Digitální nomádství

Že nejde kariéra a cestování dohromady?

Mnozí z nás se obávají, že po nástupu do práce nám nezbyde žádný čas ani možnosti k cestování. Že budeme od rána do večera „trčet“ v kanceláři, těm šťastnějším z nás se možná podaří vyjednat si částečný home office. Pak jsou tu ale ještě digitální nomádi, kteří práci a cestování skloubili a pracovat mohou prakticky odkudkoliv – naopak potenciál jiné země ke své práci naplno využívají. Já vám v tomto článku jejich styl života přiblížím společně s některými z nich, se kterými jsem měla tu možnost se setkat.       (10 minut čtení)

 

Termín „digitální nomád“ jsem poprvé slyšela na svém Erasmu v Las Palmas, hlavním městě Kanárských ostrovů. Právě zde jsem se seznámila s některými mladými Čechy, kteří zde tráví několik měsíců ročně, důvodem může být nepřízeň počasí v domovině, čerpání inspirace z nového prostředí, kultury a lidí, či úspora životních nákladů (např. Thajsko). Práce odkudkoliv mě zaujala, hlavně proto, že jsem tuto destinaci přijala za druhý domov, takže jsem se chtěla o této možnosti zaměstnání dozvědět více.

Digitální nomádi pracují většinou jako programátoři, online marketéři, copywriteři, překladatelé, grafici či fotografové. Existují ale i méně tradiční zaměstnání, jako jsou pokeroví hráči, virtuální asistenti, kouzelníci, nebo recenzenti hotelů či restaurací. Většina z nich má živnost, existují však i tací, kterým jejich zaměstnavatelé poskytují několikrát do roka „volnost“, takže mohou vycestovat a pracovat jinde, než v kanceláři či doma (to by byl home office), klidně i na chatě v ČR. Někteří pracují z hotelu, jiní dávají přednost kavárně nebo coworkingovému centru. Není to jen práce, je to způsob života.

Pracovat s výhledem na moře a „po práci“ navštěvovat ty nejkrásnější destinace se může zdát jako „dream come true“, nicméně nezapomínejme, že to skýtá tvrdou práci, zodpovědnost, ale rovněž nejistotu. Abyste si takové cestování mohli dovolit, musíte skutečně pracovat, je tedy nutné si efektivně plánovat svůj čas, neprokrastinovat, k čemuž může vlastní nastavení pravidel často lákat. Jednou z důležitých vlastností je také přizpůsobivost – měníte-li destinace, mění se rovněž lidé kolem vás, jazyk, kultura, ale rovněž i vaše náklady. Při častém cestování musíte mít v malíku veškerý svůj rozpočet, plánovat nákup letenek a ubytování, ale rovněž řešit nutnou byrokracii jako je pojištění, daně, někdy i návštěva lékaře. V případě ztráty či odcizení dokladu je navíc řešení této situace mnohem více stresující a náročnější, než v domovině. Digitální nomádi často cestují jen s příručním zavazadlem, je tedy nutné vystačit s málem, zvyknout si na cizí prostředí, které si málokdy zvelebíme nákupem vlastních bytových doplňků, dekorací či nábytku. Druhou věcí pak zůstává, co během naší nepřítomnosti uděláme s ubytováním doma, zda jej pronajmeme přes Airbnb, jak vyřešíme poštu apod.

 

Lukáš Morávek

Po dokončení VŠ založil v roce 2015 na základě své diplomové práce B2B startup Increver.com na zvyšování tržeb webů, díky propojení poznatků z aplikovaných neurověd a velkých dat. O pár měsíců později vycestoval jako digitální nomád do zahraničí, odkud projekt nyní řídí jako místně nezávislou firmu se svým týmem, pracujícím na dálku z různých zemí světa. Více o něm naleznete na webu www.moraveklukas.cz.

Linda Nezhybová

Linda vystudovala Multimédia v ekonomické praxi na VŠE v Praze, již při studiu začínala s vlastními projekty a snažila se pracovat na volné noze. Momentálně vyučuje grafiku formou online kurzů, vede vlastní blog, ale také pořádá „tábor“ pro digitální nomády. Nyní se nejvíce věnuje vlastnímu projektu Psaní Hravě. Více se o ní můžete dozvědět na jejích stránkách http://www.lindula.cz.

 

Kolik ti je let, jak dlouho jsi digitální nomád, co máš za práci?

