Otázky kandidátům - Doc. PhDr. Nikolaj Demjančuk, CSc.

S blížící se volbou nového rektora/rektorky jsme se rozhodli položit kandidátům pět otázek týkajících se života na ZČU v Plzni. Je důležité, aby i studenti měli přehled, a proto Vám nyní přinášíme články o jednotlivých kandidátech.

Dalším z kandidátů na post rektora je Doc. PhDr. Nikolaj Demjančuk, CSc.

Medailonek
Narodil jsem se 15. března 1949 v obci Horoškiv, která leží na pomezí Kyjevské a Vinnické oblasti na Ukrajině. V prostředí ukrajinského venkova probíhalo mé dětství. Zde jsem absolvoval základní vzdělání, formovaly se mé zájmy a záliby, spojené s přírodou a ukrajinskou kulturou. Svá středoškolská studia jsem ukončil ve městě Umaň, známém centru, kde se po staletí setkávala ukrajinská a polská kultura obohacovaná aktivitami chasidského hnutí.

Po splnění dvouleté vojenské povinnosti směřovala moje cesta na sever, do Moskvy, kde jsem hodlal naplnit svůj sen – studovat východní jazyky. Osud si ale přál, abych byl přijat na fakultu filosofickou. A tak jsem strávil devět let na Moskevské státní univerzitě. Nejdříve jako student filosofie a logiky, později jako interní aspirant (doktorand). V tomto období jsem vyzrál v šachu, dosáhl svých „vrcholů“ v atletice, utřídil své idoly výtvarné, literární, divadelní i hudební. Na místo studia východních jazyků přišly jazyky slovanské (polština, bulharština, později čeština). Od konce roku 1980 žiji v Čechách. Jsem ženatý. S manželkou Dagmar máme dvě dnes již dospělé děti. Pěstuji dál své celoživotní koníčky: včelařím, chalupařím, stále miluji literaturu, poezii a hudbu, mám své ambice jazykové a literární, pěstuji vytrvalostní běh – Plzeňsko a Tachovsko mám ve svých nohou.

Ve vědecké práci se věnuji dějinám a filosofii vědy, techniky, výchovy. Jsem autorem 12 knižních publikací. Pobýval jsem na řadě univerzit: Holandsko, Utrecht university; Rusko, Moskevská státní univerzita; Velká Británie, University of Leeds; Španělsko, Universidad de Granada; Maďarsko, Budapešť, Central European University; Belgie, Universite Libre de Bruxelles; Velká Británie, University of North London; Španělsko, University of Navarre, Pamplona, Murcia, Cordoba; Itálie, Řím, Pastorale Universitaria; Ruská federace, Jekaterinburg, Uralská ekonomická univerzita; Uralská státní univerzita; Katolická univerzita v Ružomberoku; FF Prešovské univerzity; Ukrajina, Umanská pedagogická univerzita

Odpovědi na otázky Dioné

1.) Jak hodnotíte fungování hodnocení kvality výuky na ZČU? Změnil byste něco v následujících letech?

Systém hodnocení výuky je velmi dobře propracován. Velmi dobře jej znám jako učitel a vyučující. Jediným problémem z mého pohledu je poměrně nízká účast studentů. Hledal bych způsob, jak to zlepšit, jak zainteresovat studenty na zkvalitnění výuky a všeho, co s ní souvisí.

2.) Jak hodnotíte zlepšení v oblasti stravování a ubytování pro studenty? Jaké změny v následujících letech plánujete?

Bohužel tuto oblast života univerzity znám bohužel jen zprostředkovaně. Usiloval bych o navýšení prostředků na investice do infrastruktury SKM a zvýšení jeho kvality. Nabídka prémiových jídel je správnou cestou pro nabízení kvalitnějších a větších porcí.

3.) Jak hodnotíte kvalitu poskytování sportovních příležitostí a sportovního vyžití v rámci ZČU? Hodláte v následujících letech něco měnit, zlepšovat?

Nakolik jsem informován, univerzita a  KTS a KTV organizují celou řadu sportovních akcí. Dále bych podporoval dotaci těchto aktivit z GRASu. Současná nabídka je velmi atraktivní. Podpořil bych všechny nové nápady v této oblasti.

4.) Jak hodnotíte dopravní obslužnost ZČU? (zejména Bory). Hodláte v následujících letech něco měnit?

Vím, že je to velký problém. Sam končím výuku na Borských polích v pozdních odpoledních hodinách. Usiloval bych o zlepšení situace. Mnohé bude záležet na možnostech a zainteresovanosti DPMP. Byla by asi na místě i změna trasy, aby všechny budovy byly v dosahu.

5.) Jak hodnotíte činnost GRASu? Plánujete v následujících letech nějaké změny?

Činnost GRASu velmi pozitivně. Celá řada mých studentů získala podporu na své aktivity a jsou spokojeni. Systém bych zachoval v současné podobě. Usiloval bych o navýšení prostředků ze stipendijního fondu rektora.

Váš hlas: Žádná Průměr: 2.5 (8 x hlasováno)