Situace ohledně bufetů na FEL, FST/FAV

"Poptávkové řízení s pravidly výběru jako u výběrového řízení bylo vypsáno ve čtvrtek 1. 12. 2011. Současné bufety mají výpovědní lhůtu ke konci roku 2011. Vítěz poptávkového řízení bude vybrán do Vánoc, takže od února by měl být provoz bufetů plně zabezpečen. Leden je určen k vybavení a rekonstrukci prostor bufetů, zejména prostor bufetu FST/FAV." Tak zněl začátek článku o výběru provozovatele nových bufetů. Nyní nám již ale pomalu končí únor a situace je taková:

 • oba bufety jsou mimo provoz
 • ani na jednom bufetu nejsou viditelné úpravy/přestavby
 • automaty na občerstvení zejí prázdnotou (situace z 17.2.), což zejména pro FEL znamená problém, jelikož v jejím areálu není žádné další stravovací zařízení
 • i přes výměnu starých automatů na kávu a jejich nahrazení novými s kávou za 18,-, jsou i tyto stroje z důvodu absence kelímků také mimo provoz (17.2.)
 • v dolním bufetu FST/FAV se tvoří často nemalé fronty
 • nikde není dohledatelný pokrok ve výběrovém řízení, nabídkách a pod.

Tímto článkem bych tedy rád požádal někoho zainteresovaného v této věci o vyjádření k situaci, která zajisté zajímá nejen mě. Hlavní vadou této situace není snad ani fakt, že bychom se museli dočasně omezit ve stravovacích návycích, ale fakt, že k řízení nejsou žádné veřejně dohledatelné informace a nějaké nařčení z neprůhledného řízení by naší Alma mater v současné době určitě neprospělo. 

Děkuji za reakci.

Jaroslav Hajdúk 

Ačkoliv nevím, zda tento článek ještě někdo čte, rád bych doplnil tohle. Opět stručně a strukturovaně:

 • Týden jsem čekal, zda se někdo z SRA či kvestor vyjádří v diskuzi, nestalo se tak.
 • V neděli 26.února jsem psal přímo kvestorovi prosbu o vyjádření. Nyní je pátek a ničeho jsem se nedočkal.
 • Podle zjištěných informací funguje již bufet na FST/FAV. Provozuje ho SKM. Bufet má téměř totožnou nabídku jako bufet spodní. Je pomalý a řešení front je přesně ve stylu SKM - menzy na Borech. Zaměstnanci se sice snaží, ale absolutně se nedá mluvit o náhradě bufetu minulého.
 • Bufet na FEL podle zjištěných (neověřených) informací bude provozovat firma Eurest. Tato firma je nechvalně známá svou kvalitou stravování. Jestli se naplní očekávání, opět půjde o náhradu lepšího horším.
 • I přesto, že bufet funguje a věci se nějakým způsobem hýbou, není stále nikde veřejně dohledatelné jakým směrem a hlavně proč se právě takto hýbou.

Tímto bych opravdu rád poděkoval SRA(podle vyjádřední ředitele SRA nejsou v tomto zainteresováni), respektive lidem, kteří tohle měli na starost. Povedlo se vám zrušit dva zavedené bufety, které sice měly mouchy, ale co se týče svého hlavního poslání, splňovaly snad vše, co od nich studenti chtěli. Minimálně první náhražka je opravdu nepovedená a jen umocňuje tezi, že některé kroky byly prováděny ve prospěch SKM.

Také bych rád poděkoval za otevřenost k problémům. Jestliže uvěřím tomu, že nikdo ze zainteresovaných nečetl tento článek, nevěřim tomu, že nebylo možné malým krátkým shrnutím odpovědět na můj email. Tohle prý byla jedna z věcí, která tu v roce 2004 postavila studenty s transparenty před rektorát. Nechápu, proč by se měla historie opakovat, jelikož lidé se přecí z chyb prý učí.

Tímto příspěvkem nekončím v apelu. Možná jsem udělal chybu a kontaktoval přímo kvestora. Budu tedy nyní kontaktovat se stejným dotazem zástupce studentů v AS, případně představitele SRA. 

PS. Ani dnes nebyl automat na kávu na FST v provozuschopném stavu.

 

Aktualizováno: 
2. March 2012 - 16:10
Váš hlas: Žádná Průměr: 5 (22 x hlasováno)

Komentáře

Nebuďme najivní... Je tu

Nebuďme najivní... Je tu krásně vidět, jak někdo dostal do kapsy :) Přece normální by bylo vypovědět bufetům smlouvu k 30.6. s tím, že od 1.9. by byl již provoz zajištěn - 2 měsíce klidu pro nového provozovatele, kdy je ve škole naprosté minimum lidí. Výběrové řízení mohlo probíhat klidně od 1.1. do 30.4., celé 4 měsíce a pak ještě 2 měsíce na rozhodnutí. Jenže to ne :D Evidentně se kulo železo, dokud bylo žhavé. Celé jednání postrádá logiku.

Tímto bych chtěl:

1) pogratulovat tomu, kdo dostal do kapsy (ano, takhle se vydělávají peníze)

2) Viva SKM, asi Vás nenapadlo, že do bufetu na fav přijde více lidí, když nefunguje žádný jiný bufet. Takže objednat více baget a posílit personál bylo nad vaše síly.

Děkuji všem zainteresovaným

Tak teď koukám, že na fav

Tak teď koukám, že na fav nebude žádný bufet... Šikulové...

Západočeská univerzita v Plzni do poptávkového řízení na FEL se přihlásili dva zájemci, ani jeden stávající provozovatel a do poptávkového řízení na FST nikdo.

Osobně jsem doufal, že se

Osobně jsem doufal, že se aspoň na FEL stávající provozovatel přihlásí. Ale nedivím se mu, že se na to vykašlal, když po letech kdy bufet výborně fungoval, dostane z ničeho nic výpověď jenom proto, že to někomu přijde jako dobrej nápad. Jako pesimista jsem čekal, že tam bude nějaká drahá kavárna, ale nenapadlo mě teda, že by tam nebude vůbec nic.

Inu, nezbyde než vzpomínat na housku se sekanou, bulku s hermelínem, ručně vyráběné bagety a naprosto výborný čaj za 6Kč, se kterým se ten z automatu nedá absolutně srovnávat. Vzpomínat proto, že pochybuju, že by se do toho vrhnul někdo novej, kdo by přišel se stejnou kvalitou za stejnou cenu. Takže buď tam bude něco horšího, nebo nic.

