Reportáž z oslavy 25. narozenin FAV

Dne 1. července se konala výroční oslava založení Fakulty aplikovaných věd. Jak celá akce probíhala, jak vypadá krátký film o FAVce, a co zde „proboha“ dělá tato fotka, se dozvíte v následující reportáži.

Celá akce začínala v 10 hodin, kdy si přicházející hosté mohli prohlédnout laboratoře i výukové prostory, k dispozici jim byli i průvodci z řad zdejších zaměstnanců. Zařízená byla také prohlídka nově vybudované knihovny. Po celý den byly vystaveny také dobové fotografie, ale zároveň jste se mohli i pobavit nad predikcí do dalších 25 let v podobě FAVmixu od Jana Kotalíka (viz přílohy). Návštěvníci také na uvítanou dostali výborné, tematicky ozdobené perníčky či lízátka a měli možnost si zakoupit propagační předměty (odznaky, trička, bloky, desky, deštníky apod.)

Ve 13 hodin na nádvoří fakulty celou událost zahájil děkan fakulty Doc. RNDr. Miroslav Lávička, Ph.D. Ten nám představil 5 nových symbolů FAV:

• Nápis na budově
  • Vlajku (se kterou se z nebes snesl dron)
  • Pamětní knihu
  • Časovou schránku (Ta obsahuje např. středeční Plzeňský deník, jídelní lístek z menzy, Univerzitní noviny nebo třeba prázdný index. Dále do ní bylo vloženo několik elektronických médií (např. DVD, CD, flash disk) obsahující aktuální data o fakultě i představy do budoucna. Zbytek obsahu schránky zůstává překvapením.)
  • Centrum logických her

Vše nejlepší FAVce popřáli také prorektor pro výzkum a vývoj Doc. RNDr. Tomáš Kaiser, Ph.D. a primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

Po slavnostním přípitku byli hosté zavedeni na besedu s emeritními děkany. Minulost nám přiblížili Doc. RNDr. Jindřich Branžovský, CSc. (1990), Prof. RNDr. Stanislav Míka, CSc. (1993), Doc. RNDr. František Ježek, CSc. (1999), Prof. Ing. Jiří Křen, CSc. (2003) a Doc. Ing. František Vávra, CSc. (2010), kteří nám vyprávěli, jak to s FAVkou bylo za jejich působení a směle odpovídali na otázky z publika. Krátké rozhovory s nimi naleznete také v Univerzitních novinách.

Poté následoval krátký film, který nás zábavnou formou o fakultě poučil a seznámil nás s jejími začátky i průběžným růstem.

Dále přišla na řadu beseda s absolventy této fakulty, konkrétně jimi byli Ing. Antonín Diviš (náměstek ředitele pro Výzkum a vývoj AŽD Praha), Ing. Filip Regent, Ph.D. (procesní technik, Rodenstock Klatovy), Ing. Luděk Kovář, Ph.D. (technický ředitel MECAS ESI), Ing. Petr Milt (provozní ředitel Huawei) a RNDr. Anna Matoušková, Ph.D. (manažerka komunikace, Techmania Science Center). Ti nám poreferovali o svých studentských létech, hrozbách v podobě Matematické analýzy i o své profesní dráze, na kterou se díky studiu Fakulty aplikovaných věd dostali. Nám, studentům, tak potvrdili, že učitelé „netrápí“ pouze nás, ale že si to zažívají všichni, a ten život FAV studentů se vlastně v průběhu let zas tolik nemění J.

Po besedě si hosté mohli dát výborný dort, respektive spíše 6 dortů, nebo občerstvení (na výběr z 5 jídel) za symbolických 25 Kč.

V půl čtvrté přišla na řadu první kapela Rezatý rakety, během jejíhož vystoupení započaly soutěže o sladké ceny. Tyto hry měly demonstrovat „problémy obyčejného FAVáka“. Ve hře „Dumající FAVák“ jste měli prokázat své znalosti a také odhad. Sami si zkuste řádově tipnout, kolik ping-pongových míčků je potřeba na pokrytí Atlantského oceánu.

Už jste někdy pod stolem zapojovali kabely do počítače? Skryté nadání jste v sobě mohli objevit při plnění úkolu „Šikovný FAVák“, ve kterém jste měli poslepu zapojit správně konektory od klávesnice, myši, monitoru a zdroje do počítače. Tento úkol byl na čas a všem nám to natřela šestiletá holčička Alice.

Největší oblibě se těšila rozhodně hra „Rozzuřený FAVák“, při které jste házeli do dálky bednou od počítače a byla rozdělena do pánské a dámské kategorie. Soutěž doplnilo ještě házení počítačových myší do odpadkového koše. Věříme, že pokud by soutěž byla někdy před deadlinem odevzdání semestrální práce z některého z předmětů o programování, výkony by byly vyšší a soutěžící by dohodili o pár desítek centimetrů dál. Sami se však podívejte, jak tyto bedny dopadly – aby se mohl účastnit velký počet soutěžících, padla na tuto hru celá páska duck tapu. Hra se neobešla ani bez několika řezných ranek, které byly touto páskou ošetřeny.

Zdroj fotek: Libor Váša a <www.plzen.eu>

Velký úspěch sklidilo také Centrum logických her, kde si návštěvníci mohli zahrát různé deskové i karetní hry. Toto centrum bylo vybudováno na památku Prof. Ing. Miroslava Šimandla, CSc., který byl vášnivým šachistou a na jeho počest zde bude založen šachový klub pořádající turnaj nesoucí jeho jméno. Centrum bude studentům otevřeno již od příštího semestru.

Po vystoupení kapely Hostee byli vyhlášeni vítězové jednotlivých soutěží a bylo poděkováno všem, kteří se na pořádání akce podíleli. Večer zakončila skupina Frajara Putika.

Nám nezbývá nic jiného než popřát FAVce vše nejlepší a těšíme se na další krásná léta této fakulty.

Váš hlas: Žádná Průměr: 4.8 (4 x hlasováno)