Netradiční Silvestr

Ne všem je známo, že nadcházející rok se honosí názvem Mezinárodní rok astronomie (IYA). Jeho celosvětové zahájení proběhne ve dnech 15. a 16.1.2009 v sídle UNESCO v Paříži. Právě v roce 2009 totiž uplyne 400 let od použití prvního dalekohledu (Galileo Galilei) a zároveň i od publikování díla Astronomia Nova, které napsal Johannes Kepler působící v té době na dvoře Rudolfa II. v Praze.

Na tomto zahájení je Česká republika zastoupena 2 členy a může nám být ctí, že oba jsou studenty ZČU, konkrétně fyziky a astronomie na FPE. Jedná se o Miloslava Machoně a Jakuba Tomana (určitě se s nimi podaří pro Dioné sehnat rozhovor nejen o IYA).

Právě v souvislosti s touto akcí se server www.astro.cz rozhodl pro neobvyklý projekt, a to představení astronomie na celém světě (http://www.astro.cz/clanek/3508). Začíná se na ostrově Kiritimati v 10:45 SEČ (právě v tuto dobu budou slavit Nový rok) a konec se plánuje na 1. ledna v 9:30 s přestávkou mezi 1:00 a 7:00).

Během těchto přenosů se můžeme dozvědět nejen o tom, kdy a kde začne rok 2009, ale i o tom, co se na tento rok chystá. Určitě půjde o zajímavé zpestření oslav Silvestra a Nového roku nejen pro milovníky astronomie.

Ale toto je jen jedna z akcí, na které se v rámci IYA můžeme těšit. O řadě dalších, včetně evropského zahájení roku konaného již 7. ledna v Praze, se dočtete na http://www.astronomie2009.cz/ .

Váš hlas: Žádná Průměr: 4 (4 x hlasováno)

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Štve vás opisování obrázku? Dioné nabízí přihlášení pod ORION loginem! Každý student ZČU má tedy automaticky konto!
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.