Otázky kandidátům - Doc. PhDr. Nikolaj Demjančuk, CSc.

S blížící se volbou nového rektora/rektorky jsme se rozhodli položit kandidátům pět otázek týkajících se života na ZČU v Plzni. Je důležité, aby i studenti měli přehled, a proto Vám nyní přinášíme články o jednotlivých kandidátech.

Dalším z kandidátů na post rektora je Doc. PhDr. Nikolaj Demjančuk, CSc.


Medailonek
Narodil jsem se 15. března 1949 v obci Horoškiv, která leží na pomezí Kyjevské a Vinnické oblasti na Ukrajině. V prostředí ukrajinského venkova probíhalo mé dětství. Zde jsem absolvoval základní vzdělání, formovaly se mé zájmy a záliby, spojené s přírodou a ukrajinskou kulturou. Svá středoškolská studia jsem ukončil ve městě Umaň, známém centru, kde se po staletí setkávala ukrajinská a polská kultura obohacovaná aktivitami chasidského hnutí. 

Po splnění dvouleté vojenské povinnosti směřovala moje cesta na sever, do Moskvy, kde jsem hodlal naplnit svůj sen – studovat východní jazyky. Osud si ale přál, abych byl přijat na fakultu filosofickou. A tak jsem strávil devět let na Moskevské státní univerzitě. Nejdříve jako student filosofie a logiky, později jako interní aspirant (doktorand). V tomto období jsem vyzrál v šachu, dosáhl svých „vrcholů“ v atletice, utřídil své idoly výtvarné, literární, divadelní i hudební. Na místo studia východních jazyků přišly jazyky slovanské (polština, bulharština, později čeština). Od konce roku 1980 žiji v Čechách. Jsem ženatý. S manželkou Dagmar máme dvě dnes již dospělé děti. Pěstuji dál své celoživotní koníčky: včelařím, chalupařím, stále miluji literaturu, poezii a hudbu, mám své ambice jazykové a literární, pěstuji vytrvalostní běh – Plzeňsko a Tachovsko mám ve svých nohou. 

Ve vědecké práci se věnuji dějinám a filosofii vědy, techniky, výchovy. Jsem autorem 12 knižních publikací. Pobýval jsem na řadě univerzit: Holandsko, Utrecht university; Rusko, Moskevská státní univerzita; Velká Británie, University of Leeds; Španělsko, Universidad de Granada; Maďarsko, Budapešť, Central European University; Belgie, Universite Libre de Bruxelles; Velká Británie, University of North London; Španělsko, University of Navarre, Pamplona, Murcia, Cordoba; Itálie, Řím, Pastorale Universitaria; Ruská federace, Jekaterinburg, Uralská ekonomická univerzita; Uralská státní univerzita; Katolická univerzita v Ružomberoku; FF Prešovské univerzity; Ukrajina, Umanská pedagogická univerzita


Odpovědi na otázky Dioné

1.) Jak hodnotíte fungování hodnocení kvality výuky na ZČU? Změnil byste něco v následujících letech?


Systém hodnocení výuky je velmi dobře propracován. Velmi dobře jej znám jako učitel a vyučující. Jediným problémem z mého pohledu je poměrně nízká účast studentů. Hledal bych způsob, jak to zlepšit, jak zainteresovat studenty na zkvalitnění výuky a všeho, co s ní souvisí.

2.) Jak hodnotíte zlepšení v oblasti stravování a ubytování pro studenty? Jaké změny v následujících letech plánujete?


Bohužel tuto oblast života univerzity znám bohužel jen zprostředkovaně. Usiloval bych o navýšení prostředků na investice do infrastruktury SKM a zvýšení jeho kvality. Nabídka prémiových jídel je správnou cestou pro nabízení kvalitnějších a větších porcí.

3.) Jak hodnotíte kvalitu poskytování sportovních příležitostí a sportovního vyžití v rámci ZČU? Hodláte v následujících letech něco měnit, zlepšovat?

Nakolik jsem informován, univerzita a  KTS a KTV organizují celou řadu sportovních akcí. Dále bych podporoval dotaci těchto aktivit z GRASu. Současná nabídka je velmi atraktivní. Podpořil bych všechny nové nápady v této oblasti.

4.) Jak hodnotíte dopravní obslužnost ZČU? (zejména Bory). Hodláte v následujících letech něco měnit?

Vím, že je to velký problém. Sam končím výuku na Borských polích v pozdních odpoledních hodinách. Usiloval bych o zlepšení situace. Mnohé bude záležet na možnostech a zainteresovanosti DPMP. Byla by asi na místě i změna trasy, aby všechny budovy byly v dosahu.

5.) Jak hodnotíte činnost GRASu? Plánujete v následujících letech nějaké změny?

Činnost GRASu velmi pozitivně. Celá řada mých studentů získala podporu na své aktivity a jsou spokojeni. Systém bych zachoval v současné podobě. Usiloval bych o navýšení prostředků ze stipendijního fondu rektora.

Váš hlas: Žádná Průměr: 2.5 (8 x hlasováno)

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Štve vás opisování obrázku? Dioné nabízí přihlášení pod ORION loginem! Každý student ZČU má tedy automaticky konto!
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.