Volby na FPR se zajímavými kandidáty

Na konci června tohoto roku současný ministr školství Petr Fiala revokoval rozhodnutí svého předchůdce ve věci prodloužení akreditace oboru Právo a právní věda na plzeňské FPR. Od té doby proběhla nejen na naší univerzitě celá řada diskuzí o tom, jaký dopad to bude mít na studenty této fakulty. Jeden poměrně zajímavý důsledek tohoto rozhodnutí však zůstal relativně nepovšimnut a významněji se začíná projevovat až nyní. Jeho důsledky přitom mohou být pro celou ZČU mírně řečeno zajímavé...Jde o to, že z rozhodnutí ministra jsou nyní všichni studenti uvedeného oboru členy akademické obce celé ZČU, nikoliv však přímo členy akademické obce FPR. Protože však všichni studentští zástupci ve fakultním i univerzitním senátu byli studenty tohoto oboru, jejich mandáty v souladu s volebním řádem zanikly. To samé platí i pro všechny náhradníky a proto bylo třeba vypsat doplňující volby na obsazení všech těchto míst (2 v případě AS ZČU, 6 v případě AS FPR). V případě ZČU tak předseda AS ZČU učinil dne 1. 9. 2012, přičemž volební komise rozhodla, že volby se uskuteční ve dnech 25. a 26. září. Na fakultě byly volby vypsány 13. září a proběhnout by měly 9. a 10. října.

Podstatné je, že kandidovat a volit budou moci pouze studenti bakalářského oboru Veřejná správa, kteří členy akademické obce fakulty zůstali. Jména kandidátů do fakultního senátu ještě známa nejsou (navrhovat je možné do 25. září 2012), ale už se ví, kdo bude usilovat a členství v AS ZČU. Na dvě volná místa budou kandidovat dva kandidáti, jejich zvolení je tedy prakticky jisté. Jedná se o studenty Michala Volfa a Václava Zemana. V obou případech jde o lidi, kteří jsou zároveň studenty oboru Právo a oboru Veřejná správa (díky tomu mohou kandidovat). Oba jsou jednoznačnými stoupenci linie prosazované současným děkanem FPR doc. Paulym a oba se zapojovali velmi emotivně do kampaně proti zrušení akreditace FPR (demonstrace apod.).

Potud je vše v pořádku a za současné situace na FPR se asi stěží dalo očekávat něco jiného. Závažnější je skutečnost, že jeden z kandidátů, Václav Zeman, byl podle řady informací, jež nebyly dementovány, v roce 2009 odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody na 3 roky s odkladem na 5 let za trestný čin ublížení na zdraví s následkem smrti (více o tomto případu například zde). Je samozřejmě pravda, že z právního hlediska tato skutečnost nijak neomezuje právo dotyčného kandidovat. V žádném případě se ani nechci vyjadřovat k tomu, co dotyčný skutečně udělal či neudělal popř. jak závažný jeho čin byl. Ale opravdu je vhodné, aby v AS ZČU zastupoval studenty člověk, který je (či v nedávné době ještě byl) v podmínce za takto závažný trestný čin? To skutečně FPR nemá nikoho alespoň z tohoto pohledu bezúhonného? To musí dělat lidé z FPR pořád univerzitě ostudu? Jak dlouho ještě...

             

Váš hlas: Žádná Průměr: 3.3 (12 x hlasováno)

Komentáře

Dlouho, ještě dlouho. Dokud

Dlouho, ještě dlouho. Dokud budou existovat.

Jak dlouho ještě bude

Jak dlouho ještě bude existovat tahle hrůza? :/ Chci okamžité zrušení FPR!

Tento příspěvek byl vymazán,

Tento příspěvek byl vymazán, protože porušoval Statut Dioné. Přihlášením a psaním příspěvků pod vlastním jménem se lze vyhnout takovéto cenzuře. Děkuji za pochopení, Lukáš Bartoň.

To si v senátu dejte pozor na

To si v senátu dejte pozor na mobily a bacha na schodech...

Zase velka vypovidaci

Zase velka vypovidaci schopnost clanku, hodna FAVaka :)

Opravdu nechápu, proč by měli

Opravdu nechápu, proč by měli zavřít FPR. Studuji FEL a myslím, že když MŠMT provedlo kontrolu a vydalo stanovisko, že na škole vše probíhá standardně, tak se zamyslete nad tím, jak probíhá výuka na ostatních fakultách, taky žádný šlágr. 

