli tam již dříve, než jsem se rozhodnul kandidovat. Každopádně byli mimořádně aktivní a věřím, že pro ně celá kampaň byla velmi užitečnou praxí.

3. otázka: Jak jste spokojen s výsledky?

Nepostoupil jsem do druhého kola, takže stěží mohu napsat, že jsem úplně spokojen. Nicméně zisk necelých 15 % hlasů hodnotím jako odpovídající postavení stranické formace, za niž jsme kandidoval. Těší mne také to, že kandidáti radikálních stran v Plzni příliš neuspěli.

4. otázka: Jak nebo kam se budou ubírat Vaše kroky v politice v následujících dnech, měsících a letech?

O této otáze jsem ještě vůbec neuvažoval. kandidoval jsme jako nezávislý, do žádné politikcé strany jsem nevstoupil a nechystám se k tomu. Senátní volby mi vyhovují většinovým volebním systémem, rád kandiduji za sebe, ne na kandidátní listině, kde se dá schovat "do závětří". A protože jinak než do Senátu se v Česku v současnosti většinově nevolí, je otázkou, nakolik mne politika může lákat natolik, abych se pro nějakou kandidátní listinu rozhodnul (a taky mne tam případně někdo musí přizvat, abych to nebral jako samozřejmost). Čili v následujcích dnech a měsících o nějaké výraznější politické aktivitě neuvažuji. Lákalo by mě spíše působení na hraně politiky a politologie, např. ve vazbě na nějaký think-tank.

5. otázka: Co říkáte na současné studenty politologie ZČU? Všeobecně se říká, že ze středních škol vychází stále horší žáci oproti minulým ročníkům.

Nemyslím si, že přicházejí horší nebo lepší studenti. jestli někde vidím negativa, pak v tom, že jsou stále méně ochotni "klasicky" studovat, tj. zejména číst knížky. V sociálních vědách to bez nich stále nejde a myslím, že ani v budoucnu nepůjde. Wikipedia či nějaké společně vypracováané otázky na primat.cz prostě studium nahradit nemohou.

Rozhovor provedl Pavel Růžička :)

Váš hlas: Žádná Průměr: 3.5 (2 x hlasováno)