Ať žijí duchové - kostel sv. Jiří v Lukové

Na radu kamaráda jsem navštívila kostel sv. Jiří v Lukové, kde BcA. Jakub Hadrava, absolvent bakalářského studia FDU (Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara) oboru sochařství, coby bakalářskou práci vytvořil sochy duchů, které zde žijí svůj vlastní příběh...

V obci Luková (poblíž Manětína) stojí už od roku 1352 kostel svatého Jiří. Tento kostel je dost rozpadlý, i ve střeše je pár děr a není divu - kostel totiž na konci 18. století vyhořel a i přes opravu už od roku 1968 chátrá (jak nám sdělil pan Petr Koukl, který zde provádí návštěvníky). Tehdy se zde konal pohřeb, při kterém nešťastnou náhodou spadl na jednu z lavic obraz. Nikomu se naštěstí nic nestalo, ale klasické mše se zde od té doby nekonají. Na opravu kostela bohužel nejsou finanční prostředky, a i to byl jedním z podnětů pro BcA. Jakuba Hadravu. Jakub si jako téma bakalářské práce (se jménem "Má mysl") v roce 2012 vybral nejen zhmotnění duchů, ale hlavně také pomoc historickému bohatství.

S pomocí svých přátel zde vytvořil 32 soch duchů ze sádry, prostěradel, záclon a vody. Některé sochy stojí, jiné sedí a v popředí je i strašidelný páreček :). K tomu jsou dvě sochy nastříkané fosforeskujícím sprejem, takže v noci svítí.

Zdroj fotek: vlastní

Toto dílo je jedním ze čtyř dalších snah o záchranu kostelů - v rámci Plzeň 2015 totiž vznikl projekt Zaniklé a ohrožené kostely.

Cesta do Lukové, musím uznat, nic moc (sama jsem řídila a kombinace lesní cesty s obouchanou Fábií, mě moc nenadchla), neboť jsme si ji zkrátili přes blízký Domašín. Když přijedete ke kostelu, najdete na vratech telefonní číslo, na které zavoláte. Pan Koukl nám sdělil, že je do pěti minut tam, a také byl. Ukázal nám kostel, řekl nám něco o jeho historii, o projektu na záchranu kostela i o dalších plánech. Nezapomněl přidat historku o noční návštěvě dětského tábora. Prý do kostela zamknul manželku navlečenou do prostěradel, která poté děti JEMNĚ strašila houkáním a pohybováním. Pro ni samotnou prý ale posezení 20 minut ve studeném, tmavém kostelu nebyl žádný med - nedivím se :).

Petr Koukl nám také pověděl o statistikách návštěvnosti, přibližné cifře vybraných peněz (díky tomuto projektu se podařilo vybrat už přes sto tisíc korun), i o vesničce samotné. Člověk by nečekal, kolik lidí duchové do takového - promiňte mi ten výraz - "vidlákova" nalákají. O tom svědčilo i to, že nás při našem odchodu vystřídal další pár. Do kostela se na duchy ale přijíždějí podívat i cizinci!

Na závěr několik slov od autora, uvedených na oficiálních stránkách kostela: „Kostel jakožto místo, kde se člověk setkává s Bohem, se svým morálním učitelem, je místo, které je podle mého názoru primárně určeno k pěstování dobra v lidech. Fakt, že tyto stavby nyní zejí prázdnotou a chátrají, se promítá i do stavu dnešních lidí, kteří rovněž duševně chátrají a následně se rozpadají. Chtěl jsem na tuto problematiku upozornit a přimět náhodného pozorovatele zamyslet se nad tím, na jak významném místě právě stojí."

Proto i vy neváhejte zavítat za duchy a přispět na záchranu jejich domova!

BcA. Jakuba Hadravu se mi bohužel nepodařilo kontaktovat. Pokud na něj někdo z Vás má nějaký aktuální kontakt, napište ho, prosím, třeba do komentáře, abych mohla článek obohatit o rozhovor s ním. Děkuji, Lada Zadranská.

Váš hlas: Žádná Průměr: 5 (3 x hlasováno)