Můj první erasmák - Don't just study, be a buddy!

Už jste někdy uvažovali o studiu v zahraničí? Představte si, že byste skutečně vycestovali, objevili se v cizí zemi s cizím jazykem a kulturou a na všechno byste byli sami. To se snaží Buddy Program změnit.

Organizace Buddy vznikla už v roce 2003, v roce 2007 se stala součástí mezinárodní organizace ESN. Buddíci jsou dobrovolní studenti, kteří se chtějí naučit nový jazyk a zpříjemnit zahraničním studentům zdejší pobyt. Na nynější semestr přijelo cca 120 Erasmus (zahraničních) studentů, o které se stará přibližně 100 buddíků, ale na začátku letního semestru přijedou další, takže se už nyní můžete přihlásit na oficiálních stránkách ESN Pilsen. Tato organizace se stará nejen o oficiální záležitosti ohledně studia (Erasmáci dostávali Welcome Packy, ve kterých měli nejen brožury o Plzni, ale také SIM karty), ale také o aktivní vyžití zahraničních studentů – pořádá nejen večerní akce, ale také celodenní výlety.

O Buddy Programu jsem se dozvěděla od kamarádky. Přišlo mi to jako skvělá příležitost poznat nové lidi, novou kulturu a potrénovat se v angličtině. Jelikož jsem se v prváku učila rok španělštinu, rozhodla jsem se své nově nabyté jazykové schopnosti využít a zdokonalit, takže jsem v kolonce preferované země vybrala „Španělské království“. A zadařilo se!

S „mým“ Erasmákem Pedrem jsme se domluvili, že ho vyzvednu ve středu 10. září v 6 večer na letišti. V úterý dopoledne mě kontaktoval s tím, že budeme čekat ještě na jednoho chlapce. Jméno neznal, národnost neznal – prý ten hoch kontaktoval jeho kamaráda. Nakonec se mi podařilo vše dohledat, s Rafaelem z Portugalska se na všem domluvit (chválabohu, že byli oba ze stejné koleje), takže jsem ve středu více než mírně nervózní vyrazila vstříc neznámému městu s cedulkou se jmény obou chlapců v kabelce.

Nakoupila jsem pro nás tři lístky přes Student Agency zpátky do Plzně a lístky na MHD a v šest hodin jsem se zdvihnutou cedulkou nepokojně hypnotizovala na letištní tabuli slovíčko LANDED. V tu chvíli se v zástupu příchozích objevila mně (zatím jen z fotek) známá tvář. Pedro mě v davu lidí vyhledal pohledem, usmál se a zamával mi. Byl tu ale jeden problém – nebyl sám!

Tu necelou minutu, kdy se ke mně kluci pomalu blížili, jsem sama sebe ubezpečovala, že Rafael je skutečně z Portugalska a přijede až za hodinu. Právě klučina po Pedrově pravici, Alfonso, se ukázal být tím kamarádem, kterého Rafael kontaktoval. Na tom, že Alfonso přijede s Pedrem, jsme se ale nějak nedomluvili, přisuzujme to jazykové bariéře J.

Další hodinu jsme všichni tři shazovali ostych, zjišťovali, že na tom s tou angličtinou nejsme až tak valně a já se snažila zabookovat další lístek do Plzně. Rafaelův let měl zpoždění, ale autobus na Zličín, odkud jsme měli v devět večer odjet, jsme naštěstí stihli. Na CAN nás odvezl Alfonsův buddy Radek autem ke koleji, kde už nás očekávali.

Další den jsme řešili veškeré formality, přidal se k nám i Rafael, jehož buddy měl přijet až další den a já byla překvapená, jak dobře se ZČU o Erasmus studenty stará – na zahraničních vztazích i středisku mezinárodních aktivit na Fakultě ekonomické bylo studentům vše dokonce vysvětleno ve španělštině!

Po dlouhém běhání jsem kluky vzala na pozdní oběd (ačkoliv u nich není oběd ve čtyři hodiny odpoledne nic neobvyklého) a ti se tetelili na „pravou českou kuchyni“. Nad vygoogleným obrázkem guláše ohrnovali nos a skončili se steakem s hranolkami. Ochutnávka mého ondráše jim ale očividně nebyla nepříjemná.

Samozřejmě jsme spolu už několikrát všichni vyrazili do baru, ale vídáme se i mimo alkoholové opojení, momentálně hlavně kvůli hledání nového ubytování. Seznámila jsem se ale i s dalšími Erasmus studenty. Jsou to zajímaví a hlavně odvážní lidé, rozhodně se nejedná jen o „pařmeny“, kteří sem jezdí kvůli dobrému pivu, nízkým cenám a vzhledem k dobré lokalitě i možnosti cestování (ačkoliv tyto důvody nepopírám :) ).

 

Jsem opravdu ráda, že jsem do Buddy Programu šla – seznámila jsem se s pozoruhodnými lidmi (a to nejen ze zahraničí), angličtinu jsem rozhodně posílala a cítím se skvěle i proto, že jsem klukům mohla pomoct (sami řekli, že jsou moc rádi, že jsem pro ně zajela i na to letiště, což nebylo nutné). Hlavně se člověk naučí lépe organizovat čas (minimálně ten první den u obíhání formalit), zjistí toho i spoustu o sobě, a když chce, může se zahraničními studenty nadále udržet kontakt, přestože „povinnost“ skončila. Já třeba teď chci Alfonsovi splnit „sen“ a vzít ho na zdejší střelnici. A myslíte si, že Pedro s Rafaelem se nepřidají? ;)

Váš hlas: Žádná Průměr: 5 (3 x hlasováno)

Komentáře

If you are looking for

If you are looking for Managed WordPress Hosting that is isolated from other users on the server, We provides you with everything for which you have been waiting for. Our hosting is built on a blazing-fast SSD latest hardware That's Highly tuned for optimum performance. The hosting includes the latest WP version, plugins, themes, automated daily backups, anytime money back, 99.97% uptime and 24x7 support.

 

Hello Everyone! Am here to

Hello Everyone! Am here to rteach you about How to set Date and time and change time format through this how do i set my clock in windows 10 and this cost Nothing to share this information.Any time any where if you have any trouble related to set clock in window 10 then come here and learn everything.This is so useful and important information to for the everyone.Thank you aso much to your concentration guys.

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Štve vás opisování obrázku? Dioné nabízí přihlášení pod ORION loginem! Každý student ZČU má tedy automaticky konto!
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.