Psaní je pro mě droga

Zajímavý příběh absolventky Západočeské univerzity, Jitky Ludvíkové, která svojí vášni podlehla natolik, že za posledních 13 měsíců vydala již svůj třetí knižní titul a psaní se tak začala věnovat na plný úvazek.

Každý máme v životě několik snů. Některé sny se mohou vyplnit hned, jiné za nějaký čas nebo se některé sny nesplní nikdy. Jistě z vlastní zkušenosti víte, že čím déle na svém snu pracujete, tím intenzivnější a dlouhodobější následuje radost z úspěchu. Svůj veliký sen - vydání knihy - si jednoho dne splnila i magistra práv, Jitka Ludvíková. Již odmalička tíhla ke psaní různých povídek, fejetonů, básní, ale pokaždé svá díla odložila do šuplíku na později… Až jednoho dne se sen publikovat knihu začal plnit a nyní Jitku čeká křest již třetí knihy. O tom, jakým způsobem se Jitka dostala od vystudované právničiny ke psaní knih, se můžete dočíst v následujícím rozhovoru.

 

Tak nám v tom udělej jasno, čemu přesně se nyní věnuješ? Právu, psaní knih nebo všemu dohromady?

Dlouhých deset let jsem se věnovala právničině. Bylo to fajn, ale nedávalo mi to nic z toho, co jsem od své profese očekávala: štěstí, uspokojení, práci, která bude vidět a která přinese jiným radost. Což se samozřejmě dá vydržet, ale jen určitou dobu. Jak člověk stárne, uvědomí si, že věnovat se až do smrti něčemu, co vám nepřináší skutečnou radost, není správné rozhodnutí. Jasně, každý může počítat s tím, že za čtyřicet let skončí v důchodu (pokud se hranice odchodu do důchodu opět nezvýší), ale to jsem já nechtěla. Potřebovala jsem dělat něco, co budu chtít dělat i potom, co dávno budu v důchodových kolonkách. Musela jsem se rozhodnout pro změnu. V mém případě změna nebyl krok do neznáma. Psaní jsem se věnovala od dětství. Přesněji, začala jsem v jedenácti letech. Tak jsem jen otevřela dočasně zamčenou komnatu a po dlouhé době pocítila nával euforie. Psaní je pro mě droga. Už si ji vzít nenechám.


V jaké době jsi začala psát svůj první titul?

Na své první knize Zkrocení mlsného muže jsem začala pracovat, když se mi narodila dcera a já „uvízla“ na mateřské. Nestačilo mi drandit s kočárem po dětských klubech a krafat s maminami o biovýživě, konzistenci mateřského mléka a zabarvení dětské stolice. Najednou mi chybělo i psaní nudných právních smluv. Ale protože málokterý zaměstnavatel umožňuje matkám starat se o dítě a zároveň v omezené míře pracovat, hledala jsem cestu jak realizovat svoje potřeby něco vytvářet a začala opět psát (na co v právnické praxi není až tolik času). Najednou jsem zjistila, že napsat knihu, je mnohem smysluplnější a naplňující, neboť mi zvýšila čtenářskou základnu na 2+ čtenáře. (Pravděpodobnost, že si perfektně vypracovanou právní smlouvu přečtou aspoň dva lidé, je téměř nulová … ze své praxe vím, že ji nečtou ani ti, kteří ji podepisují!)


Jakým způsobem jsi hledala nakladatelství?

Poslala jsem ukázku rukopisu do nakladatelství, které mě za pár týdnů kontaktovalo. Měla jsem štěstí. Kdo takové štěstí nemá, může si splnit sen nízkonákladovým vydáním knihy pro vlastní potřebu. Ale i tak se práce na knize pohybují v desetitisících, proto je lepší mít po boku silného vydavatele.


Vnímáš psaní knih jako práci nebo spíš jako koníček, u kterého se dá relaxovat?

Psaní je práce jako každá jiná. Talent je jen malý dílek skládačky. Důležitá je trpělivost a pracovitost. A také dobrý sitzfleisch, který na(ne)štěstí mám.


Co se v tvých knihách odráží? Opíráš se o fantazii nebo vycházíš ze životních zkušeností?

Čerpám ze všeho, co se kolem mě děje (to je asi 5-10% mé tvorby), zbytek je fantazie. Do svých děl přidávám pořádný kýbl humoru, nepracuji-li zrovna na detektivce (právě jsem jednu dokončila). Myslím, že humor, je důležitý, protože ho v životě můžeme mít vždy víc a nebude to na škodu – právě naopak.


Držíš se předem vymyšlené osnovy nebo se děj vyvíjí podle tvé nálady?

Ano, něco takového v hlavě skutečně mám, někdy to dokonce hodím na papír, ale nikdy se tím neřídím. Věřím na intuici. Takže i v detektivce může být vrahem někdo jiný, než jsem prve předpokládala. Dle teorie psaní patřím zřejmě mezi intuitivní autory. Což je pro mě velká výhoda.


Věnuješ se hlavně humorné beletrii?

