...A když krize, tak pro všechny!

Všem známá improvizace Stely Zázvorkové ve filmu Pelíšky: "A skláři nebudou mít co žrát..." Kdo by to byl v té době řekl, že to bude skutečně pravda. Bohužel to není tím, že by obyčejné skleničky nahradily skleničky plastové, ale hospodářskou krizí, která právě probíhá. Je jisté, že je to největší krize od 30.let minulého století. Přemýšleli jste, jak se to projeví u nás? Jsou dvě možné varianty...
Jak to všechno začalo - ve zkratce:

Počátkem byla hypoteční krize u USA, kdy díky nízkým cenám nemovitostí a neschopnosti Američanů splácet hypotéky zkrachovala velká americká banka Lehman Brothers. Následně na to, když už se zdálo, že je vše v pořádku a bude se vracet do starých kolejí, se dostala na tenký led největší americká pojišťovna AIG. Naštěstí jí z problémů pomohla federální banka. Výsledkem byl ale propad akcií na světových burzách.

Společnosti u nás i v zahraničí mají problémy získat hypotéku, problémy s přístupem ke kapitálu firmy. To vše vede k propouštění zaměstnanců, zhoršení exportu... Když k tomu přidáte zvyšování cen energií, tak sklárny krachují, spediční firmy zanikají a sami si domyslete, kde všude to má dopad.

Proto se nabízí otázka - jak to dopadne pro nás? Ať už "nás" beru jako skupinu "Češi", či skupinu "studenti". Do Nového roku vstupujeme po Vánocích s prázdnou kapsou. Jsou dvě možnosti - buď to dopadne tak, že se krize v hojné míře projeví i u nás. Anebo to tak drastické nebude a situace bude stagnovat, případně se jen minimálně zhorší.

V prvním případě my všichni po předvánočním utrácení můžeme žít s heslem na rtech:" Když máme, dejme si. Když nemáme, věřme si." V případě druhém se trápit nemusíme a - snad - to ustojíme v pohodě. Sama se setkávám s dvěma naprosto odlišnými názory, které stojí za přiblížení. Kdy tatínek neustále opakuje, jak si mám dávat pozor, že všichni peníze rozkutáleli a že to nedobře skončí a maminka na to odpoví, že všechno vyřeší Obama... Nejprve jsem je jen pobaveně poslouchala, než mi došlo, že by stálo za to, nechat si to projít hlavou a udělat si vlastní názor.

A jaký je ten váš?

Váš hlas: Žádná Průměr: 1.5 (28 x hlasováno)

Komentáře

Firmy si nepůjčujou na

Firmy si nepůjčujou na hypotéku…

No vidíš a pan Google mi tam

No vidíš a pan Google mi tam nějaké odkazy na hypoteční úvěry pro firmy našel... (?)

Hypotéka je půjčka, při

Hypotéka je půjčka, při které se ručí nemovitostí. Asi si i firma může půjčit na zřízení kanceláří, ale zrovna to nebude to, z čeho by financovala nové projekty. Jinak samozřejmě cokoliv je spojeno s akciemi, extrémně závisí na psychologii. Dominový efekt tu je výrazný – píšou – bude krize, budeme šetřit a tím tu krizi vlastně teprve způsobíme. Taková obrácená kauzalita jak ze scifi knížek. Pokud věříte, že krize je založená jen na psychologii, nakupte za všechny peníze, co máte, balíky akcií a velmi na tom vyděláte. Bohužel ale ztráty bank jsou velmi reálné.

Ono to není tak jednoduché.

Ono to není tak jednoduché. Americké banky dávali hypotéky i lidem, u kterých bylo zcela jasné, že ji nesplatí. Dále tam byly triky stylu, budete platit méně první roky. Jenomže méně než je úrok z hypotéky, takže výše zadlužení pomalu rostla.

Takže tomuto se předejít dalo. Dalším problémem je oslabení důvěry v trh. A za to mohou hlavně novináři. Jednoduše, pod nátlakem médií se lidi rozhodnou, raději méně utrácet či další plánované nákupy odložit na později. Méně se prodá, méně se vyrobí atd.

