Ohlas na přednášku o ochraně autorských práv

 Ve čtvrtek 20. listopadu proběhla na ZČU přednáška věnující se problematice ochrany autorských práv a boje proti pirátství. Přinášíme vám pohled jednoho z jejích účastníků, Jiřího Skály z Katedry informatiky a výpočetní techniky FAV, na tuto akci. Budeme rádi i za jakékoliv další postřehy k uvedenému tématu...

Dne 20.11. jsem navštívil přednášku "Jak se vyhnout pirátství" pořádanou na Západočeské univerzitě v Plzni. Doufal jsem, že se dozvím něco užitečného nebo alespoň zajímavého. Mýlil jsem se.

Slidy které byly prezentovány jsou ke stažení na stránkách České protipirátské unie (dále jen ČPU) na adrese http://www.cpufilm.cz/stories.html . Pokud tam ještě nejsou z Plzně, podívejte se třeba na ty z Liberce. Jsou v podstatě stejné.

Přednášky paní Hečkové (ČPU), Prchalové (ČPU) a pána z ifpi (jméno si nepamatuji a na slidech není) měly malou informační hodnotu. Týkaly se vybraných částí autorského zákona, k nimž poskytovaly omezený a špatně srozumitelný výklad. Nezachytil jsem žádné poselství, které by posluchačům chtěly sdělit.

Všechny tři přednášky na mně působily dojmem, že jejich cílem je navození co největšího strachu. Posloužili k tomu citace zákona se stanovením výše trestu, strašidelné příběhy ze života, korunu tomu nasadil slide s trestním příkazem (slide na str. 30). Ve stejném duchu se nesou i webové stránky ČPU, kde se nešetří slovy jako "razie" nebo "represe". Pokud bylo účelem přednášek navození strachu, mohou nám příště přednášet třeba neonacisté.

Možná je to jen můj osobní pocit, ale z přednášejících jsem cítil jakousi apriorní averzi a zášť. Něco ve stylu: "Vy všichni jste piráti, my to dobře víme, přijdeme na vás a necháme vás zavřít, těšte se." To bylo doprovázeno dogmatickými výroky typu: "Tím se samozřejmě dopouští závažného porušení autorského zákona." Podobná rozhodnutí je lepší ponechat soudu.

Graf, kde je zobrazen počet prodaných DVD disků a DVD přehrávačů, byl interpretován účelově (slide na str. 45). Je vidět, že roste počet DVD přehrávačů, respektive počet prodaných prázdných DVD, a při tom klesá prodej "nahraných" DVD. Závěr z toho byl, že lidé si pořizují pirátské kopie. Toto tvrzení nebylo ničím podložené. Když má někdo DVD přehrávač a koupí si prázdné DVD, může si na něj přece vypálit své vlastní video nebo třeba fotky z dovolené. Rovněž si může nahrávat programy z televize.

Podívejme se na tržby z prodeje originálních DVD. Mezi roky 2002 a 2007 klesl počet prodaných nosičů o 68 %. Tržby se za tu dobu zvýšily o 134 %. I tak se dá graf interpretovat. Škoda, že se přednášející více nevěnovali trhu v Rusku. Originální DVD se tam prodávají za cenu, která konkuruje pirátským kopiím. A kupodivu to jde.

Opět jsem se přesvědčil, že organizace na ochranu autorských práv nedokáží ospravedlnit autorské poplatky z prázdných paměťových médií. Přinejmenším sporné je tvrdit, že poplatek je velmi malý. DVD se dnes dá koupit za 6 Kč, z toho 1 Kč je autorský poplatek. To je 16 % a to se mi nezdá málo. (Mimochodem, nechápu proč za přepisovatelná média (RW, RAM) je poplatek 5krát větší.) Tuším, že paní Prchalová se snažila vysvětlit autorské poplatky na příkladu s traktorem. Majitel traktoru může být v případě živelné pohromy nucen traktor zapůjčit pro likvidaci škod. Co to s tím má společného? Platí snad majitelé řiďičáku poplatky majitelům traktorů? Podle stejné logiky by mohli všichni muži platit všem ženám alimenty. Případné autorské poplatky by se daly pochopit až po vypálení filmu/hudby na DVD.