Jsem rád, že se tu tohle

Jsem rád, že se tu tohle objevilo. Už jsem přemýšlel, že bych něco podobného napsal, akorát jsem nemohl dohledat tu informaci, že od února má být vše v provozu. Není, a bylo by správné říct, že "někdo to pěkně podělal".

A teď - kdo za to může? Když jsem viděl to zadání poptávkového řízení, vůbec se mi nezdá, že "někdo dostal do kapsy". Na současné situaci přímo neprofituje vůbec nikdo, možná krom provozovatelů automatů.

Podmínky v zadání byly takové, že se vůbec nedivím, že se nepřihlásil nikdo, resp. jen 2 zájemci (a u nich to zatím nedopadlo). Kdyby byly pravdivé předchozí spekulace, že "to má někdo domluvené", tak by se jistě přihlásil, a třeba si k sobě sehnal "křoví", aby se nevybíralo podezřele jen z 1 nabídky. A to se nestalo!

Sedět v té skupině, co zadání připravovala, bál bych se, že to takhle dopadne. Je třeba tam vždy mít někoho, kdo se v dané oblasti pohybuje, nebo zadání předjednat s nějakými zájemci -- aby se vidělo, jestli je to pro někoho reálně splnitelné. Na tom není nic špatného. To píšu s vědomím, že jsem v posledních letech několik různých výběrových řízení připravoval, a pokud by se zadání napsalo "jak by se nám to líbilo" - bez srovnání s realitou, tak v polovině případů se nikdo ani nepřihlásí. A to šlo o podstatně jednodušší situace, než provozovatel bufetu.

Myslím, že pod jedním z předchozích článků pan kvestor vyjádřil ochotu se o tomhle s kýmkoliv bavit. Asi je nesmysl, aby se na něj obracel každý zvlášť - možná autor článku by ho mohl požádat o krátké vyjádření.

A proč tedy poptávkové řízení

A proč tedy poptávkové řízení trvalo tak krátkou dobu? Za 14 dní vytvořit potřebné dokumenty a vykalkulovat si náklady není zrovna triviální. Oslovila komise vůbec někoho? Pokud se vypíše poptávko řízení a umístí se jenom na dione, těžko se někdo přihlásí, protože o něm nikdo neví. U podobného řízení se musí firmy aktivně oslovovat, nebo myslíte že přijdou samy od sebe? Kde se o tom dozví?

Také jsem právě čekal, zda se

Také jsem právě čekal, zda se objeví něco u starého článku či článek nový. A jelikož se nic neobjevilo, napsal jsem článek sám. A protože jsem si byl také vědom reakce pana kvestora u článku minulého, přišlo mi zbytečné ho kontaktovat osobně, což bych nemusel být sám, ale chtěl jsem vznést veřejný dotaz viditelný na hlavní straně Dioné, ke kterému se nejspíše vyjádří a tímto odpoví jedním příspěvkem více osobám.

Můj osobní názor je takový, že vše bylo uskutečněno moc narychlo a s chybami. Jestliže se opravdu nepřihlášil žádný zájemce na bufet FST/FAV, chápu to. Rád bych tu odcitoval pasáž o přeměně prostor v souvislosti s novým nájemcem, ale odkaz na dokument je již mrtvý. Zda-li si ale správně pamatuji, byla tam řeč o tom, že by měl být celý prostor kolem "bazénku" součástí nájmu a měl  by být patřičně upraven. Představa samozřejmě líbivá, ale z investičního hlediska bych se jí jako podnikatel bál, když bych věděl, že mám pod sebou další bufet spadající pod SKM. 

Dohledal jsem některé z těch

Dohledal jsem některé z těch dokumentů:

http://www.zcu.cz/pracoviste/sra/aktuality/Podminky_k_pronajmu_bufetu_Univerzitni_26_01_12_2011_web.pdf

http://www.zcu.cz/pracoviste/sra/aktuality/Podminky_k_pronajmu_bufetu_Univerzitni_22_01_12_2011_web.pdf

Pamatuji si, že tam byly zveřejněné i ty přílohy s půdorysy, ale to se mi už nepovedlo najít. Je to zmíněno i v textu, na FAV/FST mělo jít o rozšíření do prostor okolo "bazénku" a vybavení nábytkem.

Na dodání nabídek bylo 18 dnů, to si myslím, že není hlavní problém, pokud by nenastaly jiné chyby. Abych byl trochu konkrétní - co vidím jako problematické body v těch podmínkách:

- "Zároveň se nájemce zavazuje zajistit pro ZČU na základě jeho písemných objednávek další gastronomické služby ..." -- naprosto vágní závazek bez bližší specifikace

- "... elektronickou knihu stížností. Připomínky je nájemce ... povinen vypořádat, resp. zjednat nápravu ve lhůtě jednoho pracovního dne ..." -- myšlenka na první pohled dost dobrá, z druhé strany dost úlet, hlavně jednodenní lhůta. Předpokládal bych reakci mnoha zájemců ve smyslu "to se pos.ali".

Ono skutečně zpracovat takovou nabídku pro zájemce znamená nějaké náklady, a pokud podoba zadání zavání tím, že to je pro někoho konkrétního připraveno, tak se na to mnoho firem radši vykašle. A bohužel v dnešní době značná část veřejných zakázek (jakékoliv velikosti) je nějak zmanipulovaná. Když jsem se sám podílel na přípravě zadání veřejných zakázek pro jednu státní organizaci, bylo třeba většinu dodavatelů předem kontaktovat, a vysvětlit, že to je skutečně transparentní soutěž. Jinak se s nabídkou neobtěžovali.

- "... výši nájmu bez zahrnutí cen za ... el. energii, teplo, vodu" -- nejdřív jsem si říkal, proč vůbec chtít po provozovateli ne úplně malé nájemné, má-li být cílem kvalitní a levná služba pro studenty. Pak jsem si říkal, že aspoň něco na vytápění, vodu a amortizaci budovy by se při pronájmu veřejného majetku platit mělo. Ale minimálně to vytápění je takhle specifikované naprosto nepředpokladatelný náklad.

