IT na cestách - heslo, eduroam a VPN

Občas se každý vzdálí od své alma mater, obvykle kvůli studijním pobytům v zahraničí, přednášení na prestižních vědeckých konferencích, ale důvodem může být i prachobyčejná dovolená či letní volno. Nicméně i po tuto dobu může vyvstat potřeba využít služeb IT prostředí, typické je například přihlášení se na zkoušku, čtení elektronické pošty, přístup k elektronickým informačním zdrojům apod.

Internet je dnes takřka všudypřítomný, pevné připojení vede i do kdejaké stodoly, a díky bezdrátovým technologiím de facto vdechujeme internet na každém kroku, takže možnosti vzdáleného přístupu ke službám poskytovaných na ZČU tu jsou.

Nicméně, je potřeba vzít v potaz, že nemusí být reálné jen tak se sbalit a vyrazit s řešením problému na HelpDesk do Plzně. Většinu potíží lze vyřešit i na dálku pomocí elektronické pošty nebo telefonicky, ale některé záležitosti vyžadují ověření totožnosti uživatele, a to pak může být problém. Nejčastějším takovým problémem je zapomenuté heslo, které smí znát pouze právoplatný uživatel. Takovéto zapomenutí se může přihodit každému, zvlášť pokud heslo delší dobu pravidelně nepoužívá, což je u dovolených a pobytů v zahraničí vcelku běžná věc. Být v Plzni, tak jednoduše zajdete na HelpDesk, vytasíte JIS kartu nebo občanský průkaz a v mžiku odcházíte s novým heslem. Identifikace je samo sebou nutná, jinak by si pro vaše heslo mohl přijít každý a drze tvrdit, že on je ten pravý uživatel.

Co ale dělat v případě, že je HelpDesk stovky až tisíce kilometrů daleko? Pro tyto případy máte k dispozici tzv. změnu hesla po telefonu. Tuto službu si ale musíte sami předem aktivovat, protože musíme dostat souhlas k vydání hesla za použití „slabšího“ ověření vaší identity a také musíme znát telefonní číslo, kam volat. Slovo slabší není v uvozovkách náhodou, protože zvolený postup je jen o málo bezpečnější než identifikace podle průkazu. Posuďte sami: Předpokládejme, že máte změnu hesla po telefonu aktivovanou a zapomenete své heslo. Kontaktujete HelpDesk – ať už emailem nebo telefonicky – a požádáte o změnu hesla. Operátor vám zavolá na předvyplněné číslo (bezpečný kanál vedoucí k uživateli) a zeptá se na nějaké dvě číslice z vašeho rodného čísla a dvě číslice z čísla JIS karty (ověření totožnosti pomocí znalosti). Pokud je budete znát, obdržíte dočasné heslo, které si do 24 hodin musíte změnit.

Než tedy odjedete pryč, najděte si chvilku na návštěvu portálu (http://portal.zcu.cz) a v sekci „Já“ (horní lišta) vyplňte „Souhlas se změnou Orion hesla na dálku“ (levé menu). A nezapomeňte si s sebou vzít JIS kartu nebo si aspoň opsat její číslo. Rodné číslo si nejspíš pamatujete nebo jej máte v dokladech. Nebudete-li mít službu aktivovanou, nebude vám heslo změněno a budete mít pouze možnost pověřit někoho plnou mocí, aby vaše heslo vyzvedl.

Při cestách (nejen) po evropských univerzitách také často potkáte vám jistě známou síť eduroam, pokrytí si můžete zkontrolovat na stránkách http://eduroam.org. Studenti i zaměstnanci ZČU mají přístup zdarma a dokonce je to zařízené tak, že se můžete přihlásit stejným jménem a heslem pro mobilní připojení, jako v domovské síti na ZČU – jen nezapomeňte zadat své uživatelské jméno i s doménou @ZCU.CZ (např. civenka@ZCU.CZ), aby místí síť poznala, z jaké spřátelené organizace pocházíte a kde si má ověřit platnost hesla pro mobilní připojení.

Než tedy odjedete, ujistěte se, že máte své mobilní zařízení správně nastavené podle návodů na stránkách http://eduroam.zcu.cz. Pokud byste na cestách zapomněli své heslo pro mobilní připojení, nezoufejte, se znalostí Orion jména a hesla si můžete nastavit nové na již zmíněných stránkách http://eduroam.zcu.cz.

Posledním užitečným pomocníkem pro připojení na cestách je tzv. VPN (Virtual Private Network – Virtuální privátní síť). A k čemu to je vlastně dobré? VPN vytvoří zabezpečený kanál mezi vaším zařízením „kdesi v internetu“ a sítí ZČU a současně vám přidělí veřejnou IP adresu z rozsahu ZČU. Prakticky se tak se zapnutou VPN nemusíte bát používat nezabezpečené bezdrátové sítě a také získáte přístup k univerzitním službám a také k některým elektronickým informačním zdrojům, které jsou dostupné pouze pro IP adresy ZČU. Podrobnější informace a návody k nastavení najdete na stránkách http://support.zcu.cz/vpn.

Nainstalovat VPN si můžete v podstatě kdykoliv, ale proč se nepřipravit včas v klidu domova, s technickou podporou HelpDesku na dosah. Ale je pravda, že milovníci adrenalinu si svá zařízení rádi rozvrtávají v co nejnevhodnější dobu – třeba večer před klíčovou prezentací, až budou na poslední chvíli potřebovat přístup do univerzitní sítě :-).

Snad vám výše uvedené informace pomůžou vyhnout se nástrahám, které s sebou používání IT služeb na cestách přináší. Další užitečné informace najdete na stránkách http://support.zcu.cz, výběr těch zajímavějších pak na mojí stránce na facebooku http://www.facebook.com/Civenka a jako nenáročné počtení existují i komixy na http://komix.civ.zcu.cz.

Hodně štěstí na cestách vám přeje

Vaše Civenka

Váš hlas: Žádná Průměr: 4.7 (3 x hlasováno)

Komentáře

Zní to doopravdy pěkně. Ale

Zní to doopravdy pěkně. Ale je tomu už tak?

 

Před 5 lety jsem byl na VŠCHT v Praze a sice tam měli Eduroam, ale mělo to úplně jiné parametry než tehdá na ZČU, takže se nedalo připojit. (Tehdá to bylo obyčejné WPA2). Ale třeba to byla jen nějaká nesrovnalost. Z technického hlediska chápu, že by to mělo fungovat. 

Tak ono to funguje, ale je

Tak ono to funguje, ale je fakt ze clenove tohodle projektu maji sva specifika. Zasadni je informace, ze muzes pouzit svuj ucet v eduroamu. Nastaveni se lisit muze, ale vsude radi poradi.

Bez problémů jsem se připojil

Bez problémů jsem se připojil při návštěvě univerzity v Anglii. Jinak v tomto oboru je 5 let více než mnoho, za tu dobu se celá infrastruktura posunula o mnoho dopředu. A ještě je třeba nezapomenout na ono @zcu.cz

Na univerzitě v Dánsku mi

Na univerzitě v Dánsku mi také eduroam fungoval se ZČU údaji a naopak dánské přihlašovací údaje na zču taktéž.

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Štve vás opisování obrázku? Dioné nabízí přihlášení pod ORION loginem! Každý student ZČU má tedy automaticky konto!
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.