Tato krize by pro nás nebyla zdaleka tak zlá, kdyby se ji nechopili novináři. Ono totiž tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou. Vemte si příklad před několika lety, všechny noviny nepsali o ničem jiném než o ptačí chřipce. Najednou začala válka v Iráku a nikdo si od té doby na ptačí chřipku ani nevzpomněl. Co z toho plyne? A s krizí u nás je to podobné, nebyla-by zdaleka tak horká, kdyby se kolem toho neudělal tak velký humbuk. Teď doufejme, že se na světe stane něco takového, aby novináři přestali strašit lidi a trh se vrátil do normálu.

Tím neříkám, že krize není, jenom její dopad by nemusel být tak bolestivý.

Přesně tak, krize je

Přesně tak, krize je především psychologická záležitost, kterou přiživujou novináři. Někdy je to i komické. Nedávno bylo na Novinkách, že se lidé bojí krize a šetří a škudlí… a druhá zpráva říkala, že lidé před Vánoci nakupují jako zběsilí krize nekrize. To zdejší hlavní ideolog zjevně trochu neuhlídal :-). Dnes bylo ve zprávách, že propouští Madeta, prý kvůli krizi. To se kvůli krizi méně jí? Nebo krize slouží jako výmluva při vyřizování soukromých účtů.

Jaký je ten můj? Dost

Jaký je ten můj? Dost podobný tomuto trefnému článku s názvem „Faktura 2009“:

http://sikora.blog.respekt.cz/…-c-2009.html

Přikládám dva odkazy na

Přikládám dva odkazy na různé názory na krizi: jeden pesimistický, druhý optimistický. Ať si každý udělá obrázek.. Já sám už nevím, co si myslet.

http://www.outsidermedia.cz/Article.aspx?… http://blog.aktualne.centrum.cz/…l-kohout.php?…

Dobrý den! Již v druhém

Dobrý den!
Již v druhém odstavci se autorka dopouští několika nepřesností, např. na počátku krize jistě nebyly „nízké ceny hypoték v Americe“, to rozhodně nelze označit za příčinu krize. V dalším odstavci nechápu, co má autorka na mysli obratem „Společnosti u nás i v zahraničí mají problémy získat hypotéku, problémy s přístupem ke kapitálu firmy“, a prosil bych o případné vysvětlení, předem děkuji.
Celý tento příspěvek mi přijde jako snůžka odstavců vytrhaných z některých textů z internetu, psaných autory, kteří mají za cíl jen přikrmit pojem „světová krize“ a krom snahy o učené znění je tento text jinak vůbec nic neříkající a jen nám dokazuje, že autor dané problematice příliš nerozumí.
Poněvadž málokdo z nás je zkušený ekonom s léty praxe, lepší by dle mého názoru bylo, kdyby autorka napsala článek, ve kterém by nás seznámila se svými názory, které věřím, že jsou u studentky vysoké školy jistě vyspělejší než tento „horkou jehlou“ sesmolený článek, kterých vídám každý den v tisku a na internetových stránkách velké množství. Kvalitnější článek bychom pak se zájmem a chutí mohli využít jako odrazový můstek k další plodné diskuzi.
S pozdravem. MUDr. Pavel Brož.

Naprosto s tim souhlasim,

Naprosto s tim souhlasim, stale vice se na vsech mistech projevuje neprofesionalita, bohuzel nejen na urovni nejvyssi a vladni, ale i na vzdelavacich institucich.

Odpovida to memu nazoru vyjadrenemu v „Pythagorova věta v akademické praxi aneb jalový, zdánlivý a činný výkon“ na „stare Dione“, viz http://v1.dione.zcu.cz/phprs/view.php?…

Jen bych to dnes jeste rozsiril o „deformacni“ vykon, ktery se projevi u neharmonickych deju – tedy vlastne o dezinformacich, vnaseni chaosu atd. [ zdanlivy2=cin­ny2 + jalovy2 + deformacni2− jen pro uplnost :-) ]

Takze pokud chceme vypadat dulezite – produkujme jalovy a deformacni vykon. Cinny vykon [tedy relevantni informace] muze byt temer NULA, zdanlivy vykon presto muze byt obrovsky