Jakým způsobem byly potenciální zájemci osloveni, to by mě také zajímalo. Našel jsem jen nějaké oznámení, které bylo zřejmě umístěné někde na úřední desce ZČU:

http://zcu.cz/media/komentare/pronajem_bufet_26_011211.pdf

 

Něvěřim tomu, že kdyby se

Něvěřim tomu, že kdyby se obeslalo 5-10 bufetů v Plzni tímto papírem, že by se nikdo neozval, nebo by alespoň nebyla zpětná vazba, proč nechtějí.

V tom souhlasím. Možná se

V tom souhlasím. Možná se někdo ozval a nějaká zpětná vazba je, akorát se tu zatím neobjevil nikdo, kdo se toho účastnil, a napsal by nám jak to celé bylo.

Situace uz me taky velice

Situace uz me taky velice stve, ale tak trochu sem se uz dopredu bal, ze to tak dopadne. (Jinak dekuju Jarduku, ze si se uz konecne ozval, taky sem mel nutkani sem napsat.)

Problem mozna bude v tom, ze ma brzy vyrust na poli budova nova a najemnik se, jiste opravnene, boji, jestli nebude muset vse presouvat nebo co se stane s bufetem ve stavajici budove. I kdyz bude univerzita slibovat, ze do budovy prijdou brzy studenti FPE, tak se tomu moc verit neda, stejne tak jako tomu, vyse uvedenemu, prohlaseni, ktere uz 20 dni neni splneno.

Podminky jsou taky nastaveny celkem priserne a tak nejak absolutne prestavam chapat argumenty o tom, ze takovato vymena byla nutna. Je pravda, ze v bufetu na FAV byly parky nevalne kvality, ale dat si parek v rohliku s turkem po prednasce z Identifikace systemu, pusobilo jako balzam na dusi.

Pokud se situace nezmeni, lituju zamestnance i studenty na zacatku noveho ak. roku, protoze se dole v bufetu SKM umlati indexama.

Já bych ještě doplnil to, že

Já bych ještě doplnil to, že dolní bufet na FST/FAV je rovněž vybrakovaný, není tam k sehnání jediná bageta, sendvič nebo cokoli podobného...když jsem byl naposledy ve škole (tento týden ve čtvrtek), tak jediné slané jídlo, které se dalo koupit, bylo několik vaječnic, které jsme samozřejmě vykoupili už někdy kolem desáté (já jsem si naštěstí bral předposlední) a ti co přišli po nás tudíž měli smůlu úplně. Původně jsem chtěl tento stav nazvat "tristní", ale když o tom tak přemýšlím, tak radši prohlásím že se jedná o totální průser, protože to se jinak říct nedá. Osekat prakticky během dvou měsíců tisícům studentů širokou nabídku občerstvení na Menzu a poloprázdný bufet s věčnými frontami, aniž by k tomu v principu existoval důvod? Na to opravdu nevím, co říct více. Tohleto je přesně český přístup...v první řadě všechno zrušit, zakázat, zlikvidovat a až potom přemýšlet, co dál.

No to je normální přístup.

No to je normální přístup. Přece koho by napadlo, že když se zruší 2 bufety, takže bude v jediném otevřeném bufetu větší poptávka... mě by to teda nenapadlo. Na to je asi potřeba doktorát z ekonomie.

A bohuzel ten doktorat z

A bohuzel ten doktorat z ekonomie, nebo selsky rozum nema z vedeni umi a SKM nikdo kdo s temito problemy ma neco spolecneho

Pro tohle člověk nemá slov.

Pro tohle člověk nemá slov. Skutečně nechápu, proč se taková akce nemohla nechat na léto. Bylo by fajn, kdyby se zde vyjádřil Jakub Svoboda, který zde pod článkem na podzim oprávněné obavy nazýval "vyléváním skepsí". Zajímalo by mě, jestli si takto představuje ono rozšíření nabídky.

Také to nechápu. V létě by

Také to nechápu. V létě by byl větší klid. A proč dělat poptávkové řízení tak narychlo. Proč se nemohlo dělat poptávkové řízení třeba 2-3 měsíce? Proč se muselo ukuchtit takhle narychlo? Přeci lze udělat poptévkové řízení i v době, kdy běží výpovědní lhůta a zajistit tímpádem provoz prakticky bez přerušení.

Na zpracování nabídky bylo

Na zpracování nabídky bylo skoro 20 dnů, to podle mě stačí, a mohlo to dopadnout dobře, a provoz mohl začít s novým semestrem - za předpokladu, že se neudělá chyba jinde. Kdyby byla lhůta 3 měsíce, a ostatní podmínky a organizace stejná jak teď, dopadlo by to podle mě stejně.

Bylo by třeba vědět, jakým způsobem bylo poptávkové řízení propagováno - jestli to bylo někde vyvěšeno, jestli univerzita obeslala místní vytipované firmy, jestli byly zadávací podmínky konzultovány s někým, kdo se v tom pohybuje. Dokud tohle nebude jasné, jsou všechno jenom hloupé spekulace.

Přitom naprosto souhlasím s tím, co bylo napsáno výše, že kdyby se s tou poptávkou obeslalo 20 firem a ještě se jim třeba týden před termínem zavolalo jak to vidí, měli bychom tu víc než 2+0 nabídek. I s těmi výhradami co jsem tady k zadání napsal, si neumím takovýhle výsledek moc vysvětlit. A to je už druhý fail - první fail byl problém v komunikaci celé věci - jak dokládají tady publikované starší články.

Jelikož jsem pracující a při

Jelikož jsem pracující a při své dovolené jsem byl se svou přítelkyní na FST. Jsem spatřil kolem bufetu se omotávat skupinku žen a koukám, že jedna byla vedoucí eurestu v naší firmě.

Pokud bude bufet obsluhován firmou Eurest, tak se máte na FST a možná na FEL na co těšit.Zamračený

Měl někdo to kafe z automatu

Měl někdo to kafe z automatu na FEL za 18 Kč? Za ty prachy dostanete malej panák a ještě drze píšou míru na tý bedně, aby si nikdo nemoh stěžovat ;)

tak na tomto se nachytal snad

tak na tomto se nachytal snad kazdy kdo nove kafe ,,zkusil" :-) Az potom si precetl mnozstvi. A bohuzel kvalita stale odpovida kave za 10kc... 

jediný řešení je nic

jediný řešení je nic nekupovat a oni snad odtáhnou....a přijde možná někdo normální (pochybuju)

Já si teda všimnul nápisu

Já si teda všimnul nápisu ohledně množstí (tak ono je to normální množství pro preso), ale ta chuť mi vážně nepřesvědčila. Nečekam od automatu nic přebornýho, ale minulé automaty měly konečně vcelku dobrou chuť za přijatelnou cenu.

