Můj první erasmák - Don't just study, be a buddy!

Už jste někdy uvažovali o studiu v zahraničí? Představte si, že byste skutečně vycestovali, objevili se v cizí zemi s cizím jazykem a kulturou a na všechno byste byli sami. To se snaží Buddy Program změnit.

Organizace Buddy vznikla už v roce 2003, v roce 2007 se stala součástí mezinárodní organizace ESN. Buddíci jsou dobrovolní studenti, kteří se chtějí naučit nový jazyk a zpříjemnit zahraničním studentům zdejší pobyt. Na nynější semestr přijelo cca 120 Erasmus (zahraničních) studentů, o které se stará přibližně 100 buddíků, ale na začátku letního semestru přijedou další, takže se už nyní můžete přihlásit na oficiálních stránkách ESN Pilsen. Tato organizace se stará nejen o oficiální záležitosti ohledně studia (Erasmáci dostávali Welcome Packy, ve kterých měli nejen brožury o Plzni, ale také SIM karty), ale také o aktivní vyžití zahraničních studentů – pořádá nejen večerní akce, ale také celodenní výlety.

O Buddy Programu jsem se dozvěděla od kamarádky. Přišlo mi to jako skvělá příležitost poznat nové lidi, novou kulturu a potrénovat se v angličtině. Jelikož jsem se v prváku učila rok španělštinu, rozhodla jsem se své nově nabyté jazykové schopnosti využít a zdokonalit, takže jsem v kolonce preferované země vybrala „Španělské království“. A zadařilo se!

S „mým“ Erasmákem Pedrem jsme se domluvili, že ho vyzvednu ve středu 10. září v 6 večer na letišti. V úterý dopoledne mě kontaktoval s tím, že budeme čekat ještě na jednoho chlapce. Jméno neznal, národnost neznal – prý ten hoch kontaktoval jeho kamaráda. Nakonec se mi podařilo vše dohledat, s Rafaelem z Portugalska se na všem domluvit (chválabohu, že byli oba ze stejné koleje), takže jsem ve středu více než mírně nervózní vyrazila vstříc neznámému městu s cedulkou se jmény obou chlapců v kabelce.

Nakoupila jsem pro nás tři lístky přes Student Agency zpátky do Plzně a lístky na MHD a v šest hodin jsem se zdvihnutou cedulkou nepokojně hypnotizovala na letištní tabuli slovíčko LANDED. V tu chvíli se v zástupu příchozích objevila mně (zatím jen z fotek) známá tvář. Pedro mě v davu lidí vyhledal pohledem, usmál se a zamával mi. Byl tu ale jeden problém – nebyl sám!

Tu necelou minutu, kdy se ke mně kluci pomalu blížili, jsem sama sebe ubezpečovala, že Rafael je skutečně z Portugalska a přijede až za hodinu. Právě klučina po Pedrově pravici, Alfonso, se ukázal být tím kamarádem, kterého Rafael kontaktoval. Na tom, že Alfonso přijede s Pedrem, jsme se ale nějak nedomluvili, přisuzujme to jazykové bariéře J.

Další hodinu jsme všichni tři shazovali ostych, zjišťovali, že na tom s tou angličtinou nejsme až tak valně a já se snažila zabookovat další lístek do Plzně. Rafaelův let měl zpoždění, ale autobus na Zličín, odkud jsme měli v devět večer odjet, jsme naštěstí stihli. Na CAN nás odvezl Alfonsův buddy Radek autem ke koleji, kde už nás očekávali.

Další den jsme řešili veškeré formality, přidal se k nám i Rafael, jehož buddy měl přijet až další den a já byla překvapená, jak dobře se ZČU o Erasmus studenty stará – na zahraničních vztazích i středisku mezinárodních aktivit na Fakultě ekonomické bylo studentům vše dokonce vysvětleno ve španělštině!

Po dlouhém běhání jsem kluky vzala na pozdní oběd (ačkoliv u nich není oběd ve čtyři hodiny odpoledne nic neobvyklého) a ti se tetelili na „pravou českou kuchyni“. Nad vygoogleným obrázkem guláše ohrnovali nos a skončili se steakem s hranolkami. Ochutnávka mého ondráše jim ale očividně nebyla nepříjemná.

Samozřejmě jsme spolu už několikrát všichni vyrazili do baru, ale vídáme se i mimo alkoholové opojení, momentálně hlavně kvůli hledání nového ubytování. Seznámila jsem se ale i s dalšími Erasmus studenty. Jsou to zajímaví a hlavně odvážní lidé, rozhodně se nejedná jen o „pařmeny“, kteří sem jezdí kvůli dobrému pivu, nízkým cenám a vzhledem k dobré lokalitě i možnosti cestování (ačkoliv tyto důvody nepopírám :) ).

Jsem opravdu ráda, že jsem do Buddy Programu šla – seznámila jsem se s pozoruhodnými lidmi (a to nejen ze zahraničí), angličtinu jsem rozhodně posílala a cítím se skvěle i proto, že jsem klukům mohla pomoct (sami řekli, že jsou moc rádi, že jsem pro ně zajela i na to letiště, což nebylo nutné). Hlavně se člověk naučí lépe organizovat čas (minimálně ten první den u obíhání formalit), zjistí toho i spoustu o sobě, a když chce, může se zahraničními studenty nadále udržet kontakt, přestože „povinnost“ skončila. Já třeba teď chci Alfonsovi splnit „sen“ a vzít ho na zdejší střelnici. A myslíte si, že Pedro s Rafaelem se nepřidají? ;)

Váš hlas: Žádná Průměr: 5 (3 x hlasováno)