Je pravda, že všechny mé tři knihy, které vyšly, jsou humoristicky laděné. Jsou to ty knihy, které si můžeme vzít na dovolenou, do letadla, do vlaku, do nemocnice, nebo na svatební cestu (kdyby to náhodou nevyšloJ), které můžeme číst od mládí do stáří, a pořád nás budou bavit. Na druhou stranu není to směr, kterého bych se výlučně držela. Baví mě hledat své hranice, baví mě zkoušet nové věci, testovat své schopnosti. Proto mě velmi potěšilo, že se mi povedla skvělá detektivka, kterou plánuji na příští sezónu.


Vedle vydávání knih píšeš ještě něco jiného?

Mám svůj blog, kde píši o životě i o psaní. Je spousta lidí, které zajímá jak na to, tak humornou formou poodhaluji kus cesty, kterou jsem ušla já. Také mám své webové stránky, Spisovatelka moderní doby, kde píši zajímavosti ze zákulisí vzniku konkrétních knih.


V dubnu tě čeká křest třetí knihy, kde a kdy se křest bude konat?

5. dubna se koná křest mé třetí knihy Osvícení zoufalého muže. Křest proběhne v Paláci knih Luxor v Praze na Václavském náměstí od 17.00 hodin. Kmotrem knihy bude MUDr. Radim Uzel. Všechny srdečně zvu.


Co vzkážeš všem, kteří by také rádi publikovali svou tvorbu?

Rozhodně nestačí snít. Člověk si musí přesně určit, čeho chce dosáhnout a jít za tím. Ale to je všeobecná pravda, která platí pro všechny profese stejně. Proto všem, kteří mají chuť a trpělivost jít do svého snu, držím palce a přeji hodně štěstí.

 

Tímto děkuji Jitce Ludvíkové za velice zajímavý rozhovor a přeji ještě mnoho takových úspěchů na spisovatelské dráze.

 

Marie Popelková

Zdroj: http://www.jitkaludvikova.cz/

 

 

Váš hlas: Žádná Průměr: 4.6 (5 x hlasováno)

Komentáře

You just pick brilliantly

You just pick brilliantly every basic key of writing, very helpful article for Those Who just start writing. Best So Far article. 

If you are looking for

If you are looking for Managed Hosting that is isolated from other users on the server, We provides you with everything for which you have been waiting for. Our hosting is built on a blazing-fast SSD latest hardware That's Highly tuned for optimum performance. The hosting includes the latest WP version, plugins, themes, automated daily backups, anytime money back, 99.97% uptime and 24x7 support.

    We can trust creativity

 

 

We can trust creativity and capability in sharing knowledge for producing a best quality assignment or essay.British Essay Writing Services

 

Some people are interested in

Some people are interested in writing and, on the other hand, some of them are interested in reading. Writing is a talent and only a few will have that opportunity. So if you have good knowledge then you can write stories and essays. wholesale tablets

This is not a great

This is not a great achievement. To publish a book in this age is not a small thing in this age. I appreciate the whole team for their effort. Hope the people who are going through this site will get see information about the author and all.Wrapleaf herb vape pens

  I've been writing since I

  I've been writing since I was 10 years old, I'm now 25 and I find it's something that makes me happy. Because I am a very good and well-written writing I am a best Essay Writers UK . It's just because of dedication and handwork. 

This is really a great stuff

This is really a great stuff for sharing. Keep it up. chelponline.com Thanks for sharing.

 

I appreciate your efforts in

I appreciate your efforts in preparing this post. coldfusionhelp.net I really like your blog articles.

 

I appreciate it!. I really

I appreciate it!. I really like it when people get together and share ideas. Great website, continue the good work!. Either way, great web and I look forward to seeing it grow over time. Thank you so much. |=>super smash flash 2 |=>bloons tower defense 5

Essay writing tasks can stain

Essay writing tasks can stain your delightful field study experience. Focus on what you like to do and get rid of the homework nagging the back of your mind.

Some people are busy with

Some people are busy with composing, and then again, some of them are keen on perusing. Composing is an ability and just a couple will have that open door. So in the event that you have great learning then you can compose stories and papers.

I'm writing a  Top essay

I'm writing a  Top essay writing service book and there's a drug that can be taken from a wizard's dead body, I need to name it but I can not think of a good name. Any suggestions?

We all should dream in our

We all should dream in our life. Dreams are those magical things which help us live our life and achieve in our lives. It is inspiring to read how passionate you were about your dreams and how hard working you were to achieve them. 

 

Thank

Samiya- update my browser

Some people are worried with

Some people are worried with composing, or afterward again, partly over to them they are eager over perusing. Composing is a capacity and simply a couple wishes to hold as the original door. So within the event, as you hold significant learning since you perform makeup tales then papers.

Affordable and low-cost

Affordable and low-cost education is what every university going student wishes for as they usually run short on money. Therefore, in accordance with this view Professional Essay Writers UK has curated an essay writing service UK which renders reasonable and pocket-friendly academic writing services to students from all walks of life.

Looking forward to help

Looking forward to help students who are unable to cope with the given deadline and help them with Essay Writers Online UK , which would give students a hand with their work.

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Štve vás opisování obrázku? Dioné nabízí přihlášení pod ORION loginem! Každý student ZČU má tedy automaticky konto!
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.