Mezinárodní letní jazyková škola očima studenta

Neváhej a o letních prázdninách využij volna ke zdokonalení se v cizím jazyce. Poznej nové přátele a užij si léto naplno. Zdali je Mezinárodní letní jazyková škola pouze o učení nebo i o výletech a dalších mimoškolních aktivitách, nám sdělil Honza, který se MLJŠ zúčastnil před dvěma lety.

Letos se koná již 27. Ročník International Summer Language School (dále jen ISLS), který probíhá v termínu 11. - 29. července 2016. Místem konání ISLS bude opět Univerzitní areál Plzeň - Bory.

Vybrat si můžeš z 6 cizích jazyků o různých úrovních pokročilosti. Konkrétně se jedná o jazyky: angličtina, francouzština, italština, němčina, ruština, španělština. Letos jsou v nabídce týdenní, dvoutýdenní i třítýdenní kurzy. Vybrat si také můžeš z celodenních kurzů (trvající od 9:00 do 15:30, s hodinovou pauzou na oběd) nebo odpoledních kurzů (trvající od 16:30 do 18:00). Přehled a délku veškerých kurzů nalezneš zde.

Přihlášku můžeš vyplnit a poslat elektronicky zde, termín uzávěrky přihlášek účastníků proběhne 17. května 2016.

Mezinárodní letní jazyková škola je organizována odborem Zahraniční vztahy Západočeské univerzity v Plzni.

Zdroj: ZČU

Přejděme nyní k samotnému rozhovoru, který nám očima studenta přiblíží účastník ISLS 2014:

1) Honzo, udělej nám představu, jak takový kurz ISLS probíhá?  A ve kterém jazyce si se zdokonaloval ty?

Vybral jsem si kurz angličtiny. Výuka mého kurzu probíhala každý pracovní den po dobu 3 týdnů. Materiály ke studiu jsme dostávali přímo na hodinách, vždy ke konkrétním tématům, takže jsme nepotřebovali žádnou učebnici. Ve skupince jsme byli maximálně po 15 lidech. Učitelé se nám během dne střídali a točili se nám tak čeští i rodilí mluvčí. Dopolední výukový program byl většinou zaměřen na gramatiku, odpolední pak na konverzaci. Kurzy probíhaly v jazykových učebnách na Fakultně elektrotechnické i na Fakultě strojní. Pokud bylo hezké počasí, šli jsme si po obědě sednout ven na trávu v kampusu. Mezi ISLS spolužáky v mojí skupině patřila i jedna studentka, která přijela až z Ruska. ISLS pořádal i spoustu doprovodných odpoledních i večerních akcí, na kterých nebyl problém potkat další cizince.

2) Co denní rozvrh výuky? V kolik hodin jste začínali a v kolik jste tak končili?

Výuka byla rozdělená do bloků, kdy se během dne vystřídali 3-4 učitelé. Začínalo se v 9.00 a končilo se kolem 15.30, středa byla zkrácená kvůli doprovodnému programu jenom do oběda. Na oběd jsme chodili hromadně do menzy, přičemž studenti univerzity na sebe vzali obědy i pro ostatní.

3) V čem spočíval doprovodný program ISLS?

Doprovodný program probíhal v podstatě každý den. Chodilo se po různých památkách v Plzni – například plzeňské podzemí, pivovar, Pivovarské muzeum, Katedrála sv. Bartoloměje a jiné. Možnost byla vyjet i na celodenní výlet mimo Plzeň. Lidé se scházeli na motokárách, organizovali laser game, večer zase pub tour a různé párty. Pořádali se grilovačky, bowling, hraní deskových her, kde měl člověk možnost potkat nové lidi a procvičit si jazyk. Některé další zážitky snad nejsou ani publikovatelné.

4) Jak probíhalo uvítání a ukončení kurzu, byl nějaký společný ceremoniál pro všechny skupiny?

Formální uvítací ceremoniál proběhl v největší posluchárně univerzity, kde jsme se například dozvěděli, jak celá Mezinárodní letní jazyková škola vůbec vznikla. Pokračováním byla uvítací párty pro všechny studenty v Park Hotelu, která svým stylem připomínala neformální ples.

Certifikáty o absolvování kurzu ISLS jsme dostali na poslední hodině. Studenti ZČU si mohou na svém studijním oddělení zažádat o uznání kreditů z ISLS. Ne každá fakulta však tento způsob povolí, je tedy nutné se před ISLS informovat na odpovídajícím studijním oddělení. Potom už stačí po každé hodině získat podpis od vyučujícího a za tři týdny celodenního jazykového kurzu je 7 kreditů v kapse.

5) Dal ti něco tento kurz? Proč by se zájemci měli zúčastnit ISLS?

Určitě, ISLS mi dal zábavně a smysluplně prožité tři týdny letních prázdnin. Člověk si procvičí jazyk, potká spoustu zajímavých lidí a kolikrát získá cenné kontakty. Seznámil jsem se tam se skupinou Němců, kteří u nás studovali češtinu.

6) Šel by si na kurz ISLS znova?

Ano, pravděpodobně bych si ale zvolil jiný kurz než kurz angličtiny. Angličtina se v dnešní době dá naučit všude. ISLS je dobrá příležitost rozšířit si obzory v komunikaci i v jiném cizím jazyce.

Velice děkuji Honzovi za jeho zavzpomínání na ISLS J

Marie Popelková

Zdroj: Mezinárodní letní jazyková škola 2016

Váš hlas: Žádná Průměr: 5 (1 vote)