Kafe za 18,- z automatu je

Kafe za 18,- z automatu je vážně úlet, už s ohledem na to, že espresso v novém bufetu na FST stojí 17,-, kvalitu bohužel nemohu posoudit, jelikož se mi místo něho dostalo laté, nutno říci, že nebylo vůbec špatné. Věc která člověka zarazí je, že když tam stojí ve frontě tak blokuje přístup lidem k bagetám, opravdu nešťastné řešení. A další věc, kde jsou listové stuhy, koláče a zákusky:(. Nicméně bych s kritikou ještě počkal, uvidíme, jak se rozkoukají a popřípadě sortiment doplní.

tak dnes sem zahlidl na fst v

tak dnes sem zahlidl na fst v bufiku nejakyho pracanta, tak snad se neceho do leta dockame

to se byl spíš podívat, jaký

to se byl spíš podívat, jaký nářadí bude potřebovat......takhle přijde ještě dvakrát, stejně sebou to správný nářadí nebude mít, vysklí tam okno nebo urazí nějaký trubky a možná v červenci začne pracovat

No 20. února... Kdyby tam ten

No 20. února... Kdyby tam ten pracant nastoupil 1. července, mnoho lidí by bylo spokojenějších. I kdyby se teď začalo něco dít, chvíli potrvá, než se to kompletně vybaví a hlavně ještě odladí mouchy.

Já slyšel, že prý to

Já slyšel, že prý to 'výběrové řízení', dá li se to tak označit, vyhrála fa. Cross Café. Doufám, že to není pravda, jinak se můžeme těšit na samé sladké dobroty...

Tohle bude nejspíše ještě

Tohle bude nejspíše ještě pozůstatek fámy, která se nesla při prvním upozornění na výběrové řízení. Bohužel nyní nejspíše jen čas ukáže, co se s bufety stane.

Do komise na výběr jsem byl

Do komise na výběr jsem byl jmenován za Studentskou komoru. Při vypsání poptákového řízení jsem hlavně zastupoval názor, že by bufety měly být zaměřeny především na rychlé občerstvení za studentské ceny. Jako příklad jsem uváděl potraviny typu párek v rohlíku a sekaná v housce, jaké se tam prodávaly doposud. (žádný kros café a kousek buchty za stovku) Na schůzce s kvestorem a děkanem FEL věcný záměr vypadal velice dobře, i rektorka to odsouhlasila. Povedlo se prosadit, že se bude soutěžit sortiment a cena potravin a ne výše nájemného.

To co z toho vzešlo po tom, co to zpracovala právnička do "řádné" formy, už tak pěkné nebylo. Kupříkladu požadavek na rychlé občerstvení "typu" se změnilo na to, že se tam musí prodávat párek v rohlíku a sekaná v housce. Pak byla nastavena i cena za pronájem, kterou mnoho lidí považovalo za vysokou. (Aby ne, ona ta částka byla požadována za rok, což někdo opomněl uvést a mnoho lidí ji považovalo za měsíční nájemné.)

Zájemců se přišlo podívat hodně, ale všichni co přišli, tak prostory za tuto cenu a těchto podmínek odmítli. Jediní dva zájemci na bufet na FEL, kteří se přihlásili, ani na prohlídce nebyli. Z toho jeden si z toho chtěl udělat trafiku. Na FST se nepřihlásil nikdo. Čekal bych, že se vypíše další kolo, sníží cena pronájmu, změkčí podmínky, ale nestalo se tak.

Bohužel od té doby žádné informace nemám. Souhlasím s tím, že to bylo všechno na rychlo a celá akce kulový blesk dopadla nejhůř jak dopadnout mohla.

Děkuji za informace, a vážím

Děkuji za informace, a vážím si tvé práce. I když by se možná mohlo říct "po bitvě každý ...", neodpustím si pár dotazů nebo poznámek:

- Potom, co zadání prošlo "právní" úpravou, už jsi ho neviděl, resp. nebyla další schůzka dotyčných, a rovnou to bylo zveřejněno? Všichni se učíme, mě se tohle taky stalo. Ale pokud někoho pozvou k jednání, a myslí to vážně, měl by být akceptován i požadavek na finální "review" od lidí, kteří dávali připomínky, než se zadání pustí ven. Jinak to pak vypadá jako divadlo, a úplně všichni jsou za blbce -- to tu teď sledujeme. Případnou argumentaci napjatým termínem neberu jako relevantní - pokud by to na rektorátu brali se s patřičnou prioritou. Ale možná jsem jen deformovaný ze soukromé sféry, kde se termíny pohybují v jednotkách hodin až dnů, a ne že uplyne měsíc, a žádná aktivita není vidět.

- Jestli je nájemné za měsíc nebo za rok, to jsem taky váhal. Ale říkal jsem si, že přece na rektorátu nejsou úplní blbci, a  četlo to více lidí, takže jde asi o nějaký zvyk a je to OK. Tohle sice případný zájemce pořeší jedním telefonátem, ale vypadá to dost blbě a snižuje už tak nalomenou důvěryhodnost celé akce.

- Když jsi čekal, že se vypíše další kolo a tak dál, a nic se nedělo, tak co jsi dělal jako zástupce SK? Já teda nevím, ale ve chvíli, kdy bych se dozvěděl o tom výsledku, tak bych hned kladl patřičným směrem dotaz "a co jako teď budeme dělat dál?". Zkoušel jsi něco zjišťovat?

Jinak se mi zdá, že kdyby se pracovalo tím stylem jako teď, tak ani celé léto na to nebude stačit, a dopadne to úplně stejně. Minimálně měsíc už je jasné, že to prostě nejde podle plánu, a bude problém. A přesto se nic neděje - nebo o tom neví ani studenti obecně, ani ty jako jejich jediný zástupce v této věci, natož aby něco běželo. Tohle pro mě není znak toho, že se něco dělalo narychlo. Pro mě to značí, že tahle věc má momentálně u managementu univerzity naprosto minimální prioritu. A doufám, že to tak je, protože druhá možnost by byla, že náš management nedokáže zvládnout ani "blbej pronájem dvou bufetů". Kdo konkrétně za tuhle akci nese zodpovědnost, pan kvestor?

