Lidé se chtějí změnit

Každý má někdy špatné období. A někomu se špatné období protáhne až na dlouhé týdny, měsíce a roky a potom je těžké se z těchto různých těžkostí dostávat zpět. Někdo hledá znamení, někdo hledá impuls a někdo zázrak. A někdo pomáhá lidem ve špatné životní situaci, aby se z ní dostali. Petr Casanova, zakladatel serveru FirstClass  a FirstClass Academy, píše motivační články jak se vyšplhat ze dna zase nahoru, radí lidem a také zjistil, že peníze nejsou všechno. A my jsme se ho zeptali, co bylo příčinou vzniku FirstClass a jaký má rozsah.


1. Jste zakladatelem serveru FirstClass a také FirstClass Academy, co bylo tím impulsem, že založíte zrovna toto?

Impulzů bylo více a hlavně byly dlouhodobé. Nazývám je 3 světýlka a píšu o nich podrobně na webu FirstClass. Posledním impulzem ale bylo to, že jsem vnímal kolem sebe stále více lidí, kteří měli pocit, že nemají šanci pohnout svým životem, že musejí každý den běhat jako křečci v běhacím kolečku a večer zjistit, že jsou vyčerpaní, ale přesto se neposunuli ani o centimetr. Nerozuměl jsem skepsi a pocitům neštěstí a zmaru, obrovské negativitě mezi lidmi, když každý, kdo cestuje, ví, že v tomto regionu patříme mezi 10 % nejšťastnějších obyvatel planety, kteří mají benefity, o jakých se drtivé většině světové populace ani nezdá. A oni jsou přesto často šťastnější. Zdálo se mi, že lidé u nás pohrdají svými životy a absolutně nevnímají příležitost, kterou v životě mají. Proto vznikl nejprve magazín internetový, poté magazín tištěný (už pro užší skupinu čtenářů) a ve třetí fázi akademie pro ty, kterým nestačí číst a chtějí na sobě opravdu pracovat, ale mají problém s prvním krokem.

 

2. Jaký máte úspěch s Firstclass Academy, když dle Vašich stránek "staví na propojování začínajících a zkušenějších podnikatelů”?

První ročník akademie absolvovalo 13 000 studentů, nyní rozjíždíme druhý ročník, který má širší zásah, protože řešíme nejen ty, kteří začínají, ale i ty, kteří začali už dříve, podle sebe, ale točí se v kruhu, šlapou vodu a nevědí, kde dělají problém. Nicméně my úspěch neměříme počtem studentů, ale počtem lidí, kteří na sobě začnou opravdu pracovat a přestat se bát chyb, potažmo zkušeností, které s chybami nasbírají. Akademie jim pomáhá vyvarovat se zbytečných chyb, těch nejčastějších, které začátečníci dělají. Z prvního ročníku jsem měl velmi dobrý pocit. Když jsem ty, kteří to myslí s podnikáním opravdu vážně, pozval na úplný závěr akademie na večeři do restaurace, kde měli šanci networkovat. Byl to mimořádný zážitek a poprvé jsem cítil, že to mělo smysl. Ostatně, sešli jsme se ve 14 hodin a ještě ve 23 hodin jsem nebyl ani ve třetině lidí, kteří se mnou chtěli detailně rozebírat své podnikatelské záměry. Zájem lidí o seberealizaci je stále větší, což je logické - tím, že píšeme o obyčejných lidech, kteří překonali vlastní strach a začali měnit svůj život, ztrácejí ostych i další.

 

3. Když si čtu diskuze pod Vašimi články, tak skoro každý říká, že ty Vaše jsou nejlepší, a tak by mě zajímalo, kde berete náměty na všechny tyto  motivační články?

