Zpoplatněny upomínky při včasném nevrácení knížek do knihovny

V souvislosti s přijetím nového Knihovního řádu ZČU došlo od 1. října k určitým změnám při vyměřování poplatků v případě včasného nevrácení vypůjčené literatury.Zatímco dosud byla částkou 250 Kč zpoplatněna až 3. upomínka zasílaná nejdříve 25 pracovních dnů od uplynutí výpujční lhůty, nyní se bude platit již za 1. upomínku zasílanou při překročení výpujční lhůty o 5 pracovních dnů. Poplatek byl stanoven na 100 Kč. Stejnou částkou bude zpoplatněna i případná 2. (následuje nejpozději 10 pracovních dnů po 1.) a 3. (opět nejméně 10 pracovních dnů po 2.) upomínka. Pokud student nereaguje ani na 3. upomínku, může Univerzitní knihovna (UK) začít vymáhat vrácení knih a zaplacení vzniklých poplatků soudní cestou.

Uvedené opatření pravděpodobně vychází ze snahy zabránit případům, kdy se studentovi v některých případech vyplatilo nevrátit vypůjčenou knížku i několik týdnů po uplynutí výpůjční doby, protože první dvě upomínky byly bezplatné a poplatek z prodlení poměrně nízký. Je tedy třeba dávat větší pozor na výpůjčky, aktuální údaje o nich si každý student může najít v on-line katalogu Univerzitní knihovny, přihlašovací jméno i heslo je rodné číslo bez lomítka (heslo je samozřejmě vhodné si změnit). Rovněž je vhodné uvést ve svém osobním nastavení e-mail, na který vám bude knihovna posílat upozornění na blížící se konec výpujční lhůty.        

Beze změny zůstává poplatek z prodlení, který je stanoven na 1 Kč za každý den za každý vypůjčený kus. V platnosti zůstává rovněž pravidlo, že v případě knih vypůjčených takzvaně přes noc se platí 50 KČ za kus a den. V případě ztráty vypůjčené knihy je třeba tuto skutečnost hlásit, o způsobu náhrady rohoduje v souladu s pravidly uvedenými v Knihovním řádu ředitelka UK či vedoucí příslušné odborné knihovny. 

 

Váš hlas: Žádná Průměr: 3 (2 x hlasováno)

Komentáře

Co takhle kdyby knihovna

Co takhle kdyby knihovna nasadila jednotné přihlášení (ORION)! Už to má i menza.

A přihlašovat se podle rodného čísla? To se můžu přihlásit za kohokoliv kdo se kdy přihlásil přímo v knihovně. Proč? Protože uživ. jméno i heslo je stejné. A našeptávač prohlížeče si uživatelské jméno pamatuje... Není nad to si vybrat ;)

Viva bezpečnost!

Není nad to si heslo změnit!

Není nad to si heslo změnit!

Přeji pěkný den, přihlašování

Přeji pěkný den,

přihlašování do knihovnického katalogu Aleph je v současné době nastaveno na rodné číslo bez lomítka. Všem studentům doporučujeme právě z důvodů bezpečnosti si hned po prvním přihlášení změnit svůj PIN. 

Nutnost napojení na jednotné konto si uvědomujeme a pracujeme na tom. Z grantových prostředků se nám podařilo v letošním roce zakoupit modul, který by tuto realizaci umožňoval. Možná jste již zaznamenal novou přihlašovací obrazovku v Alephu, která je prvním krokem k jednotnému přihlášení studentů a učitelů ZČU prostřednictvím WebAuth. Do konce roku by přihlašování přes WebAuth mělo být zrealizováno.

Radka Tichá

Univerzitní knihovna

"novou přihlašovací obrazovku

"novou přihlašovací obrazovku v Alephu" ... To je také kapitola sama o sobě...

Situace. Chci se podívat co máte v knihovně za knížky.

1) jdu na knihovna.zcu.cz (kde jinde bych měl hledat, než v knihovně)

2) kliknu na odkaz online katalog (určitě by měl být výraznější)

3) odkazuje to na aleph.zcu.cz (proč? Chci knihovní katalog, tak snad zůstanu na knihovna.zcu.cz)

4) skončim na otik.uk.zcu.cz - (jakto, když odkaz ukazoval jinam?) Je to naprosto nelogické a matoucí. Vůbec netuším co je otík, ani proč jsem se tam objevil. Pokud to musí být na různých doménách, proč né "knihovna.zcu.cz/katalog" nebo "katalog.knihovna.zcu.cz".

Že se server jmenuje aleph nebo otík, je návštěvníkovi úplně jedno. 

"Uvedené opatření

"Uvedené opatření pravděpodobně vychází ze snahy zabránit případům, kdy se studentovi v některých případech vyplatilo nevrátit vypůjčenou knížku i několik týdnů po uplynutí výpůjční doby, protože první dvě upomínky byly bezplatné a poplatek z prodlení poměrně nízký."

Ať jdou do háje, přesně tohle jsem dělal s učebnicema... Undecided

Toto je kvalitní názor

Toto je kvalitní názor Cool

If you are looking for

If you are looking for Managed WordPress Hosting that is isolated from other users on the server, We provides you with everything for which you have been waiting for. Our hosting is built on a blazing-fast SSD latest hardware That's Highly tuned for optimum performance. The hosting includes the latest WP version, plugins, themes, automated daily backups, anytime money back, 99.97% uptime and 24x7 support.

 

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Štve vás opisování obrázku? Dioné nabízí přihlášení pod ORION loginem! Každý student ZČU má tedy automaticky konto!
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.