Nesmyslný mi přijde rovněž banner na webových stránkách ČPU. Píše se tam: "Kupuješ pirátská DVD? Podpoř zloděje i jinak! Nech třeba v autě mobil..." Zase - jak to spolu souvisí? Koupí (možná) pirátského DVD dostanu hodnotu, která mi stojí za vynaložené peníze (jinak bych nekupoval). Když si nechám z auta ukrást mobil, přijdu o něj a ještě budu mít rozbité okénko. Zisk žádný. Proč bych to dělal?

V přednáškách se několikrát objevilo upozornění na webové portály, kde je možno stahovat hudbu za peníze. Dle mého názoru se jedná o skrytou reklamu, což je porušení § 2 odst. 1 písm. d) zákona o regulaci reklamy.

Poměrně pěknou přednášku měl pán z Business Software Alliance, kde srozumitelně vysvětlil problematiku ne/legálního softwaru a neofenzivním způsobem řekl, na co si dát pozor. Rovněž pan soudní znalec mluvil zajímavě, když popsal, jak probíhá vyšetřování podezření z porušení autorského zákona.

Výstup pana zástupce policie mi připomněl scénu z filmu Pelíšky.
- "Chceš říct, soudruhu kapitáne...?"
- "No jo, dvě dávky! No, já už musim běžet, služba je služba."

Velmi zajímavě se začala vyvíjet diskuse. Bohužel, ve chvíli kdy se začalo ukazovat, že důkazní síla ČPU a spol. zřejmě není taková, jak se snažili prezentovat, byla diskuse docela rázně ukončena.

Přednáška ve mně jen prohloubila nenávist vůči organizacím, jako je ČPU, OSA, Dilia a další. Vyplývá z toho, že jsem pirát?


Jiří Skála, student ZČU FAV

  

Váš hlas: Žádná Průměr: 4.6 (38 x hlasováno)

Komentáře

Jo, mrzi me, ze jsem nemohl

Jo, mrzi me, ze jsem nemohl jit, takovou grotesku ve skole jen tak nevidi… o autorskejch poplatkach bych se s nima bavit nemohl, to mi vzdycky strasne zvedne mandle

Výborně

Díky, že jsi se vyjádřil a tím i podpořil to co si (imho) myslelo 90% poluchačů. Zajímavá byla ona myšlenka se scházet pravidelně, a tak i něco kloudného probrat. Když se ale podívám na poměr času na bububu přednášku vs času na dotazy, tak doufám že přístě bude čas rozdělen alespoň půl na půl. Souhlasím i s tvým vyjádřením k autorským poplatkům.

Malou kuriozitou je pak to, že autorské poplatky se platí paušálně podle ceny produktu. Co to znamená? Jednoduše to, že za 64GB SSD disk (který je velmi drahý díky technologii výroby) zaplatíte stejný autorský poplatek jako za 1500GB klasický disk. Další důkaz toho že zákony (nebo z jaké vyhlášky to vychází) vyrábí jenom parta lidí, kteří nemají nejmenší ponětí jak se reálná situace má.

Otázka na závěr: Kdo tyhle organizace platí? Hádám že hudební / filmový průmysl to nebude. Hádám že tihle lidé budou placeni ze státních peněz? Zná někdo správnou odpověď?

Financování ČPU

Na financování ČPU jsme se ptali přímo paní ředitelky na chodbě. Sdělila nám, že jsou financováni z příspěvků členů (filmoví a hudební vydavatelé).

Pednáška byla docela

Pednáška byla docela v richtiku, ale chtěla trochu lépe pořešit. Dobrý nápad měl ten pán s nápadem udělat cyklus přednášek.:-)

Jinak bych uvítal, kdyby pozvánky na takovéhle diskuze chodily na školní e-mail.

Pán s nápadem

Pán s nápadem byl pan prorektor, Dr. Rychlík.

