Studentské rádio v novém – Z Bomby se stalo Wéčko

Věděli jste o tom, že Západočeská univerzita disponuje vlastním rádiem? Několik let vysílali studenti na vlnách rádia Bomba, které sídlilo v suterénu vysokoškolských kolejí. Sama jsem měla tu čest být hostem pořadu Flashback, či si odvysílat první dva díly vlastního pořadu Vejška jinak. Během tohoto léta se však mnohé změnilo díky Západočeské univerzitě, Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara, a dvěma studentům, Jiřímu Chroustovi a Janu Šimotovi, kteří se rozhodli vložit svoji energii nejen do změny jména univerzitního rádia. Zeptala jsem se Jirky, kolik práce za tímto projektem stálo a na co se můžeme těšit.

Jak dlouho pracuješ ve studentském rádiu a jak ses k tomu dostal?

Poprvé jsem se objevil v Rádiu Bomba před cca 5 lety, kdy mě tam pozvali moji kamarádi jako hosta jejich pořadu s názvem Brýlatý Jezevčík. Byl to hodně zábavný večer, protože jsem se k vysílání snažil přistupovat seriózně a netušil jsem, jaká je povaha studentských rádií (podle jména pořadu jsem měl vytušit, že to nebude jen tak, takže si na mně kluci pěkně smlsli.)

Jak dlouho se vysílalo z rádia Bomba, dnes již původního univerzitního rádia?

Rádio mělo v jistém ohledu pole position v konkurenci ostatních univerzit, protože se studentům ZČU roku 1992 povedlo jako prvním proniknout na internetové vlny, a od té doby se tam vysílalo non stop až do začátku letošního akademického roku.

Proč jste pouze nezmodernizovali staré působiště rádia Bomba?

Vlastně to byla kombinace náhody s pocitem, že už se Bomba vyčerpala.  V posledních letech už nefungovala úplně ideálně, jak po technické stránce, tak i po obsahové. Také proto většina studentů nevěděla, že univerzita nějaké rádio má. Bylo nasnadě pokusit se vytvořit zcela nový projekt, o němž se dozvěděla Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, která nám poskytla profesionální zázemí pro nové studio, samozřejmě jí moc děkujeme.

Koho napadl název Wéčko a z jakého důvodu jste nové rádio takhle pojmenovali?

Snažili jsme se najít něco krátkého, úderného a výstižného. Oslovili jsme s Honzou Šimotou, hlavním iniciátorem rádia, pár studentů a udělali takový brainstorming, při kterém jsme chtěli najít ideální název. Nepodařilo se a nakonec Honza vyřkl název Wéčko, který měl reflektovat slovo west, tedy západní.

Jak by se ostatní studenti mohli na tomto projektu podílet?

Co se týká možnosti realizace studentů, jsme otevření úplně všem. Rádio není jen o moderování, takže jsem si jistý, že si každý, kdo bude mít zájem, najde roli, která mu bude vyhovovat.

Co v rádiu vlastně děláš ty, a jak ses podílel na vzniku nového studia?

Řekl bych, že v posledním roce, spolu s Honzou děláme úplně všechno, co se v rádiu dělat dá.  Začalo to sepsáním grantu a následným realizováním projektu. Na střídačku jsme zastávali roli techniků, stěhováků, uklízečů, dramaturgů, produkčních i moderátorů.

Kde si můžeme studentské rádio naladit a jak často se v něm bude vysílat?

Naladit si nás můžete skrz naše internetové stránky www.wecko.zcu.cz, stačí stisknout tlačítko play na úvodní stránce. Rádio běží 24 hodin denně a vysílat se v něm bude od pondělí do pátku především v odpoledních a večerních hodinách. Naše dramaturgie bude hodně dynamická, kromě klasických rádiových show (Po a Út mezi 18-21) a tematických pořadů se dočkáte i různých vysílacích speciálů (rozhovory se známými hosty, glosování, aktuální dění atd.).

Koho mohou studenti kontaktovat, pokud by se chtěli o rádiu dozvědět víc, či být součástí nového týmu moderátorů?

Nejjednodušší cestou je napsat nám email na wecko@fdu.zcu.cz, případně oslovit někoho z členů rádia. V tuto chvíli dokončujeme vysílací harmonogram, stále je však dostatek prostoru pro nové pořady. Nebojte se nás oslovit právě teď.

Zároveň chceme navázat spolupráci se všemi studentskými organizacemi a informovat skrze rádio o jejich aktivitách. Je to teď tedy tak trochu výzva i pro ně. Pokud nechcete čekat, než vás oslovíme my, můžete se s námi spojit dřív a my vám rádi dáme prostor v éteru.

Váš hlas: Žádná Průměr: 1 (1 vote)