Obávám se že díky našim milým

Obávám se že díky našim milým právníkům budou mít asi v příštím půl roce bufety v agendě vedení opravdu HODNĚ nízkou prioritu :-/

Jde o to, že jsem byl

Jde o to, že jsem byl jmenován Studentskou komorou do komise v prosinci a komise ukončila činnost před vánoci. Navíc od nového roku je nová Studentská komora, od které již nemám pověření jí zastupovat, už ani nejsem jejím členem. Co bude dál s poptávkovým řízením jsem se dotazoval, na mail mi nebylo odpovězeno. Pak už jsem ani nenaléhal a tak nějak doufal, že ti nahoře vědí co dělají.

Co se týče pravomocí, tak za bufety jakož za provoz celé budovy je odpovědný odbor SRA s ředitelem Benešem, jehož nadřízený je kvestor a jak jsem to tak pochopil, tak právě kvestor si vzal celou záležitost na starosti. Jinak informace nepodal ani univerzitním novinám.

Díky. Zadání je datováno 1.

Díky. Zadání je datováno 1. prosince, takže to už jsi jeho podobu nemohl ovlivnit vůbec nebo jen minimálně. To pro mě znamená, že s hlasem studentů se v této akci od začátku moc nepočítalo, a řešilo se to ad-hoc v době velkých diskusí zde a na facebooku. Pak jsi byl možná jmenován do hodnotící komise, která měla srovnávat nabídky, ne? Ale ta stejně něměla co na práci, tam už se nedalo nic zachraňovat.

Že máme novou Studenstkou komoru, to jsem si s tím nespojil. Pak se nemůžeš ničeho moc domáhat. Protože vzhledem k tomu, jak je Akademiský senát, resp. jeho SK důležitý orgán, si myslím že nejvyšší vedení univerzity by na dotazy jeho členů mělo reagovat. Tohle je pro mě v přímém rozporu s tím, jak se deklarovalo nové vedení - jako přítelské ke studentům a tak různě podobně.

takze z cele snahy se

takze z cele snahy se podarilo akorat stavajici bufety zrusit.BRAVO! Fungovalo to X let dobre tak jaky pitomec to musel uchvatat behem roku... Vina bude zase prehazovana z jednoho na druheho a nikdo za to neni zodpovedny... Ja to udelal dobre, pravnicka to spatne pochopila atd...

Doufam, ze ta pravnicka, za

Doufam, ze ta pravnicka, za zpackanou praci prijde o cast platu, dostane vytykaci dopis a dalzi nalezite tresty, ktere jsou bezne vsude tam kde se opravdu vykonvava prace (tzn asi vsude krom statnich instituci) a nekdo tu svoji tezce zvora. Jinak Lukasi diky za alespon nejaky info. jen poznamenam jak je uzasny ze te vyautovali v prosinci aby se nahodou nemohlo neco resit, protoze, tebe beru porad za jednoho z tech schopnych zajmajicich se a pracujicich

V zásadě souhlas, ale neházel

V zásadě souhlas, ale neházel bych problém na nějakou právničku. Ta dělá, co jí řeknou, a když to řeknou blbě, udělá to blbě. Něž to zadání šlo ven, musel ho vidět někdo, kdo má celou akci na starost - zřejmě kvestor. Jestliže právnička odvedla špatnou práci, měl to dát jí nebo někomu jinému předělat. Jestliže to i přesto šlo ven, může za to ten, kdo to pustil. Jestli to zvoral někdo pod ním, může za to nakonec stejně, protože si ho měl líp hlídat. Aspoň tak to chodí tam, kde se vykonává práce.

Jo šlo to do připomínkování.

Jo šlo to do připomínkování. Taky jsem připomínkoval. Většina připomínek byla uznaná, ta zmiňovaná zrovna ne. Celé připomínkování trvalo dva dny. Bohužel když mi byla uznána připomínka v jedné sekci, což tak nějak mělo za následek, že další sekce moc nepostrádá smysl, tak jsem nečekal, že tam budou ponechány. Ve výsledku se něco požadovalo a pak se uvedlo, že se to v žádosti bude hodnotit něco jiného. Neříkám, že vinu nese právnička, ale chyba byla spíše v uspěchané komunikaci. Vady dle mého soudu nebyly ale nijak závažné, i tak jak to bylo vypsáno, poptávkové řízení mohlo proběhnout v pořádku, ale holt se nikdo nepřihlásil, ani bývalí provozovatelé neprojevili zájem.

Ještě jednou upozorním, že nešlo o výběrové řízení, jehož pravidla jsou dané, ale o poptávkové řízení, jehož pravidla si může určit každý sám.

Pro celou věc mám pouze jedno

Pro celou věc mám pouze jedno jednoduché konstatování... "Státní správa". Jak nejde o peníze zainteresovaných lidí, nic se neřeší, nikdo nemá zodpovědnost. Stát se něco podobného v soukromé sféře, tak dotyčný letí a nestihne si ani sbalit věci ze stolu.

A co bys chtěl? Snad ne

A co bys chtěl? Snad ne privatizovat vysoké školy :-)

Není to státní správa, máme tady Samosprávu a Akademické svobody. Poslední dobou dost často přemýšlím, co je horší. Jsme tady na sebe všichni hodní, nikdo nepodvádí, a rozhoduje se pro dobro všech. Takové nefunkční bufety, to je holt "collateral damage". Ale když sleduju kauzu FPR, některé veřejné zakázky, nebo i tohle, tak sílí pocit, že je to celé nějak rozbité.

Nechtěl bych privatizovat VŠ,

Nechtěl bych privatizovat VŠ, jen chci poukázat, že lidé pokud nenesou za nic zodpovědnost a kvalita/množství jejich odvedené práce nemá vliv na jejich plat (odměny), tak nepodávají (až na výjimky) dobré výkony.

Podívejte se třeba před rektorát, každý den tam potkám 3 pokuřující paní. Evidentně žádný spěch. Zvláštní je, že je tam potkávám nějak často. Mají snad v pracovní smlouvě sjednanou hodinu na pokuřování venku? Jednou jsem jim to měřil a byly tam 15 minut. To znamená pokud si dají 4 cigárka za pracovní dobu, je to doopravdy hodina. V době, kdy si napracovávám i oběd, toto beru za nepřijatelné. Ať si to taky napracují, uvidí se jak dlouho tam budou povídat... A opět jsme u toho, že v soukromém sektoru (až na výjimky) nebude zaměstnavatel tolerovat prožvaněnou hodinu s cigárem v ruce.

