jabber(at)dione.zcu.cz

Jabber server na dione je nejstarší veřejný server v České republice. Jeho vznik zapříčinila úvodní striktní politika připojení kolejí. Kromě webu nebyla povolena žádná služba mimo správu univerzity. V době rozmachu různých kecálků jsem nainstaloval jabber server na dione a dohodl se na uvolnění portu pro tuto službu.

 Jabber server na dione používá relativně malá skupina (cca 100 aktivních uživatelů), ale počet účtů velmi rostl (až na 27 tis). To nakonec vedlo k nestabilitě a tak jsem byl nucen přistoupit k restrikcím. Registrace ja možná jen přes web https://dione.zcu.cz:5280/register/

Zde si také můžete změnit heslo nebo zrušit účet. Proti tomu byla zakázána registrace přímo v jabber klientovi, aby bylo zabráněno vytváření generovaných účtů roboty. Možnost změny hesla z klienta zůstala ponechána.

 Dále jsem zapnul automatické rušení účtů, které nebyly použity více než rok. Průběžně se snažím zablokovat účty, které jsou podezřelé z toho, že byly založeny robotem. Jediným vodítkem je název účtu, proto jsem zablokoval všechny, které měly více než 20 znaků nebo ty, které obsahovaly jiné než alfanumerické znaky. Pokud jsem někomu zablokoval regulérní účet, může mě kontaktovat a účet obnovím, pokud to nebude déle než 1 rok.

 Cílem serveru je poskytnout malou, ale funkční službu, kterou lze snadno využívat a lze se na ni spolehnout. V současnosti je komunikace šifrována, k čemuž je používán certifikát vydaný certifikační autoritou (není to self-sign certifikát).

 Dlouho jsem nechával pravidla na jabber serveru velmi volné, bohužel znežívání dosáhlo takové míry, že nebylo již dále únosné. 

 Pokud neznáte Jabber, můžete zavítat na českou http://www.jabber.cz/wiki/ , vybrat si klienta, server, připojit se a přidat si přátele. Jabber je otevřený protokol, který umožňuje využívat poskytované služby na ostatních jabber serverech a má propojení i do ostatních "kecálkových" sítí (irc, icq, msn, yahoo, ...).

Český server Jabbim.cz poskytuje mnoho služeb, některé zdarma (aktuální počasí, televizní program, ...) a některé prémiové za poplatek (možnost ukládání dat, posílání SMS, facebook, skype, twitter, icq, ...). Vývoj, provoz a správa jakéhokoliv projektu není zadarmo. Jabber serveru na dione se věnuji ve volném čase, kterého je žalostně málo. Funkcionalita tak vychází převážně z mých vlastních potřeb. Pokud vás zaujala "konkurence", vůbec se nebudu zlobit. Ba naopak, budu rád, pokud je navíc podpoříte.

jabber:list@dione.zcu.cz

Váš hlas: Žádná Průměr: 4.6 (5 x hlasováno)

Komentáře

"V době rozmachu" ano to je

"V době rozmachu" ano to je to důležité. V době, kdy nebyly veřejné free jabber servery, tak IRC a podobné lokální jabber servery byly super... V dnešní době? No v dnešní době je to skoro šílenství používat podobný lokální jabber server. 

Tida : Zase tak úplně bych

Tida : Zase tak úplně bych nesouhlasil. To že je něco "zadarmo", tak ne všichni jsou ochotni toto podstoupit se všemi skrytými háčky.

Jasně, ale třeba věřit jabber

Jasně, ale třeba věřit jabber serveru jako dione, mi přijde dost šílený... Jde o to, že když to spadne, tak ZČU bude úplně jedno, že nějaký server kde je 50-100 uživatelů nejde, navíc když to absolutně nesouvisí s výukou.

Když ale spadne google nebo změní podmínky, tak vždy jde přemigrovat a vždy to s dostatečným časovým předstihem zveřejní. Kdežto ze spadlého serveru těžko přemigrujete :)

O stroj (po stránce hardware

O stroj (po stránce hardware a systému) se stará CIV (tedy konkrétně já). O služby (web, slovník, jabber) jednotliví uživatelé, povětšinou studenti. K Dioné přistupujeme jako ke keždému jinému stroji ve správě CIV, tedy má kvalitní připojení, je na zdroji nepřetržitého napájení, má dva redundantní zdroje a samozřejmě disky v RAIDu. Samozřejmostí je zálohování. Pokud se nám někdy podařilo zrušit nějakou službu, tak to bylo vždy s dostatečným předstihem dáno na vědomost a vždy jsme nechali čas pro migraci dat nebo jsme je sami přesunuli. Nikdy se nestalo (a doufám, že ani nestane), že bychom data bez upozornění a bez náhrady zrušily. Už se v minulosti stalo, že uživatelé o nějaké data přišli, ale vždy to bylo chybou HW nebo SW a pokud to bylo možné, data jsme se pokusili rekonstruovat nebo obnovit ze záloh.

Zajímalo by mě, komu se stále daří rozsévat nedůvěru v IT prostředí na ZČU. Problémy se najdou vždy, ale když nám jej nikdo neoznámí, tak se o něm nemusíme ani dozvědět. S autem jezdíte taky do servisu a nečekáte, až se vám na to podívá nahodný kolemjdoucí opravář. Rozdíl s IT je jen ten, že je to jen jiná technologie, místo přepravy zpracovává data, ale stále je to technologie, kterou je potřeba udržovat.

 

Nechi rozsévat nedůvěru. Ale

Nechi rozsévat nedůvěru. Ale je to služba, která nemá se ZČU žádnou, ale vůbec žádnou souvislost. Prioritu mají všechny ostatní služby a až jako jedna z úplně posledních se bude řešit služba jabber serveru. To mi snad nebudete rozporovat :)

Když o půlnoci spadne STAG, tak nepředpokládám, že se to dozvíte až v 7/8h ráno, kdy přijdou první zaměstnanci, ale dozvíte se to podle mě velice brzy (né-li okamžitě). Když spadne jabber server, pochybuji, že se to hned dozvíte a pokud ano, takže to začnete hned o půlnoci řešit. Tak by to fungovalo u komerčních věcí, které si takové věci nemůžou dovolit.

CIVu si vážím a jejich služeb jsem si vždy cenil, ale je to vše otázkou priorit a tu má jabber server na ZČU velmi malou. To je jediné co jsem příspěvky chtěl říci. Určitě nechci rozsévat nedůvěru v CIV.

Vcelku lze souhlasit, služby

Vcelku lze souhlasit, služby jsou monitorované (používáme nagios). Pokud spadne STAG, dozví se to více lidí a taky více lidí to umí opravit. Pokud spadne o půlnoci, je šance jej nahodit, protože někdo ještě nebude spát, ale stejně se může stát, že to bude zprovozněno až ráno. Univerzita nemá nonstop dohled nad IT, je to z finančních důvodů a přiznejme si, že STAG je sice důležitý, ale je to jen administrativní nástroj pro potřeby evidence. Stejně je to s účetním systémem, mailem atd. Univerzitu živí projekty a hlavně studenti.

Snažíme se samozřejmě udržet systémy maximálně v provozu a to spíše z osobní cti, než že bychom museli.

Není úplně pravda, že jabber nemá souvislost s univerzitou, má ji minimálně z historického pohledu, který jsem se snažil nastínit v článku a také jej používáme pro interní komunikaci na CIVu.

Za CIV děkuji za udělenou pochvalu :-)

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Štve vás opisování obrázku? Dioné nabízí přihlášení pod ORION loginem! Každý student ZČU má tedy automaticky konto!
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.