Přednáška na téma Politické procesy padesátých let

K příležitosti výročí byla dne 16. 11. byla uspořádána přednáška na téma Politické procesy padesátých let a jejich následné vyšetřování Úřadem pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu. Hovořilo se především o procesech Milady Horákové, Heliodora Píky a Babice.

V posluchárně Fakulty právnické se sešlo několik desítek studentů i učitelů z celé univerzity. S historikem, publicistou a současným zaměstnancem Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR PhDr.Jiřím Sukem, Ph.D jsme nahlédli do případů řešených od doby vzniku již zmíněného úřadu (ÚDV).

Následně se ujal slova plk. JUDr. Pavel Bret, který rozkryl mnohé detaily případů Milady Horákové, Heliodora Píky a Babice apod. Během celé přednášky bylo možno s přednášejícími diskutovat.

Toto mě nutí k zamyšlení, zda by studenti měli zájem o více akcí jako je tato?

Pozn. Je jen málo lidí, kteří si v dnešní uspěchané době uvědomí historické souvislosti, díky kterým můžeme slavit státní svátek Den boje za svobodu a demokracii. Abych uvedla na pravou míru, nebylo by správné hledět do minulosti jen na rok 1989, nýbrž ještě dále do roku 1939.

Váš hlas: Žádná Průměr: 2.7 (3 x hlasováno)

Trochu mi uniká souvislost

Trochu mi uniká souvislost politických monstrprocesů z padesátých se studentským svátkem... obávám se, že většina obětí těchto procesů (ať už Horáková, Píka nebo různí kovaní komunisté typu Slánského a Clementise) nebyli studenti Tongue out

Připadá mi nemístné a pitomé ohlížet se do minulosti, takový luxus si můžeme dovolit v klidnějších dobách. DNES je na stole školné (zápisné), reforma vysokého školství (Bílá kniha), škrty v rozpočtových prostředcích pro vysoké školy na pro vědu a spousta s tím souvisejících otázek.

Povídat si na studentský svátek místo toho způsobně a neškodně o Miladě Horákové, tedy na téma ze střední školy notoricky známé, dokonale omleté a se současnými problémy vůbec nesouvisející mi přijde hodně MIMO.

Máš pravdu. Ale národ, který

Máš pravdu. Ale národ, který zapomene svojí historii je odsouzen k tomu, aby se opakovala.

Souhlasim...A kolik lidi se

Souhlasim...A kolik lidi se to vlastne opravdu uci na stredni skole? Co jsem tak slysela, tak se na vetsine skol s dejepisem skonci po 2. svetove valce a novejsi dejiny uz se neberou. My jsme meli nastesti meli na dejepis dobrou ucitelku, ktera to s nami probrala.

jistě nechcete tvrdit, že

jistě nechcete tvrdit, že povědomí o nejmladších nebo soudobých dějinách čerpají lidé jen z toho, co jim řekne nějaký dějepisář ve škole. že se to někde neprobere je jistě chyba, ale na druhou stranu VŠ tu asi není úplně od toho. ten koncept školního dějepisu je stejně trochu na hlavu - to nejpodstatnější, cca posledních 300 let, se bere halabala, zatímco to méně podstatné, směšné středověké války nebo dokonce doba železná a homo habilis se probrat musí stůj co stůj. :)

kritizoval jsem spojení této

kritizoval jsem spojení této konkrétní přednášky a konkrétního svátku, který se týká hlavně studentů, kdyby se přednáška o monstrprocesech konala kdykoli jindy, neřekl bych jediné slovo a byl bych za ní rád. to o národě a historii je s prominutím dost ošoupaná floskule. myslím, že dějiny fungují spíše na principu dvakrát nevstoupíš do téže řeky, jak kdysi řekl jeden filosof.

Pripada mi celkem ujete

Pripada mi celkem ujete tvrdit, ze by se nemeli konat takoveto prednasky kvuli tomu, ze se navrhuji nejake zmeny ve vysokem skolstvi.

Nepsal jsem nic proti

Nepsal jsem nic proti přednášce jako takové (zkuste pečlivěji číst). Dr. Suk je odborník a má k tomu jistě co užitečného říct. Jsem rád za každou mimořádnou přednášku, kéž by jich bylo víc.

Jediné, co jsem kritizoval, byla pochybná logika něčího myšlení znějící zhruba: "17. listopad na krku - měli bysme něco uspořádat na fakultě, jako na oslavu, nějakou přednášku - ale 16., na svátek by nepřišla ani noha - co by se tak hodilo, aby to nikoho nenaštvalo a abysme si to nikde nahoře nerozházeli, něco naprosto neškodného? - co takhle o monstrprocesech z 50. let, mám tady telefon na Suka z toho ústavu, třeba by přijel."

Pokud už něco k 17. listopadu, mělo se to týkat studentů a aktuálních otázek vysokého školství.

K otazce, ja bych treba mela

K otazce, ja bych treba mela zajem o podobne akce, ale asi by to chtelo vetsi propagaci...Napr. o prednasce, o ktere se pise v clanku jsem vubec nevedela :( Propagovalo se to vubec nekde? (U nas na ekonomce jsem si niceho nevsimla).

Pozvání se rozesílalo

Pozvání se rozesílalo univerzitním emailem všem.