Víte, kde (ne)publikovat?

Univerzitní knihovna každoročně podporuje celosvětovou akci Open Access Week. Letos pro Vás připravila dvě přednášky Vědec versus predátor a Open Journal System.

Predátorské časopisy a predátorští nakladatelé představují v současnosti závažný problém ve vědeckém publikování - absencí recenzního řízení a přijímáním nekvalitních textů snižují důvěryhodnost akademické obce a akademického publikování. Za účelem generování zisku se zaštiťují podvodnými metrikami, neexistujícími identifikátory a mylně uvádějí svou indexaci v prestižních databázích. Některé články publikované v predátorských časopisech byly odeslány do RIV (včetně článků ZČU). V přednášce se seznámíte s postupy, jak predátorské časopisy a nakladatele identifikovat a jak se publikování u predátorů vyhnout.

Pokud chcete zjednodušit a zautomatizovat redakční činnosti a mít efektivní webovou prezentaci časopisu, bude Vás zajímat druhý seminář zaměřený na open source redakční systém Open Journal System.

Přednášky se konají v pondělí 24.10. 2016 od 10:00 a od 14:00 (Vědec versus predátor) a ve středu 26.10. 2016 od 10:00 a od 14:00 (Open Journal Systém) ve studovně UB136 – přístup z haly Univerzitní knihovny na Borech.

Více informací o Open Access weeku a obecně o Open Access naleznete na webu Univerzitní knihovny.

plakát k akci

24. October 2016 - 10:00 - 26. October 2016 - 16:00
Ještě nehodnoceno. Buďte první :-)

Komentáře

Jaké složité ověřování

Jaké složité ověřování predátora? Prostě se podívám, jestli je časopis ve Scopusu nebo v ISI, a nejlépe jestli je umísťen v horní polovině v kategorii časopisu, setříděno podle impaktu. Spíš bych se zabýval tím, proč se publikovalo v predátorech, když je tak snadné je poznat.

Dobrý den, naše přednáška

Dobrý den,

naše přednáška byla určena především doktorandům, kteří teprve začínají publikovat, a zpočátku si  s tím, který časopis je nebo není vhodný, nevědí rady. Jako začínající autor navíc máte menší šanci, že váš článek přijme velmi prestižní časopis. Samozřejmě jsou nástroje, jak si predátora ověřit a tím se mu vyhnout, i když to někdy vyžaduje větší úsilí. Problém vědomého publikování u predátorů na univerzitách existuje a souvisí především s hodnocením vědy a výzkumu v ČR a se získáváním titulů na základě doporučených kritérií o počtu publikovaných výstupů. Pokud otevření tématu o predátorech vyvolá nějakou diskusi a snahu situaci změnit, budeme jenom rádi!

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Štve vás opisování obrázku? Dioné nabízí přihlášení pod ORION loginem! Každý student ZČU má tedy automaticky konto!
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.