Orientation week – přivítejme Erasmáky na ZČU

Nedávno se tu objevil článek, který Vás vyzýval k tomu, abyste se stali tzv. Buddíkem. A já jsem byla jedním z těch, které takový článek zaujal už před rokem a půl, a zatím jsem měla možnost si tuto báječnou mimoškolní aktivitu vyzkoušet již třikrát. Kromě toho, že jsem poznala studenty z více jak dvaceti různých zemí, jsem zažila spoustu zábavy a poznala zajímavé lidi i ze Západočeské univerzity. Ráda bych proto všem, kteří se zatím příležitosti nechopili, ukázala, o co přišli po příjezdu nových Erasmáků.

Co vlastně takový Buddy dělá, kromě toho, že vyzvedne neznámého cizince na autobusovém nádraží, odvede ho na kolej a vyřizuje s ním Plzeňskou kartu a další nezbytnosti pro studentský život v Plzni? Především mluví anglicky, což je v dnešní době nezbytnou součástí života každého mladého člověka, a přiznejme si, není vždy lehké se rozkoukat a říct smysluplnou větu. Osobně mým největším problémem vždy byla stydlivost – "než abych to řekla špatně, neřeknu radši nic", myslela jsem si. Teď už vím, jaká to byla hloupost, když jsem se poprvé setkala s Maide, studentkou z Turecka, se kterou jsme si hned padly do oka, a povídaly si i za pomocí Google translate a obrázků na internetu. :D

Během prvních zářijových dnů přijížděli do Plzně studenti z celého světa, aby si vyzkoušeli jedinečnou zkušenost, semestr studia v cizí zemi. Vybrali si k tomu právě Plzeň a Západočeskou univerzitu, a tak se snažíme, aby jejich zkušenost opravdu stála za to a odjížděli do své země s pozitivními vzpomínkami nejen na Plzeň, ale i na Českou republiku.

Jak vypadá první týden pro Erasmus studenty, kterým ještě nezačala výuka? Organizace ESN Pilsen si pro ně a samozřejmě i pro "nás" buddíky připravila týden plný aktivit, při kterých studenti poznali naše město, dozvěděli se potřebné informace o univerzitě, vzájemně se seznámili a zažili první studentskou středu, během které jsme navštívili více než 9 různých plzeňských barů.

Orientation week začal oficiálním přivítáním zahraničních studentů v úterý 13. září v kampusu na Borech, ze kterého si odnesli mimo jiné i českou Sim-kartu, uvítací balíček s drobnými dárky a především informace, jak naše univerzita funguje, co je nezbytné si zařídit, či na koho se obrátit v případě potíží během semestru. Organizace ESN představila své projekty, kterých se studenti mohou účastnit během celého semestru. Nejvíce nás zaujaly tematické party, kulturní večery či vaření typických českých jídel. (Pokud by zaujaly tyto akce i Vás, neváhejte si najít událost na FB.)
Úterní odpoledne jsme doplnili seznamovacími aktivitami, procházkou po kampusu a k večeru ochutnáním typické české kuchyně v restauraci Flora. Svíčková tak byla už jen třešničkou na dortu prvního báječného dne.

Ve středu se Erasmáci podívali na město z ptačí perspektivy, když vystoupali téměř 300 schodů Plzeňské věže. A jak nejlépe poznat významná místa, než si u každého udělat originální fotku. Následující aktivitou byl totiž sightseeing, při kterém si studenti, rozděleni do skupin, užili opravdu spoustu zábavy a vy se o tom můžete přesvědčit na následujících fotografiích.

Středa je v Plzni většinou ve znamení party, a to jsme nemohli našim zahraničním studentům utajit, a tak po náročném odpoledni následovala Pubtour. Úkoly byly jasné. Mapa s dvanácti bary, ve kterých jsme si mohli dát cokoliv, co hrdlo ráčí, a nezapomenout se u toho vyfotit. A aby vzdálenost mezi jednotlivými bary rychleji utíkala, připravil si organizační tým z ESN několik úkolů, při kterých jsme se natáčeli, fotili a hlavně bavili. Jedním z úkolů bylo přejít náměstí se spojenýma rukama všech členů skupiny, skupinová fotka, kde na zemi zůstanou pouze 4 nohy, či se za sebe zapojit jako vláček a po celou dobu houkat. (Bylo zajímavé vyslechnout si verzi Jede, jede mašinka například v polštině.)

Ve čtvrtek nastalo těžké ráno opilcovo, jak se lidově říká, a kam jinam vyrazit, než do chrámu místního alkoholu, plzeňského pivovaru Pilsner Urquell, kde měli studenti možnost nahlédnout na výrobu celosvětově známého piva i s jeho ochutnávkou. Během odpoledne pak probíhalo BBQ u bolevecké koleje.

Před začátkem nového akademického roku vyrazili zahraniční studenti spolu s organizačním týmem ESN ještě na výlet do Prahy, hlavního města České republiky, kde se kromě zábavy již pomalu připravují na první pondělní přednášky na naší univerzitě.

Váš hlas: Žádná Průměr: 1 (1 vote)