Jedeme pomáhat na Filipíny - tam nás potřebují!

Někdo tráví letní prázdniny u moře, někdo vyděláváním peněz po brigádách a někdo je prostě "profláká". To se rozhodně nedá říct o šestičlenném týmu studentů, který vyrazil  na přelomu července a srpna pomáhat na Filipíny v rámci projektu Nártoun Filipíny 2015! Tento tým, složený ze studentů českých univerzit, odjel pomáhat lidem z chudinských oblastí Filipín, kteří neměli v životě tolik štěstí, jako my. V čele tohoto projektu stojí pan Jiří Preis z Fakulty ekonomické ZČU, kterého jsme se ptali na bližší informace.

Jiří Preis byl sám před lety pomáhat na Filipínách, a protože to byl pro něj neuvěřitelný zážitek, rozhodl se tam po 12 letech vrátit s celým týmem!

Kde přesně na Filipínách budete? Je to místo něčím specifické?

Budeme se pohybovat na ostrově Mindanao ve městěCagayan de Oro a také nejspíše Malyabalay. Cagayan de Oro je milionový přístav, kde statisíce lidí žijí ve velké chudobě. Tamní provincie (MisamisOriental) je jedna z nejchudších v rámci celých Filipín. Samotné město Cagayan de Oro je zároveň velice dynamicky rostoucí město, které je klíčovým administrativním a dopravním uzlem.

Pomáhat vás bude šest z České Republiky plus pomocný tým na Filipínách. Kolik vás bude celkem?

Filipínský tým, který v lokalitě pracuje dlouhodobě, je vcelku početný. Čítá i s dobrovolníky kolem 20 lidí.

Jaká bude vaše konkrétní pomoc? Jak by mohl vypadat váš typický den?

Typický den bude začínat ráno společným setkáním týmu s místními koordinátory. Ověříme, zda naplánované aktivity jsou pro daný den relevantní. Pokud ne, zvolíme plán B. Tamní kultura totiž vyžaduje vysokou míru schopnosti improvizovat, protože ne často je vše tak, jak si člověk naplánuje.

V chudinské čtvrti budeme distribuovat jídlo, budeme s dětmi i rodinami trávit volný čas, v rehabilitačním centru pro sociálně vyloučená děvčata Nehemiášův dům budeme pomáhat v kuchyni a také na přiléhající farmě.Dívkám zNehemiášova domu budeme také pomáhat s domácími úkoly, protože součást jejich terapeutického pobytu je pravidelná docházka do některé z místních škol. A my, ačkoliv o dovolených či prázdninách, tam přijedeme zrovna v době tamního školního roku.

Ve slumu budeme ve spolupráci s místními koordinátory vytipovávat děti, kterénemají možnost chodit do školy. Po návratu zpět předáme tato data neziskové organizaci ACET ČR, která bude shánět finanční podporu pro jejich zařazení do školního programu. Rovněž navštívíme kampus tamní základní a střední školy, abychom se blíže seznámili se školou a učiteli, kteří by časem mohli vzdělávat děti z chudinské čtvrti. I to budou důležité informace pro následnou fundraisingovou kampaň.

Večer bude feedback, zhodnocení, zaznamenání všeho do týmového palubního deníku a komunikace s fanoušky přes e-maily a sociální sítě. Musí vědět, že jejich podpora má nějaký dopad a zaslouží si relevantní porci informací, jak ten dopad přesně vypadá a komu a jak byla skrze jejich finance poskytnuta pomoc. To všechno je díky internetu mnohem snazší.

Jak dlouho budete na Filipínách pomáhat?

Na Filipínách strávíme celkem 2 týdny, což není úplně dlouho. Nicméně pro začátek to může stačit: seznámit se s prostředím, potřebami, s místními humanitárními projekty, do kterých se společně zapojíme.

Tým

Tento projekt je sám o sobě velmi specifický. Jsou nějaké věci, kterých se obáváte se svým týmem?

Jedeme do rovníkové jihovýchodní Asie. Už jen příjezd do oblasti s takřka stoprocentní vlhkostí a velkou změnou klimatu bude náročný. Navíc budeme v regionu známém přírodními riziky - tajfuny, tropické bouře, zemětřesení. Může se stát, že tyto vlivy zasáhnou do našeho programu. Čeká nás také jiná strava, jiná mentalita – to může vytvářet tlak na osobní fungování i týmovou spolupráci. Ale všichni z týmu byli na tyto skutečnosti připravováni a jsou plni odhodlání a nadšení všechny tyto malé i velké výzvy překonat.

Jak vás mohou fanoušci projektu podpořit v průběhu projektu?

Určitě tím, že s námi budou komunikovat a sledovat nás přes naši Facebook page. Podpora fanoušků a přátel je klíčová – dodává nám vědomí sounáležitosti. Tým toho vždy dokáže víc, než jednotlivec.

Je sice brzy dělat závěry před samotným projektem, ale plánujete tyto projekty i do budoucna, do dalších let? Třeba ve větším?

Uvidíme, co se z toho vše „narodí“ a jaký směr to vezme. Záleží na mnoha faktorech. Nicméně moc si přeji, aby nezůstalo jen u tohoto jednoho projektu.

Některé studenty tento projekt možná zajímá. Mohou Vás kontaktovat, případně se v příštím roce zapojit?

Rozhodně! Buď přímo přes naši zmíněnou Facebook page, a nebo skrze univerzitní e-mail.

Váš hlas: Žádná Průměr: 5 (1 vote)