Kdo má mít přednost?

Na FEK dostali přednost při volbě u navazujícího studia ti, kteří prokázali větší znalosti u příjmaček, než ti, kteří doposud daný obor (v bakalářském studiu) navštěvovali. Toto by bylo jistě v pořádku, ale ne pokud se tak tomu děje až v průběhu prvního semestru navazujícího studia.

 

Jak jistě všichni víte, v bakalářském studiu na FEK můžete studovat 4 obory:

Studijní program: Ekonomika a management
- Management obchodních činností (KMO)
- Podniková ekonomika a management (KEF & KEU)
Studijní program: Systémové inženýrství a informatika
- Informační management (KSO)
- Systémy projektového řízení (KIP)

 

K oboru Management obchodních činností není navazující studium, ale i proto je o navazující studijní zaměření Podniková ekonomika (KEU) velký zájem nejen z řad studentů, co se v bakalářském studiu zabývali podnikem, ale i těch odjinud, zajímají se o něj ti, co měli zaměření finance a také komplet všichni, co bakaláře studovali v Chebu.

Studenti, kteří jsou nyní v 1. ročníku navazujícího studia a měli o tento obor zájem, musí být nyní protříděni. A k čemu došlo? Děkan fakulty rozhodl, že v něm budou moci pokračovat ti, co dopadli lépe u přijímacího řízení. Co ale udělat s těmi, co na KEU doposud studovali, psali tam bakalářku, ale tak úspěšní u příjmaček nebyli? Musí si prostě vybrat jiný obor!

Je však toto třidění fér? O tom my můžeme jen debatovat. Osobně nemám s FEK nic společného, ale lituji těch, co chtěli pokračovat zabýváním se podniky a tato možnost jim byla uzmuta... Ztratili tak 3 a půl roku předchozího studia?

Co by se asi stalo, kdyby třeba u nás na pajdě někdo 3 roky studoval francouzštinu, chtěl jít na navazující, ale tam by ho pro velký zájem nevzali a nabídli mu, ať jde studovat angličtinu, vždyť je to také cizí jazyk...?

Za námět na článek děkuji jedné z vytříděných studentek.

Váš hlas: Žádná Průměr: 4.7 (9 x hlasováno)

Komentáře

Hlavním smyslem boloňského

Hlavním smyslem boloňského systému Bc-Mgr-Phd je to, že můžete každou jeho část studovat jinde. Vřele to doporučuju, budete mít větší rozhled a zajímavější životopis!

Nejlíp pokyždý v jiném

Nejlíp pokyždý v jiném oboru.. :-D

Jj, pokaždý v jinym oboru a

Jj, pokaždý v jinym oboru a ve výsledku neumět pořádně nic z toho :-D

v podstatě proč ne, pokud je

v podstatě proč ne, pokud je stejný ten „velký obor“… stejně pak málokdy děláte přesně to samé, co jste studovali, první zaměstnavatel si vás stejně doučí podle svého, takže bych v tom v zásadě neviděl problém…

To je už trochu jiná věc,

To je už trochu jiná věc, jestli je člověk zaměstaný v oboru, který vystudoval… Pro Tebe to možná problém není, ale pro lidi, kteří na tom nemají vůbec zájem a byli do toho navezeni proti své vůli, je to nepříjemná komplikace. Myslím, že hodně z nás, majících magisterský stupeň za sebou, může jen tiše děkovat bohu (nebo jiným nadpřirozeným silám), že jsme to zvládli ještě za toho starého systému…

Jojo na Ekonomce to musela

Jojo na Ekonomce to musela bejt fakt „síla“ dostudovat co? To jste asi pěkné gumy když děkujete bohům :).

Tak tohle je drsný, když se

Tak tohle je drsný, když se až po půl roce zjistí, že je vás moc a nabídnou vám alternativy. Co dělala ta přijímací komise.

nevím co řešíte, prostě je

nevím co řešíte, prostě je stanovano přijímací řízení a to že nevezmou všechny je úplně normální… nebo dřív brali všechny kam jste chtěli pak teda LoL navíc ekonomek je jak hub podešti tak si dejte přihlášku i jinam ne když nemáte jistotu že budete přijati

Přečti si to porádně,

Přečti si to porádně, zamysli se a pak něco piš. Píše tam, že ty lidi přijali a až v půlce semestru jim oznámili, že pro ně není místo. To moc normální není, i když na FEK…

Problém studia děleného na

Problém studia děleného na bakalářký a navazující magisterský stupeň bohužel nekončí jen u trapného rozhodování, koho má škola přednostně vzít po ukončení Bc. do dalšího studia, případně co se studenty, pro jejichž obory žádné navazující studium neexistuje. A hlavně se netýká pouze FEK. Pomineme-li, že současní studenti jsou nuceni psát dvě závěrečné práce (a nedělejme si iluze o kvalitě bakalářských prací, které studenti píší za normálního denního studia) a musí se zabývat dvěma závěrečnými státnicemi, narážíme například při studiu učitelství pro druhý stupeň ZŠ na to, že původně 4letý program je nyní o jeden zbytečný (ale z hlediska délky ne zanedbatelný) rok delší. Další věcí je třeba otázka, jak na tom odborně bude bakalář, který na pedagogické fakultě v rámci svého studia vystudoval hlavní a vedlejší sloup nějaké oborové kombinace. Jediné povinné předměty z onoho vedlejšího sloupu, s nimiž se za svého studia setkal, byly totiž ty, které absolvoval v rámci společného základu.Všechny ostatní předměty z tohoto sloupu jsou volitelné. A samozřejmě také nemůžeme opomenout úžasné „zjednodušení“ osobních studijních čísel, která si nyní nejeden student nedokáže zapamatovat ani v průběhu celého semestru. Boloňský systém je sice, ostatně jako spousta dalších utopický myšlenek, moc hezký, nicméně nevidím důvod, proč by do něj měli být hnáni bez rozdílu všichni studenti včetně těch, kteří o něj nemají zájem (a nakonec na jeho nedokonalosti třeba i doplatí)…