 

 

Já to vidím úplně stejně. To

Já to vidím úplně stejně. To byla trochu ironie - když se na vysokou školu koukám touhle optikou, tak často skutečně dojdu k tomu, že zprivatizovat by bylo nejlepší řešení.

jo a ty 3 kouřící paní také

jo a ty 3 kouřící paní také vídávám a také se nestačím divit a ještě ke všemu přímo z rektorátu, který by měl jít příkladem (no to jsem asi hodně naivní). Také by mě zajímalo, jak to mají s pracovní dobou, ale podle mě si kouřící přestávky do pracovní doby započítávají .... ono ale tady na uni záleží vždy na vedoucím oddělení. Pokud to jejich nadřízenému/nadřízené nevadi (anebo s nima i on/a chodí kouřit), projde jim to....to je zase výhoda práce ve státní správě, prostě pohodička, žádnej stres, žádná zodpovědnost, žádné finanční postihy apod....ale zase menší platy než v soukromé firmě.

úplně souhlasím, také vidím

úplně souhlasím, také vidím hlavní problém ve "státní správě", už mě to tady na té univerzitě štvě pár měsíců, to jak tady nikdo s ničím nespěchá a nikdo není za nic odpovědný, nenámáhá se člověku třeba odpovědět na email, jakože nikdy (a to ani velevážený profesor či docent!), protože mu za to nic nehrozí, ani srážka z platu, ani vyhazov. Přesně jak píšeš, být to v soukromé sféře, tohle se nestane, ten dotyčný by si to nedovolil anebo by prostě vyletěl a místo něj by přišel někdo, kdo by to udělal pořádně a včas, tak by to mělo fungovat. Ale tady na te uni to prostě nefunguje a nejlepší na tom je, že se s tím nic neděje, vše každému projde, tady asi nikoho nevyhodí....ach jo. Raději odejdu pracovat někam do soukromé sféry, kde si práce váží mnohem více a má práce nebude váznout na pomalosti a neschopnosti kolegů, nadřízených apod.

Nevím, zda je za to celé odpovědný pan kvestor, asi je to vina více lidí, ale jak tady bylo řečeno, kvestor je nadřízený, takže i pokud pochybil někdo pod ním, on je ten, kdo má sjednat nápravu a konečně, sakra už něco dělat!!

Sice to může někomu znít trochu komicky, takové zloby kvůli jídlu (bufetům), ale každý potřebuje jíst a na trojuhelníku je každý den hoodně studentů, hlavně kluků a ty 2 bufety prostě opravdu chybí....je to prostě ostuda a zrovna na začátku semestru.....místo toho, aby tady konečně vytvořili přívětivé prostředí pro studenty (ze kterých je uni hlavně živa), tak je odradí a pošlou pro svačinu asi do Tesca (?)..:o((

Jde to tady od 9ti k 5ti :o(

 

Tak dneska cca v1 došlo jídlo

Tak dneska cca v1 došlo jídlo v menze, to jsem ještě nezažil :) Bejt nějakej bufet, jdu tam. Jen tak k zamyšlení - jak může vedení univerzity, které není schopné zajistit, aby se lidi měli kde najíst, řešit třeba nějakou krizi právnické fakulty? Asi to bude důsledek toho, že si do senátů volíme neschopné lidi, kteří jsou ale hodní na studenty, a ti si pak do vedení zase zvolí neschopné lidi, kteří jsou ale honí na studenty.. A není co žrát. Ať žije demokracie :)

A že si do toho senátu nešel

A že si do toho senátu nešel sám ty rozumbrado :P na diskuzích má každej tolik silných slov, ale to je asi tak všechno. Mluvil si třeba s tím svvým zvoleným senátorem? ... jinak v kiosku na FST/FAV se ve středu malovalo a motalo se tam asi 5 lidí

 jinak v kiosku na FST/FAV se

 jinak v kiosku na FST/FAV se ve středu malovalo a motalo se tam asi 5 lidí

V současné situaci bych si představoval, že se tam bude makat celý den a celou noc, když už to je celé 1-2 měsíce ve skluzu.

V nové vedení univerzity jsem měl z počátku důvěru, a vkládal jsem v to možná naivně nějaké naděje. Aktuální dojem je ale "totální neschopnost".

Rád bych věděl, jestli si

Rád bych věděl, jestli si zrovna Ty byl volit. Věta "volíme si do senátu neschopné lidi" je sice moc hezká, ale realitě neodpovídá. Účast ve volbách a vůbec samotný zájem studentů o vedení univerzity je velice malý (bohužel). Pokud si myslíš, že bys takovuhle věc vyřešil s přehledem, potom bychom rádi měli takového schopného a aktivního borce u nás v SK.

já bych volit šel, ale

já bych volit šel, ale koho...nikoho tam neznám, a volit na základě hesla "Koření do menzy" které bylo na jednom z plakátů???.....chtělo by to pro příště nějakou kampaň...tím nemám na mysli, aby někdo rozdával volební guláš před hlavním vchodem nebo aby na pódiu zpíval s Míšou Davidem, ale třeba sepsat nějakej program a aby tam ten kandidát popsal problémy, které se mu na ZČU nelíbí a jak by je chtěl řešit..nebo tak něco

Pokud si myslíš, že nikdo

Pokud si myslíš, že nikdo nebyl vyhovující a ty problémy ti připadaly neúnosné, proč jsi sám nekandidoval? To co tu píšeš je dost směšné vzhledem k tomu, že neuvádíš nic přínosného, ale pouze poukazuješ na nedostatky. Navíc pokud se nepletu, někteří kandidáti své kandidátky oprvadu měli a byly na webu. Ono je dost těžké do kandidátky napsat, že se bude bojovat o bufety, když ten problém nastal až po volbách nemyslíš? Do senátu volíte lidi aby řešili problémy ne jen ty, které jsou v době voleb ale zejména ty, které budou. Zkus si představit, že bufety fungují a menza má zase dost jídla. Co bys psal do volební kandidátky? Vymysli alespoň pět REÁLNÝCH bodů.

