Léto za námi, školní povinnosti před námi

Léto a volné měsíce pomalu mizejí v nenávratnu a škola se svými seminárními pracemi, zákeřnými testy a nekonečnými přednáškami se kvapem blíží. A na nástup na vysokou školu se připravují netrpělivě i spousty bývalých maturantů. A několika z nich jsme se zeptali na to, jak se cítí a co si myslí o svém budoucím studiu.

A prvním zpovídaným studentem je Tomáš, budoucí student práv.

1. Jaký vysněný obor sis vybral na Západočeské univerzitě?

Už na základce jsem snil o tom, že jednou budu právník. Vždy jsem to chtěl zkusit, přeci jenom v amerických filmech to vypadá krásně, i když realita je úplně jinde. Proto jsem se rozhodl zkusit Právnickou fakultu, ačkoliv díky nepozornosti "jen" na veřejnou správu.

2. Nemyslíš si, že si tě bude tvé okolí dobírat kvůli "skandálům" z nedávné doby?

Jen co mi přišel dopis o přijetí, tak jsem si ho jako každý správný mladý člověk vyfotil a sdílel na Instagram. Už tam jsem se dočkal prvních narážek na ultra rychlé studium za pár kaček navíc, ale nijak mě to netrápí. Jsem připravený, že těch narážek bude dost, sám si z toho srandu dělám a dělat budu, jedině tak donutím okolí, aby s tím přestalo. Pak je to totiž nebude bavit.

3. Proč sis vybral zrovna práva v Plzni?

Plzeň jsem volil především kvůli vzdálenosti od Karlových Varů, kde bydlím. Mám tam přátele, celou svoji rodinu, koníčky, zaměstnání a prostě všechno. Hlásil jsem se i na jiné školy na druhé straně republiky a také jsem se dostal i na jiné školy, ale nakonec jsem zvolil právě Plzeň, ačkoliv ji, jako karlovarský sportovní fanoušek, v lásce moc nemám. I když Plzeň v posledních letech nemá zrovna nejlepší pověst kvůli těm aférám, jak jsi zmínil, tak se nesmí věřit všemu, co se říká, stačí si to vyzkoušet na vlastní kůži.

4. Ale skončeme ten výslech, aby jsi se nelekl ještě před nástupem do školy :). Máš nějaké ambice v daném oboru?

Ačkoliv jsem z gymplu, tak by si člověk mohl myslet, že jsem studijně nadaný. Ale nikdy jsem žádný šprťák nebyl. A tak moc nevím, co od vysoké školy mám čekat, takže mým cílem je pouze zvládnout první semestr, ideálně celý první rok. Až poté uvidím, jestli má vůbec cenu se v oboru dál vzdělávat, nebo zkusit něco jiného, či to jen více specializovat.

Další studentem, který nám odpověděl na otázky, byla budoucí studentka politologie Káťa.

1) Jaký obor jdeš na ZČU studovat?

Ve čtvrtém ročníku jsem byla rozhodnutá jít na FPR. Přišlo mi to jako dobrá volba. Chtěla jsem prostě studovat práva. Ale po maturitě jsem šla na rok pracovat. Nabrat nějakou praxi, zkušenosti. Dostala jsem se na jeden úřad, kde měla kancelář jedna nejmenovaná doktorka. S její asistentkou jsem spolupracovala a když jsem viděla, co všechno doktorka zvládá  a co musí umět, jak se chová a tu obrovskou haldu  papírů a nepříjemné klienty, tak jsem vzdala celá studia na FPR. A když jsem dál přemýšlela během práce co studovat, napadla mě psychologie či sociologie. Nic mě však nezaujalo. Až když jsem narazila na obor Politologie a přečetla si všechno potřebné, tak jsem měla jasno. Takže jsem si podala přihlášku, sháněla informace a kupodivu jsem byla přijatá. Takže obor Politologie to vyhrál.

2) Co si myslíš, že tě čeká v prvním týdnu školy?

Nevím, co mě čeká. Ani nevím co vůbec čekat. Nové lidi, spolužáky, tisíc nových informací. Když budu optimista tak řeknu, že si myslím, že mě čeká nejúžasnější první týden školy. Asi se nechám překvapit.

3) Jaká byla motivace, aby jsi se dostala zrovna na ZČU?

Co mi bylo motivací abych se dostala na ZČU? To, že bych nerada skončila někde ve skladě s pouhou maturitou. Mám pocit, že dneska maturita je jako před deseti lety ukončená základní škola. Má to každý. Takže mi motivací bylo vlastně to, že vím, kde nechci skončit.

A posledním studentem, který byl ochotný si udělat čas a zodpovědět nám naše otázky, byla studentka oboru Výchova ke zdraví Lucka.

1) Proč sis vybrala zrovna ZČU?

Západočeskou univerzitu jsem si vybrala asi proto, že je v Plzni a já mám tohle město prostě moc ráda. Jsem ze Středních Čech, kde je relativně klídek a pohoda. Praha mi přijde proti Plzni taková "vyblázněná". Navíc v Plzni mám kamarády a samozřejmě jsem také na ZČU slyšela samou chválu, takže nic jiného nepřicházelo v úvahu.

2) Jaký obor sis vybrala a měla jsi podané ještě nějaké přihlášky?

Budu studovat na Pedagogické fakultě, obor Výchova ke zdraví. Měla jsem ještě dvě podané přihlášky (taktéž na FPE ZČU). A to na obory Učitelství pro 1. stupeň ZŠ a Předškolní a mimoškolní pedagogika. Nejvíce jsem si přála dostat se na poslední jmenovaný obor, ale nakonec jdu na Výchovu ke zdraví a musím říct, že se docela těším.

3) Je konec srpna, máš už zajištěné bydlení? Občas se stává, že studenti v den nástupu do školy nemají kde večer složit hlavu.

Možná to bude znít zvláštně, ale bydlení jsem prakticky měla zajištěné ještě dřív, než jsem se dozvěděla, že jsem přijatá na školu. Za to jsem samozřejmě ráda, protože mám o starost méně. Budu bydlet v bytě u kamarádky, takže spokojenost.

Nezbývá, než jim popřát, aby vstoupili tou pravou nohou na vysokou školu.