Lukáš: Je mi 27 let a ‚diginomádím‘ hlavně poslední 2 roky. Řídím vlastní B2B startup Increver.com na zvyšování tržeb webů, čehož dosahujeme pomocí ‚chytrých změn‘ v grafice, textech a dalších součástech webů, a to propojením poznatků z aplikovaných neurověd a velkých dat.

Linda: Mně je 25 let a digitální nomádkou jsem již 3. rokem. Začínala jsem jako freelancer, kdy jsem dělala hlavně na zakázku, teď kromě této práce dělám převážně na svých projektech – jedním z nich je například PSANÍ HRAVĚ, online aplikace pro výuku psaní všemi deseti, dále mám pak svůj cestovatelský blog Nomádka, kde píšu o svých cestách a různé rady a tipy. Také organizuji týdenní NomadCamp pro všechny, co si chtějí digitální nomádství vyzkoušet na vlastní kůži, pochytit zkušenosti od ostatních či se podělit o své vlastní. V neposlední řadě mám pak online kurzy grafiky.

 

Jak jsi se o digitálním nomádství dozvěděl/a? Proč ses jím rozhodl/a být? Jak jsi s realizací začal/a?

Lukáš: Vždy mě fascinovaly neuvěřitelné možnosti internetu a hlavně jeho výhoda v tom, že přes něj můžete pracovat odkudkoli. Protože jsem od 15 let tvořil weby ze svého studentského pokoje, aniž bych se s klienty setkával osobně, byl jsem si jistý, že pracovat pouze online je možné a nezáleží na tom, zda sedíte u stolu doma v Česku nebo na Kanárech. Pak už jsem jen čekal na dokončení VŠ, s tím spojenou volnost a možnost se do toho pustit naplno. Moře, pláž, léto po celý rok, poznávání nových kultur, neotřelé zážitky a všechno to ostatní, co je už teď součástí mého života, jsem považoval za mnohem lákavější, než trávit další roky v Česku. Prvním zásadnějším krokem bylo určení města, do kterého se dlouhodoběji přesunu, abych měl konkrétní cíl. Po zajištění stabilního finančního příjmu díky základně trvalých klientů – kterou jsem postupně budoval několik měsíců – jsem si pak během pár dní pořídil notebook, letenku a následně vyrazil.

Linda: Mě na myšlenku nesedět 8 hodin v kanceláři přivedl můj přítel. Došlo mi, že chci také od života víc, takže jsem již při studiu začala formovat nějaký podnikatelský plán. Začínala jsem s e-shopem s kšandami KšandyLindy, který stále provozuji, a snažila jsem se o podnikání dozvědět více. Velkou výhodou začátků při studiích jsou slevy na daních, ale nalézt můžete i různé soutěže a projekty, třeba právě od vaší školy. Hodně mi pomohly kurzy na Naučmese.cz a plně využívám navolnenoze.cz – portál nezávislých profesionálů.

 

Jak to máš s prací (živnostník/něco jiného), odkud pracuješ, jak sis nastavil/a pravidla? Co ke své práci potřebuješ?

Lukáš: Aktuálně ještě pracuji na živnost, ale plánuji založení firmy. Jednou ze zvažovaných možností je i estonská e-Residence. Nejraději a nejčastěji pracuji z ‚home officu‘, někdy ze sdílených kanceláří (coworkingů), z ‚business center‘ hostelů, z kaváren nebo jen tak z parku či pláže. Pracuji obvykle od pondělí do čtvrtka, zato ale kolem 15 hodin denně. V pátky a soboty pracuji jen ve speciálních případech a v neděli mám vždy vypnutý počítač. K práci potřebuji jen dobrý internet, notebook, stůl a židli J.

Linda: Já pracuji jako freelancer – contractor, dělám tedy pro své klienty na zakázku. Hodně mě ale zaměstnávají i vlastní projekty. Co se pracovní doby týče, většinou pracuji od pondělí do pátku, ale hodně se to různí. Někdy vynechám jeden den a pracuji pak o víkendu, někdy pracuji 8 hodin, jindy třeba 3, podle toho, co potřebuji udělat. Zpravidla se ale snažím respektovat pracovní dny. Většinou pak pracuji z daného ubytování, někdy i z coworkingu.

 

Které země jsi už navštívil/a, je některá, do které se vracíš? Jsou nějaká místa, která nedoporučuješ a proč? Podle čeho volíš své destinace?