Jak už tu někdo psal, tak k

Jak už tu někdo psal, tak k volbám je podle mě dost rozšířený postoj - než volit "podle ksichtu", tak radši vůbec. I když jsem na univerzitě už více let, tak při volbách do velkého AS se tak můžu rozmýšlet, jestli je mi milejší třeba strojař nebo ekonom. O osobnostních kvalitách těch lidí nemám moc možností něco zjistit. Resp. není to tak jednoduché, v porovnání s důležitostí, ktrou pro mě AS má (zas tak velká není, některé důvody popíšu dále).

Nějaký "program" kandidáta je problém, a myslím, že v případě AS stejně nedává moc smysl. Jednu z důleřitých rolí AS nevidím v protlačování nějakých změn, ale ve zprostředkování komunikace akademické obce s vedením univerzity, a to hlavně při řešení problémů - i takových jako jsou teď ty bufety. Aktuální situace u mě nezvyšuje představu o významu AS a potřebě účastnit se voleb. Jestliže pan kvestor jako člen nejvyššího vedení univerzity o problémech nekomunikuje, nedokážu si představit, jak může být taková situace udržitelná. Celý ten systém mi připadá jako postavený na povinnostech bez sankcí, pravomocech bez zodpovědnosti a podobně - neuvažuje se, že někdo nebude hrát fér.

Do SK AS bych si představoval někoho se schopností a ochotou k "tahu na bránu". Třeba když mi pan kvestor do 3 dnů neodpoví na mail, tak poslat znovu, za další 3 dny už případně v kopii na sekretariát rektora. A neměla by být myslitelná situace, že vedení vůči AS nekomunikuje. Další věc je, že lidé v AS - jak z řad akademiků, tak studenti - jsou do určité míry existenčně závislí na univerzitě, takže nikdo na sebe nechce "zbytečně" upozorňovat a zadělávat si na budoucí problémy. Rozhodování je nutně ovlivněno i pohledem na prospěch vlastního pracoviště a podobně. Jako další problém vidím obrovskou "těžkopádnost" AS, potažmo i SK, kdy vydání jakékoliv stanoviska, které má mít nějakou váhu, trvá na dnešní poměry prostě moc dlouho.

Mohl bych se ptát každého jednoho člena AS: Myslíte si, že současná situace s bufety je v pořádku, a ze strany vedení univerzity zvládnutá odpovídajícím způsobem? Pokud ne, udělali jste v této věci osobně něco, dotazovali jste se příslušné zodpovědné osoby jaký je stav a jaký je plán řešení? Není vám divné, že existence problému je evidentní minimálně měsíc, a řešení pořád nikde? Považujete způsob komunikace celé věci směrem k akademické obci za adekvátní? -- Mám tohle posílat mailem všem členům AS, nebo svému zvolenému zástupci?

Nakonec - proč bych třeba nechtěl kandidovat: Protože mi celý ten systém i na základě aktuálního dění přijde tak rozbitý, že sám tam nic nezměním, a neovlivním. Protože mě nic nepřesvědčilo, že to nebude ztráta času. Protože (ač to zní blbě) si nechci "ušpinit ruce" tím, že budu v podstatě veřejně prosazovat své názory a používat přitom postupy, na které jsem zvyklý z "byznys" sféry, a v prostředí univerzity jsou zjevně mimo realitu - já chci v klidu studovat, využít možnosti získat kvalitní vzdělání a spolupracovat a učit se od lidí na špičkové úrovni v daném oboru, a získávat zkušenosti prací v reálném světě.

TL;DR: Celý problém je podle

TL;DR: Celý problém je podle mě zadrátován v systému, a je převážně nezávislý na obsazení konkrétními lidmi.

Jen tak k těm volbám. Volby

Jen tak k těm volbám. Volby jsou sice asi krásná věc, ale jen tak z mého pohledu prváka zobáka. Hned po nástupu na školu nám x lidí xkrát říkalo ať jdeme volit, ať se na to nekašle a jak je to důležité. S tím souhlasím, ale to je bohužel asi tak všechno. V okamžiku nástupu se jen tak tak člověk stíhá seznámit s tím jak všechno funguje a volby jsou jaksi na vedlejší koleji. A to nehledě na to, že není jediná šance přijít do nového prostředí a vědět koho zvolit. ( koho, když vůbec netuším, co jsou ty lidi zač, proč, když se nedozvím co mají v plánu a čím hodlají prospět, a pak už jen to, jak je dobrým českým zvykem, naslibujem hory doly a nakonec většinou skutek utek ) Než prostě zvolit někoho podle ksichtu, myslím, že je lépe se nezůčastnit vůbec. A myslím, že takto smýšlí více lidí, ale to je jedno, mluvím jen za sebe.

Situace kolem bufetů a automatů na kávu (která je drahá a pít jí může snad jen někdo bez chuťových buněk, tedy když už jsou tam kelímky... ) je prostě zoufalá a jak již bylo často psáno, tohle prostě někdo po*ral. To že v menze kolem 13té hodiny dojde jídlo je také nepochopitelné. Je tak těžké počítat s větším výdejem jídla, když je menza momentálně jediné funkční místo, kde je možné se najíst?

Nevidím jediný důvod, proč se alespoň nevyjádří nějaká "hlava pomazaná" a neuvede věci na správnou míru, aby se jen a jen nespekulovalo. Trochu mi i pobuřuje, jak bylo psáno, že bylo odmítnuto i vyjádření pro UN. To má "někdo" strach něco říct, aby nebyl lynčován, nebo jak je to? Nu, otázka do pranice...

Něco mi říká, že to nebude dlouho trvat a budou se opakovat události z roku 2004. Musí snad studenti vyjít s transparenty před rektorát, aby se začalo něco dít? Musí snad "někdo" dostat strach z médií, aby vydal oficiální vyjádření? Asi nám nezbývá než čekat, co přinese čas...

Edit: Původní komentář byl

Edit: Původní komentář byl přidán přímo do článku.

diky za doplneni, jsem zvedav

diky za doplneni, jsem zvedav jestli se dockas reakce! Jeste bych doplnil rychlost noveho bufetu, kde jsem asi nastval velkou davku studentu,protoze jsem si objednal presso a  zamestnal obe ,,prodavacky" na 5minut a tak za 20minutovou prestavku by stihli ctyri kafe :-)

Kamarád si dnes objednal

Kamarád si dnes objednal presso a dostal laté. Ale nevinil bych je za to. Určitě ne zpočátku. Ten "kávovar" je pomalej a slečna evidentně sbírá zkušenosti. Otázkou stále, proč se to děje. :)

  No měl jsem tu čest vidět

 

No měl jsem tu čest vidět na vlastní oči nový bufet na FAV. Myslím, že záměr se kterým se údajně šlo do této akce kulový blesk se nepovedl ani v jednom bodě (kvalita, cena, nabídka...)

