Rozhovor s vedoucím KTS Mgr. Pavlem Červenkou

Katedra tělesné výchovy a sportu (KTS) umožňuje nám, studentům, zdarma provozovat a zkoušet různé druhy sportu, ba navíc za ně dostáváme kredity. Abych se o této katedře a o možnostech, které nabízí, dozvěděla víc, vyzpovídala jsem přímo vedoucího katedry Mgr. Pavla Červenku.

Ačkoliv spadá tato katedra pod Fakultu strojní, má celouniverzitní působnost. Zapsat se můžete na různé sporty, ať už kolektivní (fotbal, basket, volejbal, softbal, frisbee aj.), tak i individuální (bodyforming, horolezení, badminton, tenis, sebeobrana pro ženy, inline bruslení atd.). K tomu  KTS  nabízí také vícedenní kurzy (letní i zimní) za příznivé ceny, které jsou vedeny zkušenými instruktory a některé z nich probíhají dokonce v zahraničí. Máte tak jedinečnou možnost naučit se třeba lyžovat, jezdit na snowboardu, vyrazit na vodu, osvojit si základy lukostřelby, podívat se do Norska či na Korsiku a na další zajímavá místa.

Ve spolupráci s IPC (Informační a poradenské centrum) pořádá KTS také relaxační cvičení pro zaměstnance ZČU, které je zdarma. Jedná se hlavně o cvičení vyhledávané nejvíce ženami, tedy aerobik, pilates a jóga.

Od roku 2001 funguje Univerzitní sportovní klub ZČU (USK), jehož cílem je soustředit sportovní oddíly pod jednu organizaci, a který využívá sportovní zařízení na ZČU i mimo ni.

Nyní tedy k rozhovoru s Mgr. Pavlem Červenkou:

1)      Je možné, aby studenti chodili na některý sport, aniž by ho měli zapsaný?

Možné to je přes tzv. Celoživotní vzdělávání. Účastníci zaplatí částku 400 Kč za jeden sport a na ten pak mohou chodit. Trochu odlišné je to pak s tanečními kurzy nebo třeba se spinningem, kde si můžete předplatit permanentku, nebo platit přímo za jednotlivé hodiny.

2)      Pořádáte také sportovní kempy. Jsou pouze pro děti?

Sportovní kempy jsou určeny pro děti od 6 do 13 let a jsou dotovány z projektu ZČU - Popularizace vědy a badatelsky orientované výuky. Kempy jsou zaměřeny na rozvoj pohybových schopností dětí, které mají zájem o sport. Zároveň se snažíme v dětech probudit zájem o přírodní vědy a technické obory a představit jim prostory ZČU.

3)      Jak je to s půjčovnou sportovního materiálu?

Půjčovna je zřízena pro studenty a zaměstnance. Najdete zde sportovní materiál pro letní (lodě, pádla, vesty, inline brusle atd.) i zimní (lyže, běžky, snowboardy apod.) pohybové aktivity. Ten si můžete zapůjčit v souladu s výpůjčním řádem.

4)      Jak je to se sponzory?

Žádná sláva… s potenciálními sponzory jednáme. Snad se něco rýsuje, ale těch, co slibují, je vždycky dostatek. Například jde-li o kvalitu sportovního zázemí na ZČU - od roku 1990 se univerzitní kampus hodně změnil. Budují se fakulty, výzkumná centra, ale sportoviště na ZČU nepřibylo žádné. Naopak „zmizela“ tělocvična v Kollárce (bývalé sportoviště v Kollárově ulici). Kvalitní sportovní zázemí na ZČU chybí. Sportovní halu nemáme a prostor pro venkovní sportoviště využívají bezdomovci a divocí králíci. Přitom výstavba sportovišť je slibována od roku 1990. V tomto ohledu ZČU výrazně zaostává za jinými VŠ.

5)      Na co jste ohledně KTS pyšný?

Několik posledních let bylo krušných, a tak jsem rád, že KTS vůbec funguje.  Doufám, že už jsme se odrazili ode dna a nastanou lepší časy. Katedra se rozvíjí i ve ztížených podmínkách. Má například nové webové stránky, skvělý facebook, pořádá příměstské tábory a sportovní kempy, nadstandardně zajišťuje reprezentaci ZČU, pořádá Univerzitní florbalovou ligu…  Za to bych chtěl poděkovat svým kolegům a všem, kteří sport na naší univerzitě podporují.

6)      Je něco dalšího, co byste rád změnil?

Samozřejmě je toho více. Ale především myšlení… Někteří kompetentní lidé na fakultách mají pocit, že odrazováním studentů a znemožňováním zápisů na předměty TV chrání rozpočet své fakulty. Studenti to samozřejmě vnímají jako nevstřícnost fakulty a informace se pak šíří jako negativní reklama. Navíc prostředky takto ušetřené určitě nevyřeší ekonomické problémy dané fakulty.

Deklarujeme, že chceme univerzitu přátelskou, ale mnohý hraje „na vlastní triko“ a to v „kolektivním sportu“ k úspěchu nevede. Vždyť všichni hrajeme za Západočeskou univerzitu. Tělovýchova a sport jsou skvělou příležitostí k neformálnímu sbližování studentů a zaměstnanců. Bylo by krásné vytvářet pro tuto příležitost podmínky.

Jako KTS chceme studenty především učit radosti z pohybu jako prostředku relaxace a ty nejlepší vést při reprezentování ZČU. Pro zaměstnance a veřejnost děláme mnoho dalších akcí, které mají značku KTS ZČU. Bohužel po cvičení není ani kde posedět, a tak se po sportu rozejdeme, protože v celém kampusu není žádné obyčejné občerstvení. Proto je nyní v řešení nekuřácký podnik ve společenské místnosti objektu KTS na Borech, kam bychom mohli zajít na pivko či točenou kofolu a dát si něco k snědku. Toto zařízení by určitě ocenili studenti a zaměstnanci, kteří sem chodí sportovat, stejně jako třeba rodiče, kteří zde čekají na svoje děti.

Dovoluji si s Mgr. Pavlem Červenkou souhlasit, děkuji mu za rozhovor a dodávám známé krédo: „Ve zdravém těle zdravý duch“.

Lada Zadranská

Váš hlas: Žádná Průměr: 4.8 (9 x hlasováno)