Je mi přes 40, něco jsem zažil a hlavně už ve svých 22 letech jsem pochopil, že peníze nejsou to nejdůležitější. Od té chvíle jsem se řídil jinými hodnotami, a s tím se změnili i lidé kolem mě. Posledních dvanáct let mám kolem sebe velmi úspěšné lidi, kteří mě naučili nemarnit energii, jít zpříma za svými sny a hlavně být s tím v pohodě. Píšu, co si myslím, co jsem zažil, čemu věřím a píšu i o zkušenostech úspěšných lidí, s nimiž jsem se kdy potkal a stále potkávám. Nevím, jestli jsou nejlepší, ale faktem je, že běžné články obvykle píšou novináři, kteří nikdy nepodnikali a pouze tlumočí cizí myšlenky. Někteří ani novináři nejsou, jen dostali práci psát o bohatých lidech. Mají zkreslené názory, rozšiřují hlouposti ve smyslu, že úspěšní lidé jsou hnáni pouze penězi atd., protože do svých textů promítají své myšlení. Já neznám opravdu úspěšného člověka, který by byl hnán jen penězi. Jsou to lidé, kteří mají zvládnuté vztahy, srovnané hodnoty a jdou pouze za svým naplněním. Ve svých firmách vidí dítě a ve svých zaměstnancích podstatu úspěchu. Jsou to pokorní a štědří lidé, kteří prostě mají radost z toho, že nějaký svůj sen uskutečnili nebo – ještě lépe – stále uskutečňují.

 


4. Když vidím Vaše odkazy na články na Facebooku, tak tam jsou tisíce "liků", a tak by mě zajímalo, kolik lidí průměrně přečte nějaký článek? A jaký byl největší počet lidí, kteří přečetli nějaký článek?

V každém článku je statistika počtu sdílení na sociálních sítích. Většinou se pohybujeme mezi 10 000 a 30 000 sdíleními jednoho článku jen na Facebooku. FirstClass.cz je internetový projekt, čtou ho tedy lidé po celém světě, aktuálně ve 153 zemích. Většinou jde o Čechy a Slováky, kteří někde žijí, pracují nebo studují. Ale vím o spoustě cizinců, kteří si naše články překládají do svých jazyků. Nejčtenější článek z hlavy nevím, ale někdy před rokem jsem psal ze Seychel článek, který měl přes 300 000 sdílení a okolo 5 milionů přečtení. Byl o tom “proč jdou vztahy do háje”.

 

5. Píšou Vám do zpráv na Facebooku nebo e-maily lidé, že jste jim pomohl zrovna nějakým článkem?

Soukromě mi píšou jak tito lidé, tak ti, kteří potřebují s něčím pomoci – získat pro svůj problém jiný náhled. Naše IT spočítalo, že denně mi soukromě napíše v průměru každý tisící follower. Jeden z tisíce, to vypadá málo, ale ne když máte přes 170 000 followerů. Je to přes 170 lidí denně a moje odpověď obvykle rozpoutá košatící se komunikaci. Mrzí mě, že nemám více volného času. Nyní to řeším tak, že když se nějaký problém opakuje, zavolám kameramana a v kanceláři nebo někde na cestě natočím cca 3minutový vzkaz, který má základ pro všechny. Potřebuji, aby lidé v žádné situaci nebyli sami.

 

6. Máte nějaký cíl, kterého chcete dosáhnout? 

To, co dělám, je můj cíl. Je to cesta. A jestli máte na mysli nějaký finální bod, pak nejspokojenější budu, až FirstClass.cz nebude potřeba – kdy lidé napíšou, že s ničím nepotřebují poradit, mají spolehlivého partnera, kterému mohou plně důvěřovat a opřít se o něj, a věnují se svým hodnotám bez negativních pocitů. 

 

7. Když bych chtěl jako student založit nějaký projekt/web nebo něco jiného, co by mělo za cíl pomáhat ostatním s jejich rozvojem, co byste mi poradil?

Abyste to udělal – ale jen tehdy, když Vás to naplňuje. Stojí to hodně energie a musíte mít opravdu velkou komunitu, aby Vám tu energii dokázala vracet. Když ji ale máte, víte, že nežijete zbytečně a ráno vstáváte s tím, že každý den bude mít smysl.

 

Ještě nehodnoceno. Buďte první :-)

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Štve vás opisování obrázku? Dioné nabízí přihlášení pod ORION loginem! Každý student ZČU má tedy automaticky konto!
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.