Kombinované studium

Chcete dělat na VŠ dva obory najednou? Nebo jste spokojení ve své práci, ale rádi byste si doplnili vzdělání? Nebo snad není prezenční studium pro vás to pravé? Ať tak či tak, pokud vás zajímá kombinované studium, přečtěte si následující článek, kde jsme vyzpovídali několik studentů, co tato forma studia obnáší.

Kombinovaná forma studia spojuje principy studia prezenčního (denní formy) a distančního (dálkového). Stejně jako v prezenční formě zde dochází ke kontaktu s vyučujícím, ovšem tato výuka je velmi omezena. Studenti dochází do školy například každý víkend, někdy jednou za dva týdny. Některé předměty jsou brány spíše jako samostudium doplněny o pravidelné konzultace. Každá fakulta a předmět mají rozvrh nastaveny jinak.

Co se statutu studenta týče, v menze mají "kombiňáci" klasicky studentskou slevu, často mají slevy i na mhd. Některé instituce však zkoumají i formu studia, takže zde slevu mít nebudete. Může se jednat o některé zájezdy, účty v bankách apod., takže se všemi výhodami studenta rozhodně počítat nemůžete.

 

My položili několika studentům následující otázky, abychom zjistili, jak se s tím kombinovaným studiem „perou“ J.

1)      Jakou fakultu, obor a ročník studuješ?

2)  Proč jsi se rozhodl/a studovat kombinovaně? Vyzkoušel/a jsi předtím prezenční studium?

3)      Jak často docházíš do školy?

4)      Co máš za práci? Podporuje tě nějakým způsobem zaměstnavatel?

5)    Když nad tebou prakticky nikdo nestojí a nedohlíží, musí být hodně těžké se na to někdy prostě nevykašlat (sama mám občas takové choutky a to studuji prezenčně). Jak se potýkáš s motivací studovat?

6)      Dá se práce a škola dohromady zvládat?

 

Martina Vašinová

1)      ZČU - Fakulta aplikovaných věd, obor Obecná matematika, 3. ročník.

2)      Chtěla jsem při studiu i pracovat. Jeden rok jsem studovala FJFI na ČVUT prezenčně, ale to mi nevyhovovalo, protože tam bylo málo matematiky a hodně fyziky J. Takže pak jsem si srovnala priority a zvolila ryze matematický obor, a při tom jsem začala i pracovat.

3)   Zhruba 1x za 2-3 týdny. Nyní již bohužel nejsou žádné přednášky pro kombiňáky vypsané, takže vše řeším pouze individuálními konzultacemi.

4)   Jsem datová analytička. Zaměstnavatel mě podporuje úplně maximálně, pracuji z domova a mám volnou pracovní dobu. Navíc jsme teď při psaní bakalářky domluvení, že budu pracovat méně. Ale to mám fakt děsný štěstí, myslím, že jsem jedna z mála, kdo to tak má...

5)     Ano, je těžké především zachovat si nějakou pravidelnost ve studiu, když přednášky ani cvičení nejsou. I když mám práci v oboru, škola je pro mě důležitá, protože vím, že se pak díky vzdělání budu moci dostat ještě dál. Navíc jsem tomu už věnovala tolik energie, že s tím prostě nemůžu seknout J. No a hlavně mě to děsně baví J!

6)   Určitě dá, ale je to těžké. Já nepracuji na plný úvazek a i tak je těžké zvládat technický obor při práci. Takže prodlužuji...

 

Klára Soukupová

1)      Provozně-ekonomická fakulta České zemědělské univerzity v Praze, obor Podnikání a administrativa, teď už hotovo J.

2)    Bakaláře jsem studovala v Plzni na Fakultě ekonomické prezenční formou, ale po dohodě s rodiči jsem dospěla k tomu, že dospělého člověka nemůžou plně živit (navíc se sestrou, která byla tou dobou taky na škole). Proto jsem zvolila kombinované studium, abych mohla mít práci na plný úvazek.

3)     Do školy jsem jezdila na přednášky asi jednou do měsíce na celý víkend (tj. pátek odpoledne, sobota a neděle). Ovšem ne vždy anebo ne na celý víkend. Postupem času jsme si v tom s kamarádkou udělaly systém a střídaly se J. Zkoušky pak byly bohužel ve všední dny. Za ty dva roky jsem měla pouze jediný předmět, ve kterém vyučující vypsala zkoušku na sobotu. Ohradili jsme se na studijním oddělení s tím, že minimálně půlka dovolené padne na zkouškové, ale prý jsme kombinované studium, ne dálkové, a musíme to strpět (tím názvem kombinované se prý snad chrání).

4)      Analytik v Hay Group/Korn Ferry a zaměstnavatel mi jako pracovní benefit poskytuje flexibilní pracovní dobu (ale to je benefit pro všechny zaměstnance, takže to neberu tak, že já jakožto student jsem měla speciální výhody). V případě potřeby nebyl problém domluvit se s nadřízenými a odejít dříve nebo si napracovat hodiny dopředu. Jako obrovskou výhodu považuju spolupráci na mojí diplomové práci. Mohla jsem datové středisko v Plzni využít k výzkumu pro svou závěrečnou práci.

5)     Myslím, že se to dá zvládat. Ale záleží na obtížnosti té školy, na práci samotné a nemálo i na podpoře rodiny či blízkých. Upřímně jsem moc ráda, že je to za mnou :D.

 

Kateřina Krejčová

1)    ZČU - Fakulta pedagogická, obor Učitelství praktického vyučování a odborného výcviku (letos poslední, po nás se již neotevírá) a ročník třetí.

2)   Z důvodu práce. Po maturitě jsem potřebovala platit bydlení, tak nebyla ani jiná možnost. Našla jsem si práci a přihlášku podala rok po maturitě. Takže ne, pouze forma kombinovaná.

3)      Obvykle je výuka rozvrhována ob 14 dní v pondělí, ale jelikož jsem ve třetím ročníku, je třeba vyřizovat papírování, potvrzení, a tak dále, takže když je třeba, tak musím brát dovolenou.

4)      Pracuji na základní škole jako asistent pedagoga a odpoledne jako vychovatelka školní družiny. Zaměstnavatel mě podporuje, s volnem nemám naštěstí nejmenší problém - pokud není ovsem příliš často.

5)    Dá, ale záleží na odolnosti jedince. O zkouškovém člověk jde z práce s tím, že se doma musí jen učit. Čím kratší zkouškové, tím lepší, nicméně už se opravdu těším, až to bude za mnou a budu pouze pracovat a věnovat se svým koníčkům.

 

 

Děkujeme všem za rozhovor,

za Dioné Lada Zadranská

Váš hlas: Žádná Průměr: 5 (1 vote)

Komentáře

Maj kombiňáci slevu na jídlo

Maj kombiňáci slevu na jídlo v Menze ??

Děkuji za zajímavou otázku,

Děkuji za zajímavou otázku, doplněno v článku Mrkající.

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Štve vás opisování obrázku? Dioné nabízí přihlášení pod ORION loginem! Každý student ZČU má tedy automaticky konto!
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.