To opravdu nemáte nic lepšího

To opravdu nemáte nic lepšího na práci, než naši fakultu a nás studenty neustále shazovat a špinit? Neumím si představit jinou univerzitu a její studenty, kteří by usilovali o to, aby jednu z jejich fakult zavřeli, z toho je mi fakt smutno. Když byl problém s akreditací u oloumoucké FPR, všichni(univerzita,město,studenti) se za ní postavili a problém se překonal, dnes prosperují. Na ZČU mi ale přijde, že všichni raději poukazují na negativa, než na to co se od dob minulých změnilo a zlepšilo. Kandidáty do senátu nijak neobhajuji a představoval bych si tam někoho jiného, ale nikdo jiný nekandidoval, tak co s tím - ZAVŘÍT?! Vaše články zde o FPR jsou bulvární a demagogické, je snadné kopat do FPR, když je na dně a úpřimně se divím(a zároveň je mi jich líto) čtenářům, studentům ZČU, kolegům, kteří se s touhle lacinou rétorikou ztotožňují.

TB: OK, tak si pojdme napsat

TB: OK, tak si pojdme napsat co se zlepsilo: tak napriklad fakulta je naprosto v troskach, zustala na ni vetsina pedagogickeho i administrativniho sboru, ktery prodaval prijimaci rizeni a zkousky, soucasny dekan publikoval za zivot asi 10 normostran a nejradsi by upalil kazdeho kdo nesouhlasi s psychopatickymi projevy Stillipa, Sivaka, Volfa a podobnych bezpaternich individuii.. skola tak nadale vychova palidi bez jakehokliv citu pro spravedlnost a moralku..tolik asi to pozitivni.. O tom negativnim pak pojednava clanek na ktery reagujete..

Ono je toho víc proč nikdo

Ono je toho víc proč nikdo nemá FPR rád, stačí Vaše povýšenost nad ostatními studenty ZČU, neustálé poškozování jména ZČU, dále ty stále se opakující problémy co vypsal Michal atd. atd. Už dávno měla být tahle fakulta zrušená, lidi vyházený a jestli chtějí dělat právo dál, tak ať se přihlásí na UK. To by většina nezvládla co? :D 

to Michal: Většina studentů

to Michal: Většina studentů si uvědomuje, že je fakulta na dně, o tom tu snad diskuze není. Mě jen zajímá, proč neni snaha fakultu zachránit a všichni se do ní pořád jen navážejí, jak funkcionáři ZČU, tak studenti. Již se ukázalo, že fakulta, resp. její čelní představitelé, nemá dostatek sebereflexe se zachránit sama. Na druhou stranu je na škole více než hodně mladých a perspektivních učitelů, kteří mají chuť a elán právo v Plzni učit. Dle mého názoru je od počátku řešením nucená správa stran univerzity a snaha získat i kvalitní habilitované pracovníky, kterých bohužel mnoho odešlo. Čemu tady však neustále všichni poctiví studenti čelí, jsou žabomyší války mezi příznivci děkanismu(kindlismu), bezouškismu a ZČU velkosenátismu. Odnětí akreditace je jen důsledkem tohoto marasmu. Když se bavíme o záchraně fakulty, možná se nebavíme o tomtéž, já a většina studentů, které znám si nepředstavuje pod pojmem zachovat fakultu = zachovat kindlismus, což si bohužel velká část akademické obce stále myslí. 

to Anonym z FF: Jestli je někdo povýšený, je to jeho individuální nedostatek. Z našeho ročníku nevím o nikom, kdo by se choval povýšeně vůči ostatním studentům ZČU, možná tací existují ještě z dob minulých - protekčních. Dobré jméno ZČU bylo jistě poškozeno v roce 2009. Na dalším poškozování jména má zásluhy, ať to chcete slyšet nebo ne, i samotná univerzita vč. jejího bývalého vedení. Už tehdy měla být přijata razantní opatření vůči FPR.

A na závěr, milý usmívající se kolego z FF, budete se asi divit, ale ano, velká část studentů(alespoň ty které znám, nemám však teď na mysli ty z 2. ročníku na odvolání přijaté s percentily na úrovni dvou cifer) má a měla vědomosti, aby byli přijati na UK, MU či UPOL. Nicméně, vč. mě, zůstávají v Plzni, protože nechtějí přijít o roky studia a váží si vědomostí, které zde v Plzni získali, váží si vyučujících a pořád doufají, že to tu dobře dopadne.

Tome, problém je totiž v tom,

Tome, problém je totiž v tom, že jak se od křiklounů FPR na okolí volá, tak se z okolí na křiklouny FPR ozývá. Když je mýval učí, aby na všechno a na všechny kašlali, jako to dělal sám, nemůžou se divit, že fakulta kvůli nim směřuje tam, kde skončil i on, tedy na propadliště dějin. Dokud budou tihle u vesla, směr vývoje se nezmění a náhled na FPR taky ne.

