Psaní je pro mě droga

Zajímavý příběh absolventky Západočeské univerzity, Jitky Ludvíkové, která svojí vášni podlehla natolik, že za posledních 13 měsíců vydala již svůj třetí knižní titul a psaní se tak začala věnovat na plný úvazek.

Každý máme v životě několik snů. Některé sny se mohou vyplnit hned, jiné za nějaký čas nebo se některé sny nesplní nikdy. Jistě z vlastní zkušenosti víte, že čím déle na svém snu pracujete, tím intenzivnější a dlouhodobější následuje radost z úspěchu. Svůj veliký sen - vydání knihy - si jednoho dne splnila i magistra práv, Jitka Ludvíková. Již odmalička tíhla ke psaní různých povídek, fejetonů, básní, ale pokaždé svá díla odložila do šuplíku na později… Až jednoho dne se sen publikovat knihu začal plnit a nyní Jitku čeká křest již třetí knihy. O tom, jakým způsobem se Jitka dostala od vystudované právničiny ke psaní knih, se můžete dočíst v následujícím rozhovoru.

Tak nám v tom udělej jasno, čemu přesně se nyní věnuješ? Právu, psaní knih nebo všemu dohromady?

Dlouhých deset let jsem se věnovala právničině. Bylo to fajn, ale nedávalo mi to nic z toho, co jsem od své profese očekávala: štěstí, uspokojení, práci, která bude vidět a která přinese jiným radost. Což se samozřejmě dá vydržet, ale jen určitou dobu. Jak člověk stárne, uvědomí si, že věnovat se až do smrti něčemu, co vám nepřináší skutečnou radost, není správné rozhodnutí. Jasně, každý může počítat s tím, že za čtyřicet let skončí v důchodu (pokud se hranice odchodu do důchodu opět nezvýší), ale to jsem já nechtěla. Potřebovala jsem dělat něco, co budu chtít dělat i potom, co dávno budu v důchodových kolonkách. Musela jsem se rozhodnout pro změnu. V mém případě změna nebyl krok do neznáma. Psaní jsem se věnovala od dětství. Přesněji, začala jsem v jedenácti letech. Tak jsem jen otevřela dočasně zamčenou komnatu a po dlouhé době pocítila nával euforie. Psaní je pro mě droga. Už si ji vzít nenechám.

V jaké době jsi začala psát svůj první titul?

Na své první knize Zkrocení mlsného muže jsem začala pracovat, když se mi narodila dcera a já „uvízla“ na mateřské. Nestačilo mi drandit s kočárem po dětských klubech a krafat s maminami o biovýživě, konzistenci mateřského mléka a zabarvení dětské stolice. Najednou mi chybělo i psaní nudných právních smluv. Ale protože málokterý zaměstnavatel umožňuje matkám starat se o dítě a zároveň v omezené míře pracovat, hledala jsem cestu jak realizovat svoje potřeby něco vytvářet a začala opět psát (na co v právnické praxi není až tolik času). Najednou jsem zjistila, že napsat knihu, je mnohem smysluplnější a naplňující, neboť mi zvýšila čtenářskou základnu na 2+ čtenáře. (Pravděpodobnost, že si perfektně vypracovanou právní smlouvu přečtou aspoň dva lidé, je téměř nulová … ze své praxe vím, že ji nečtou ani ti, kteří ji podepisují!)

Jakým způsobem jsi hledala nakladatelství?

Poslala jsem ukázku rukopisu do nakladatelství, které mě za pár týdnů kontaktovalo. Měla jsem štěstí. Kdo takové štěstí nemá, může si splnit sen nízkonákladovým vydáním knihy pro vlastní potřebu. Ale i tak se práce na knize pohybují v desetitisících, proto je lepší mít po boku silného vydavatele.

Vnímáš psaní knih jako práci nebo spíš jako koníček, u kterého se dá relaxovat?

Psaní je práce jako každá jiná. Talent je jen malý dílek skládačky. Důležitá je trpělivost a pracovitost. A také dobrý sitzfleisch, který na(ne)štěstí mám.

Co se v tvých knihách odráží? Opíráš se o fantazii nebo vycházíš ze životních zkušeností?

Čerpám ze všeho, co se kolem mě děje (to je asi 5-10% mé tvorby), zbytek je fantazie. Do svých děl přidávám pořádný kýbl humoru, nepracuji-li zrovna na detektivce (právě jsem jednu dokončila). Myslím, že humor, je důležitý, protože ho v životě můžeme mít vždy víc a nebude to na škodu – právě naopak.

Držíš se předem vymyšlené osnovy nebo se děj vyvíjí podle tvé nálady?

Ano, něco takového v hlavě skutečně mám, někdy to dokonce hodím na papír, ale nikdy se tím neřídím. Věřím na intuici. Takže i v detektivce může být vrahem někdo jiný, než jsem prve předpokládala. Dle teorie psaní patřím zřejmě mezi intuitivní autory. Což je pro mě velká výhoda.

Věnuješ se hlavně humorné beletrii?

Je pravda, že všechny mé tři knihy, které vyšly, jsou humoristicky laděné. Jsou to ty knihy, které si můžeme vzít na dovolenou, do letadla, do vlaku, do nemocnice, nebo na svatební cestu (kdyby to náhodou nevyšloJ), které můžeme číst od mládí do stáří, a pořád nás budou bavit. Na druhou stranu není to směr, kterého bych se výlučně držela. Baví mě hledat své hranice, baví mě zkoušet nové věci, testovat své schopnosti. Proto mě velmi potěšilo, že se mi povedla skvělá detektivka, kterou plánuji na příští sezónu.

Vedle vydávání knih píšeš ještě něco jiného?

Mám svůj blog, kde píši o životě i o psaní. Je spousta lidí, které zajímá jak na to, tak humornou formou poodhaluji kus cesty, kterou jsem ušla já. Také mám své webové stránky, Spisovatelka moderní doby, kde píši zajímavosti ze zákulisí vzniku konkrétních knih.

V dubnu tě čeká křest třetí knihy, kde a kdy se křest bude konat?

5. dubna se koná křest mé třetí knihy Osvícení zoufalého muže. Křest proběhne v Paláci knih Luxor v Praze na Václavském náměstí od 17.00 hodin. Kmotrem knihy bude MUDr. Radim Uzel. Všechny srdečně zvu.

Co vzkážeš všem, kteří by také rádi publikovali svou tvorbu?

Rozhodně nestačí snít. Člověk si musí přesně určit, čeho chce dosáhnout a jít za tím. Ale to je všeobecná pravda, která platí pro všechny profese stejně. Proto všem, kteří mají chuť a trpělivost jít do svého snu, držím palce a přeji hodně štěstí.

Tímto děkuji Jitce Ludvíkové za velice zajímavý rozhovor a přeji ještě mnoho takových úspěchů na spisovatelské dráze.

Marie Popelková

Zdroj: http://www.jitkaludvikova.cz/

Váš hlas: Žádná Průměr: 5 (2 x hlasováno)