Pozvanky

Pozvanky bohuzel neni mozne rozesilat mailem, protoze si pak spousta chytrolinu stezuje na nevyzadanou postu…

ja bych to uvital, precejen

ja bych to uvital, precejen je to akce poradana za spoluucasti Univerzity a je urcena pro zamestance a studenty. Timto ma pozvanka splneny podminky k tomu, aby mohla byt hromadne rozeslana.

Skoda ze jsem tam nebyl…

S tim v zasade nesouhlasim.

S tim v zasade nesouhlasim. Je otazka komu a jake pozvanky posilat. Napriklad komu poslat upozorneni na tuto akci? -jen lidem z FAV, FAV + FEL, nebo vsem? Ve spolupraci s univerzitou se porada velke mnozstvi akci a byt upozornovan emailem na kazdou by bylo velice obtezujici.

Myslim, ze daleko lepsi by bylo vytvorit nejakou platformu(Dione?), kde by bylo na nadchazejici akce patricne upozorneno.

:)

Souhlasim pouze s tim ze urcit zda ma tato pozvanka prijit je slozite. Nemam na to vyhraneny nazor a pozvanky mailem by mi nevadily. Dione jiz moznost pozvanek ma (viz kalendar ). Nekde jsem to tu uz i psal. Do budoucna se planuje s tim, ze se kalendar otevre „verejnosti“ a i obycejny smrtelnik bude moci pridavat pozvanky na akce.

Stacilo by, kdyby si kazdy

Stacilo by, kdyby si kazdy student zaskrtnul v nejakem nastaveni, jake pozvanky (a zda vubec) mu budou chodit v pripade nejake akce.

No to je jako OSA. Platit ze

No to je jako OSA. Platit ze svych vlastnich pisnicek prachy.. na tehle firmach profitujou vzdycky ty nejvetsi hraci na trhu ( at zpevaci, nebo vyrobci sw). T ostatni jsou na svym,nebo v minusu, protoze plati. Jestli prijedou priste, tak si to moc rad pudu poslechnout. Tenhle clanek byl pro me jako nejlepsi reklama:-)

Skoda ze sem tam nebyl :(

Skoda ze sem tam nebyl :( Jinak k tem pozvankam? to sou tu vsichni takovy omezeni idioti kterejm vadi jednou za x dni – tydnu kliknout na smazat mail? ted mi od skoly chodi kolik? 5 mailu rocne? (2× upir,2× neco od rektora/dekana (prani ci co a at vyplnime hodnoceni vyuky) + nejaky navic)

špatný čas

špatný čas přednášky, spousta lidí má cvičení :( (povinné, protože někdo (nejmenovaný) povolil UJP (CJP) vyžadovat docházku na semináře z jazyků)

ceny v PL jsou 1/3 v Rusku bych tipnul že 1/100 :D tam se prej prodávaj kopie normálně na stánku :) navíc filmy z R5 myslim to je region 5 rusko, mají horší mastering (kvalitu)

spousta věcí je u nás navíc nekoupitelných nebo velice obtížně ze zahraničí přez internet

BSA, OSA, apod. to je banda úředníků kde někdo dostal nápad rejžovat tak rejžujou :( a snažej se dostat prachy z normálních lidí, státu + velkých firem, … přínos 0

když někdo prodává soft za dejme tomu 1/10 platu (2000) nemůže čekat že si to budou všichni kupovat, když na to prostě nemají i kdyby chtěli

žádná prevence pouze tvrdá

  • žádná prevence pouze tvrdá represe
  • distribuce na fyzickém médiu je trošičku zastaralá, steam apod. se snaží ale moc toho není, řekl bych že to usnulo na špatném distribučním kanálu

Další černá díra na prachy

Pokud si chcete ještě více protáhnout krční páteř nevěřícným kroucením hlavy, mrkněte na odkaz http://www.cdr.cz/a/25827.

Jinak věc, kterou naprosto nechápu, jak se mohla stát v kterémkoli právním státě včetně ČR, je presumpce viny. Ať výpalné za prázdná média, nebo dokazování, že mám legální kopii, atp. Možná tomu jen nerozumím, na přednášce jsem nebyl.

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Štve vás opisování obrázku? Dioné nabízí přihlášení pod ORION loginem! Každý student ZČU má tedy automaticky konto!
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.