To co píšeš, zní rozumně, kvůli křiklounům ale když se dnes řekne FPR, tak se člověku vybaví hlavně to, jak

- se protěžují Kindlovo pohrobci (Kunc, Outlá, Prunner, Stočesová) a příbuzní (Formanová je sestra JUDr. Kindlové),

- právnické fakultě vládnou dvě třetipaterní sekretářky (pardon, tajemnice) a psycholog podepsaný na všech protokolech průserových dizertačních řízení a v pochybných indexech (Mrázkovo děti, Harrangozzo, Radovan Vítek),

- dohadují se pochybné habilitace z neprávnických oborů (asi po děkanově vzoru, neboť on prošel podobným procesem) pro věrné členy fakultního senátu, kteří nepublikovali ani řádek odborného textu (ale než se to stihlo, slovenskou spojku zavřeli pro podezření z korupce) a to vše na škole, kde habilitoval Kindl v oboru "ochrana osob a majetku" poté, co zjistil, že by mu to nevyšlo v ČR, ale kde také dodnes v různých pozicích působí,

- projevy nesouhlasu se disciplinárně stíhají a veřejně dehonestují,

- namísto intenzivního jednání fakultních elit demonstruje před budovou s podporou děkana převážně fakultní lůza,

- uřvaní členové spolku ius infinitum jsou utvrzováni v názoru, že čím vulgárnější označení předsedkyně akreditační komise vymyslí a vyvěsí na facebook, tím víc za fakultu bojují,

- do senátu jsou podporováni lidé mající vážné problémy s orgány činnými v trestním řízení.

Máš pravdu v tom, že fakultu houfně opouští habilitovaní pracovníci, jen v posledních měsících jde nejméně o 3 docenty a profesory a na cestě jsou údajně další. Opustit se ji často pokouší i členové ius infinitum, to ale jen tajně, aby jim spolubojovníci neplivali do piva a taky proto, že jejich pokusy dostat se na jiné právnické fakulty zpravidla končí neúspěšně. Tím úporněji pak ale také řvou na každého, kdo jim na "jejich fakultu" sahá.

Tvůj rozumný přístup to může změnit jen tehdy, když se s ostaními rozumnými studenty aktivně postaráte právě o to, aby se nic z toho, co vás tak strašně poškozuje, už dál nedělo. To ale nesmí platit rovnice "viditelný student FPR = koordinátor demonstrace". Pak nebudeš mít důvod se za fakultu stydět a číst články, jako je tenhle.

A kdo že má ty vážné problémy

A kdo že má ty vážné problémy s orgány činnými v trestním řízení? 

Měli. Oba stávající kandidáti

Měli. Oba stávající kandidáti fpr do senátu.

Ano správně - minulý čas :) a

Ano správně - minulý čas :) a jak dlouho ještě budou závadní? Do konce života? Jsou zvolení... oba... 

Jak dlouho budou "závadní"

Jak dlouho budou "závadní" pro reprezentaci v senátu, to je věc názoru každého, není to nic objektivního nebo legislativně daného. Článek nabízí ověřitelné informace, a v závěru trochu subjektivního hodnocení. Má-li kdokoliv pocit, že se tu toho objevuje málo pozitivního o FPR, může zde publikovat svůj článek se svým pohledem.

Mě na tom přijde zajímavá spíš jiná věc. V posledních měsících se mohutně diskutovalo a protestovalo stran funkce akademického senátu, a jeho důležistosti ve smyslu "reprezentace zájmu studentů". Připusťme, že vůbec existuje něco jako obecný zájem studentů. Budou lidé s osobnostním a životním profilem jako tito 2 kandidující za FPR takový obecný zájem studentů v senátu reprezentovat a hájit? 

Samozřejmě, za úmyslný

Samozřejmě, za úmyslný trestný čin budou "závadní" opravdu až do konce života. Navíc se netvařme, že by se snad obojí stalo bůhví jak dávno, jde jen o několik málo let.

Tak tak, hlavně nechápu,

Tak tak, hlavně nechápu, pokud má dotyčný přispěvatel nad tebou snahu něco změnit, proč nekandidoval do AS ZČU, ale pouze vykřikuje na diskuzi na Dione

Protože dotyčný přispěvatel

Protože dotyčný přispěvatel studuje Mgr. obor a žádného vykřikování si nejsem vědom.

Vážení, v roce 2008 se

Vážení,

v roce 2008 se skutečně stala věc, na kterou by nikdo z nás nebyl pyšný a ani já nejsem, nesu si svůj díl a zcela po právu. Ale necítím jakoukoliv povinnost se zpovídat komukoliv. Svým voličům velice rád a bez zábran vysvětlím za jaký čin jsem byl tehdy stíhán a byl odsouzen. Ať moji voliči posoudí, jaký jsem člověk. Nemám ani problém celou záležitost vysvětlit na schůzi akademického senátu. Ostatním je do toho s dovolením "kulový".

 

Další věc je legitimita mého mandátu, kdy jsem byl zvolen 21 hlasy z 223 možných - to není rozhodně žádná pevná půda pod nohama. 

21 kámošům z ius infinitum je

21 kámošům z ius infinitum je to fuk, zbytku fakulty a univerzity je do toho kulový. Jen tak dál Venco!

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Štve vás opisování obrázku? Dioné nabízí přihlášení pod ORION loginem! Každý student ZČU má tedy automaticky konto!
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.