Skala

Presne tak… Jiz dlouho jsem

Presne tak… Jiz dlouho jsem na dione nenarazil na tak spatny clanek. Nicmene je to nastesti vyjimka;-) Daleko zajimavejsi informacni hodnotu tu maji prispevky od zdenka a qaqa a uprimne doufam, ze clanek neni autorskym pocinem studentky FEK;-)

Kazdopadne soucasna krize v evrope je podle mych informaci primym dusledkem americke hypotecni krize, kdy banky davali hypoteky temer kazdemu. S neschopnosti splacet nezanedbatelne casti jejich klientu potom velmi vyrazne klesla cena nemovitosti = bankovnich jistin, banky tak ztratily obrovske financni prostredky a bylo to.. A do cennych papiru spojenych s americkymi nemovitostmi, ktere vykazovali az do predlonska vyrazne narusty, mely nainvestovane sve penize i evropske banky a sup… mame tu problemy v evrope. Nejusmevnejsi na tom vsem je, ze ceske banky diky vysokym prijmum z bankovnich poplatku takoveto problemy nemaji. A to i pres fakt, ze jsou vlastneny zahranicnimi bankovnimy domy. Jeste ze ty poplatky mame;-)

To co se deje nyni a je oznacene jako krize povazuju stejne jako predchozi dva prispevovatele za dusledek „spatne“ nalady a to predevsim pri vyprodejich akcii a logickemu poklesu jejich ceny. Tim ze se investori a podniky boji o sve penize tak to v tomto pripade vede k zacarovanemu kruhu a je jenom otazkou kdy a jeslti vubec se situace s vyprodeji vrati k normalu. Ja osobne se chystam v lednu na nakupy cennych papiru;-)

Sporeni „normalnich“ lidi se projevuje i ve spotrebe a nejvice to zrejme odnasi automobilovy prumysl. Napriklad pri koupi druhehou auta do rodiny se v zapadni evrope hodne rozmysleji a narozdil od minulych let neporizuji nove nebo davaji prednost uspornejsim mensim vozum. Mensi poptavka pak vede k propousteni. Napriklad v belgii to zatim odneslo pri odstavkach vyroby 10000 lidi. Otazka je, co se stane v CR, kde je spousta vyroby spojena prave s automotive a napriklad jenom skodovka planuje nekolika tydenni odstavku vyroby (nebo uz bezi, ted nefim). Krizi jako takovou ale podle me normalni clovek zatim nevnima. Navic klesa spotreba ropy a benos je skoro zadarmo ;-). Problemy ale zrejme nastanou pokud prijdeme o praci nebo nebudeme chtit zadat o hypoteku.

Neexistuje rozdíl mezi

Neexistuje rozdíl mezi finanční a hospodářskou krizí, to je jenom posun téhož v čase a reálné ekonomice. Médii předkládané příčiny krize jsou falešné. Krizi nezpůsobilo nezodpovědné chování hypotéčních bank, ani přílišná státní regulace, dokonce primárně ani přílišná deregulace, i když pro ni vytvořila velmi příznivé podmínky. Nedejte se opít ani názorem, že za to mohl jakýsi „morální hazard“.

Krize vznikla jako důsledek nezodpovědné fiskální politiky a přílišného snižování korporátních daní v USA v podmínkách tzv. války proti teroru, přičemž je proti elementární logice chtít snižovat daně státu, který zvyšuje své vojenské výdaje a místo toho je financovat zadlužováním u svých domnělých nepřátel a navíc prohlubovat fiskální a obchodní deficity.

Druhým a možná podstatnějším důvodem je dlouhodobá tendence k emisi ničím nekrytých peněz FEDem, což, k překvapení mnohých, není klasická centrální banka, jak ji chápeme u nás v Evropě, ale kartel několika největších soukromých bank, který fakticky vládne v USA. Emise nekrytých peněz, inflace a všudypřítomná korupce, expanze do cizích zemí a nekalé praktiky centrálních i komerčních bankéřů způsobily škody v astronomické výši nejméně 6 bilionů dolarů. Jenom pro představu, je to více než padesátinásobek českého HDP.

Přežili jsme Kupónovou

Přežili jsme Kupónovou privatizaci, přežijeme finanční krizi.

Příčiny, souvislosti,

Příčiny, souvislosti, důsledky … Lze to snadno pojmenovat při dnešním stupni globalizace ?