Nemyslim si, ze plzenska FEK

Nemyslim si, ze plzenska FEK je tak jedinecna (ve smyslu odborneho zamereni), ze byste meli problem pri pokracovani na Mgr. nekde(koli) jinde. Chapu, ze treba FELaci maj vetsi problem, o FAV nemluve.

Jen oprava článku: v rámci

Jen oprava článku: v rámci studijního programu Ekonomika a management, o který zde jde, si studenti mohou vybrat ze čtyř zaměření, nikoli ze dvou, jak se uvádí v textu. Kromě Podnikové ekonomiky a Managementu podniku je to také Finanční řízení a účetnictví v anglickém jazyce a dále Finanční inženýrství, které je nově nabízeno na KSO a je zaměřeno na kapitálové trhy.

Problem je jinde. Az potom,

Problem je jinde. Az potom, co udelas zkousky na navazujici, te pretridi podle tvych vysledku na zamereni! Takze, zatimco chces na obor, ktery ma nejakou perspektivu, tak te soupnou na katedru o jejimz uplatneni v praxi lze s uspechem pochybovat a na ktery se nikdo dobrovolne nehlasi(ti, co chodi na FEK, nejspis vedi, o kterou se jedna…)

Problém je v tom, že i když

Problém je v tom, že i když úspěšně uděláš příjímačky, tak se po půl roce dozvíš, že zaměření, o které máš zájem, je přeplněné, tudíž podle výsledků v příjímacím řízení a studijního průměru na bakalářském studiu jsou někteří „méně úspěšní“ studenti nuceni studovat zaměření, o které nemají zájem, protože „katedry dostávají peníze podle počtu studentů, tudíž je třeba, aby na nich někdo studoval“. Ztratí se tak půl roku, který, pokud by to daný student věděl při přijímacím řízení, popř. alespoň při zápisu, jak tomu bylo doposud, mohl studovat na jiné fakultě. Opravdu je to fér?

V tom pripade si myslim, ze

V tom pripade si myslim, ze ten clane asi neni dobre napsanej, nejsem jedinej, kdo to tak pochopil. To chapu, me kdyby na FAV preradili na informatiku, tak se asi obesim na kabelu od klavesnice.

Chápu naštvanou studentku,

Chápu naštvanou studentku, která se na svůj požadovaný obor nedostala, jenže to všichni věděli od začátku,že na jeden obor se prostě nevejdem. Tak to pak prostě nechápu, že brečí až ted, když bylo celkem jasné, že to bude podle výsledků příjmacího řízení. Na druhou stranu by fakulta měla rozdělit přihlášky podle oborů, aby student příště věděl od začátku.

Já jsem timhle filtrem

Já jsem timhle filtrem zaplaťpánbůh prolez, ale i tak nesouhlasím s tímto systémem. Průser je, že u přijímaček jsme tohle nevěděli. Prostě nás vzali všechny, co jsme to napsali nad 50 bodů, pak nám poslali rozhodnutí o přijetí, ve kterém bylo napsáno „předměty odborného zaměření (na KEU je to OŘV) si v předzápisu nezapisujte, bude se tomu tak dít až na zápise.“ A na zápise nám vesele oznámili, že rozdělení do oborů bude dělat děkan podle výsledků přijímaček a podle výsledků na bakalářském studiu. Tato vyhláška vznikla až v červenci, takže po přijímačkách. Jako pravda, že na FEK mě po těch letech už asi nic nepřekvapí, ale asi by bylo inteligentní dělat ty přijímačky pro každej obor zvlášť. Přece jen Podniková ekonomika je z hlediska uplatnění nejperspektivnější obor a když si pak máte vybrat mezi managementem podniku na KIP, jejíž vedoucí je vyhlášený postrach, neboť bazíruje pouze na nabiflovaných znalostech o dost velkém rozsahu (prostě žádná logika, tady máš 500 stránek a nauč se to doslova a do písmene jako básničku), nebo finanční inženýrství na „populární“ katedře KSO, která jasně vede v počtu studentů, kteří kvůli ní ukončili studium, tak to je fakt jak z hovna do sraček. Nebudu se divit, až kvůli tomu to značná část studentů tady zabalí. Celá FEK si asi neuvědomuje, že do budoucna jí tato reputace může přinést problémy. Ne sice teď, ale až se třeba za 10 let na ni nikdo nebude chtít hlásit, tak se tu nemůžou divit. Kdybych se měl rozhodovat znova, tak bych už sem přihlášku nikdy nedal.

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Štve vás opisování obrázku? Dioné nabízí přihlášení pod ORION loginem! Každý student ZČU má tedy automaticky konto!
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.