Zpoplatněny upomínky při včasném nevrácení knížek do knihovny

V souvislosti s přijetím nového Knihovního řádu ZČU došlo od 1. října k určitým změnám při vyměřování poplatků v případě včasného nevrácení vypůjčené literatury.Zatímco dosud byla částkou 250 Kč zpoplatněna až 3. upomínka zasílaná nejdříve 25 pracovních dnů od uplynutí výpujční lhůty, nyní se bude platit již za 1. upomínku zasílanou při překročení výpujční lhůty o 5 pracovních dnů. Poplatek byl stanoven na 100 Kč. Stejnou částkou bude zpoplatněna i případná 2. (následuje nejpozději 10 pracovních dnů po 1.) a 3. (opět nejméně 10 pracovních dnů po 2.) upomínka. Pokud student nereaguje ani na 3. upomínku, může Univerzitní knihovna (UK) začít vymáhat vrácení knih a zaplacení vzniklých poplatků soudní cestou.

Uvedené opatření pravděpodobně vychází ze snahy zabránit případům, kdy se studentovi v některých případech vyplatilo nevrátit vypůjčenou knížku i několik týdnů po uplynutí výpůjční doby, protože první dvě upomínky byly bezplatné a poplatek z prodlení poměrně nízký. Je tedy třeba dávat větší pozor na výpůjčky, aktuální údaje o nich si každý student může najít v on-line katalogu Univerzitní knihovny, přihlašovací jméno i heslo je rodné číslo bez lomítka (heslo je samozřejmě vhodné si změnit). Rovněž je vhodné uvést ve svém osobním nastavení e-mail, na který vám bude knihovna posílat upozornění na blížící se konec výpujční lhůty.

Beze změny zůstává poplatek z prodlení, který je stanoven na 1 Kč za každý den za každý vypůjčený kus. V platnosti zůstává rovněž pravidlo, že v případě knih vypůjčených takzvaně přes noc se platí 50 KČ za kus a den. V případě ztráty vypůjčené knihy je třeba tuto skutečnost hlásit, o způsobu náhrady rohoduje v souladu s pravidly uvedenými v Knihovním řádu ředitelka UK či vedoucí příslušné odborné knihovny.

Váš hlas: Žádná Průměr: 3 (2 x hlasováno)