Kdo pozná, kde je skutečně zakopán pes ?

mrkněte na : http://video.google.com/videoplay?…

Neřikám, že tam je vše pravda, ale muže otevřít oči že neni vše tak jasné jak se může zdát …

a pak mi napište jaký názor na to video máte, diky

Velmi zajímavé video, hlavně

Velmi zajímavé video, hlavně mě zaujala „výroba“ peněz…Nejsem ekonom, tak netuším jestli je to celé pravda a opravdu to tak funguje ale jestli ano, tak potěš koště.

Další kapitola je klasickým příkladem spikleneckého filmu co z historie vybírají jen to, co se jí hodí. Pohádky o již známých technologiích co zachrání svět jsou také dosti profláknuté.

Nakonec bych řekl že s postupem automatizace musí být každému středoškolákovi jasné že současný systém peněz je neudržitelný. Levné stroje budou vyrábět ještě levnější…Kolik bylo před 20 lety CNC a kolik je jich teď? Na vlastní oči jsem ve škodovce viděl jak dělníci stojí celou směnu každý u svého „CNCéčka“,popíjí kafe a koukají se přes sklo, jak to hezky samo pracuje…

Společné vlastnictví všech

Společné vlastnictví všech zdrojů, tento princip se v praxi jaksi neosvědčil :-) Doporučuji začít četbou – např. Farma zvířat

No jo, jenže mi na té farmě

No jo, jenže mi na té farmě žijeme i teď, jen místo prasátek spinká v baráku směs zvířat a nikdo z nich se netají tím, že celá farma patří jim a ostatní dělaj na ně.

a bylo to snad někdy

a bylo to snad někdy JINAK?

já jen že bylo spousty pokusů vymyslet jiný řád,ale vždycky to skončilo stejným nebo podobným principem.Možná je tedy z pohledu praxe zatím nejfunkčnější a nejudržitelnější.

Základní problém je ve

Základní problém je ve společnosti jako takové. Představme si jako společnost třídu. Kdyby v ní byl žák po opsání písemky okamžitě odsunut, nikdo se s nim nebavil a byl považován za podvodníka, tak by se opisování takřka vymýtilo. Protože ale v dnešní společnosti je podvodník něco jako "king", kterému všichni fandí a mají ho jako hrdinu, co přelstil toho zlého učitele, tak se opisuje ve velkém. To samé se dá vztáhnout i na celou civilizaci, kdyby si lidé vážili čestných lidí a s lumpy by se nikdo nebavil, tak by nebylo třeba zákonů a policie

Jde o to, jestli je to

Jde o to, jestli je to opravdu tak špatný, anebo ti vynalézavější si umí usnadnit cestu. Jinak bychom byli jen tupé stádo ovcí, ostatně od inženýrů se vynalézavost vyloženě očekává. Tekže v zásadě je nějaké přijatelné porušování zaběhlých pravidel pro vývoj nevyhnutelné. A taky je nesnadný určit co je špatné a co ne. Protože kdo to určuje? Společnost.Ale společnost se mění a názory na špatné a dobré s ní.A je názor uznávaný většinou ten správný?Nemusí být,ale menšina se musí přizpůsobit. Sama si vážím čestných lidí, ale v zásadě mám radši lidi pružnější a vynalézavější, kteří se striktně nedrží mantinelů ale občas jdou na okraj-s nimi jde pokrok, nápady a člověk se nenudí,ačkoli se musí držet před nimi v pozoru a ostražitosti. Všechno má svou daň.

No jednou to muselo prijit.

No jednou to muselo prijit. Pokud vsuichni chteji cca 5% rust kazdym rokem, pak od posledni krize je to cca 70 let a tedy intenzita prace by mela byt 1,0570 = 30,42642554 To znamena, ze bychom meli pracovat cca 30× rychleji/efek­tivneji.

Nocmene nasi deti nasi deti.. za 130 let by uz museli pracovat 1,05 ^ 200 = 17292,58082 tedy 17 tis. x efektivneji :-)

Neni nad trochu humoru, ze.

Skala

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Štve vás opisování obrázku? Dioné nabízí přihlášení pod ORION loginem! Každý student ZČU má tedy automaticky konto!
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.