 

To co jsem viděl mě doslova šokovalo... Kamarád si objednal párek v rohlíku (původní cena 15,- Kč nyní 18,-...), slečna, která ho obsluhovala, vzala holou rukou párek, (nepodařilo se mi zjistit, jestli se jím předtím šťourala v zadku…), a z důvodu nedostatečného prohřátí ho pohodila na volno do mikrovlnné trouby. Mezitím dál pobíhala a s rukama v pr..., po vítězoslavném cinknutí, přiběhla a opět holou rukou vzala párek a tentokráte ho volně položila na tácek na pultu a začala připravovat rohlík. Posléze nalila kečup a hořčici - zastrčila párek a jen tak mimoděk otřela vyteklé ingredience holým prstem. A pak už následovalo předání tohoto výtvoru...

 

Takže Já jsem ochotný vzít transparent a jít si před ten rektorát stoupnout... Protože tohle je hnus... Když si vzpomenu na dvojitý hamburger za 30,- nabídku toho bordelu snad ani se starými bufety nemá cenu srovnávat… Má to jedno pozitivum, naučil jsem se připravovat svačiny a voda se dá z kohoutku taky pít.

 

Zrovna u takove veci jako je

Zrovna u takove veci jako je parek v rohliku bych cekal, ze se SKM trochu "placne pres kapsu" a koupi pristroj, ktery dokaze udrzovat parky teple a umoznuje nadherne delat diry do rohliku :) Jeden takovy pristroj stoji okolo 1000,- a to uz nesetrim na kvalite. Parek v rohliku by proste nemel chybet. Stejne tak mi chybi "sekana do bagety s obojim", coz byla moje oblibena snidane ve FEL bufetu. Obavam se, ze toho uz se nedockame a misto teple, rucne pripravene bagety/housky se sekanou si budeme kupovat chlazene bagety od ruznych firem, ktere se proste nedaji jist ale stoji jako obed v menze.

Jinak dnes jsem si v bufetu rano koupil koblihy a nikdy sem nejedl koblihu, ktera byla na povrchu krupava a uvnitr sucha. Jak dlouho je nekde skladovali?

Nemel jsem moc cas na prohlizeni, maji tam porad jeste nabidku "majonezovych salatu" jako byl Parizsky, Bramborovy apod. ? Nebo ohravaji tam jeste sekanou nebo parky? Daji se tam vubec koupit tohliky? Predem dekuju za odpoved.

Co jsem dnes viděl, už tam

Co jsem dnes viděl, už tam cosi podobného bylo a hned 4 párky se tam v té sauničce ohřívaly... :D

Tak snad zbylo i slečnám na rukavičky, nebo dobré vychování. :-)

no fuj, to bych nejedla ani

no fuj, to bych nejedla ani zadarmo :( Asi bych ho slečně s úsměvem podala zpátky a žádala nazpět peníze. 

Otázkou je, jak teď můžeme něco změnit? :/

Obavam se, ze jediny zpusob,

Obavam se, ze jediny zpusob, jak neco zmenit, je sehnat nekoho, kdo ten bufet prevezme. I kdyz verim, ze ted uz se SKM asi bude hodne skubat, protoze do toho investovali penize. Je to smutne, ze to co fungovalo, se muselo rozbit. Stacilo trochu "zatlacit" na soucasne (ted uz byvale) majitele bufetu, aby treba vylepsili kvalitu uzenin a mozna trochu prestavet nabytek a vse mohlo (a melo) zustat pri starem.

A já se tážu - co je největší

A já se tážu - co je největší problém na ZČU - FPR nebo bufet na FAV? Podle počtu příspěvků je jednoznačně důležitější bufet na FAV - a pak která fakulta je problémová, že? Usmívající se

bujet je nezbytně nutná

bujet je nezbytně nutná podmínka pro funkci FAV, FST, FEL

FPR nestojí z hlediska  FAV, FST, FEL ani za zmínku 

Také mě potěšilo/trochu

Také mě potěšilo/trochu zarazilo, že článek o bufetech má větší čtenost než články o reformách nebo FPR. Na druhou stranu já jsem zastánce toho, že s prázdným žaludkem není možné řešit jiné problémy. Zřejmě nebudu sám. ;-)

Po dobrém jídle lze odpustit

Po dobrém jídle lze odpustit každému, i vlastním příbuzným. Oscar Widle Smějící se

Oscar Wilde ...  

Oscar Wilde ... MlčícíSmějící se 

no jo bufet, ten ty technické

no jo bufet, ten ty technické kádry rozhicuje, přesná míra intelektuálních obzorů této elity

a přístup vedení ZČU - taky nádherně čitelný, jaké jsou zhruba jeho manažerské schopnosti

 

Bulínovo šmé nevyšlo, tak budete trpět hlady, v krásném areálu na konci světa

Pán bude nejspíš historik,

Pán bude nejspíš historik, filozof, nebo snad právník? Zapomněl bych, že to je vlastně pravá elita naší civilizace. Co by asi bez těch kádrů dělali... Psali ta svá intelektuální moudra leda na papír a byl by možná klid. ;-)

Btw. jednou se na konci světa potkáme všichni. 

Myslím si - a to platí pro

Myslím si - a to platí pro všechny v každé diskusi - , že osobní výpady vůči jedinci i celé skupině (příslušníkům jednotlivých fakult apod.) nemají na tomto místě co dělat. 

Osobne je mi milejsi parek v

Osobne je mi milejsi parek v rohliku nez clovek, ktery je schopny techto nesmyslnych vylevu.

Mno nas nejvetsi problem je

Mno nas nejvetsi problem je opravdu bufik - nikdo nam skolu nerusi, dotace zustavaji nebo se zvysuji, mame dostatek ucitelu kteri jsou kvalitni. Skolny nam nehrozilo a i kdyby neni to nic prijemneho, ale neznam nikoho kdo by mel problem s vydelavanim penez po skole (pravda vetsinou zadny zazrak, ale prace vzdy nejaka je). Mame velke mnozstvi hodnoceni kvality vyuky a vedeni fakult se snazi problemove body resit.