Lukáš: Momentálně upřednostňuji z mnoha důvodů evropské destinace. Začátkem roku jsem byl na Kanárských ostrovech v Las Palmas, nyní pobývám ve španělské Valencii a počátkem léta se plánuji přesunout do portugalského Porta, což jsou mimochodem města, která patří v rámci Evropy mezi nomády k nejoblíbenějším. Předtím jsem na dálku pracoval třeba z maďarské Budapešti, chorvatského Splitu nebo Švýcarska. Ve Valencii jsem již podruhé – tu si prostě zamilujete a nebudete ji chtít opustit. Líbilo se mi na všech místech, ale to i proto, že byly předem pečlivě vybrány. Destinace volím dle detailních parametrů a žebříčků měst na NomadList.com, informací o místních cenách dle Numbeo.com a možností výhodných letenek, nejčastěji dle Azair.com. Vedle toho záleží na dojmu z fotek a videí destinací, které si předem prohlédnu na internetu.

Linda: Na žádnou destinaci, kterou bych nedoporučovala, jsem ještě nenarazila. Jinak jsem toho procestovala spoustu, na půl roku jsem byla třeba v jihovýchodní Asii (Bali, Vietnam, Thajsko). Las Palmas je poměrně oblíbenou destinací digitálních nomádů, já třeba jsem tu již potřetí (poprvé před 2 lety).

 

Je nutné umět jazyk dané země, kam vyrážíš, znát nějaké právní předpisy apod.?

Lukáš: Z mé zkušenosti ani jedno není nutné, pokud počítáme se standardním dodržováním místní legislativy, případně vízovými pravidly dané země a podobnými nezbytnostmi. Znalost jazyka je samozřejmě výhodou, ale určitě to není překážkou k tomu, abyste vyrazili. Vše ostatní si doplníte průběžně, pokud to bude skutečně třeba.

Linda: Já osobně si myslím, že angličtina je základ. Ostatní se člověk naučí tak nějak za pochodu, určitě je ale fajn nastudovat si nějaké fráze, abyste byli schopní objednat si alespoň pití. Myslím, že i místní pak na vás nahlížejí trochu jinak, než „jen“ jako na turistu.

 

Jak často jezdíš do České republiky? Jak to máš vyřešené s bydlením doma a trvalým bydlištěm, poštou?

Lukáš: Více méně jednou ročně na pár měsíců. Dočasně pobývám ve svém původním pokoji v bytě rodičů, kde mám stále hlášeno i trvalé bydliště. Na přebírání pošty, návštěvy úřadů a podobné záležitosti mám s příslušnými lidmi uzavřeny plné moci, v ostatních případech využívám elektronické komunikace.

Linda: Já jsem v ČR v pronájmu, momentálně je v našem bytě můj partner. Snažím se ale moc neusazovat a věci mám tak většinou u rodičů či u kamarádů. Když jsme vycestovali s přítelem, podařilo se nám najít jiné digitální nomády, kteří na tu dobu bydleli u nás v bytě v Praze, což bylo moc fajn. Co se pošty týče, trvalé bydliště mám u rodičů, přičemž mamka má mou plnou moc. MUST HAVE je každopádně datová schránka, kterou si můžete zdarma vyjednat na poště a úřady pak mají povinnost vám sem posílat dokumenty, nicméně zprostředkovatelem je stále pošta. Pokud jste podnikatel, musíte mít ještě druhou zvláštní pro finanční úřad pro podnikatele. Do ČR jinak jezdím poměrně nepravidelně, po mé půlroční cestě po Asii jsem pak třeba byla tři čtvrtě roku v Čechách, ale skutečně se to různí.

 

Podle čeho se rozhoduješ, kam a na jak dlouho pojedeš? Jak vyhledáváš ubytování?

Lukáš: Hlavní rozhodovací ‚čtyřkou‘ je aktuální nálada, počasí v destinaci, kvalita internetu a finanční nákladnost na život v daném místě. Krátkodobější ubytování na dny až týdny objednávám přes weby jako Airbnb.com, Trivago.com, Booking.com a další. Dlouhodobější ubytování v řádech měsíců nejraději poptávám přímo u místních – kontakty na ně získávám buď z lokálních inzertních online serverů nebo ze specializovaných skupin na Facebooku.

Linda: Já dám většinou na doporučení, sleduji různé FB skupiny a hlavně tedy Nomad List. S ubytováním mám nejlepší zkušenost takovou, že je dobré najít si na první noc Airbnb a poté hledat na místě, případně se dopředu domluvit s jiným digitálním nomádem z dané destinace díky facebookovým skupinám.

 

Necítíš se někdy osaměle? Cestuješ s někým, či se v daném místě setkáváš s ostatními digitálními nomády, existuje nějaká komunita?

Lukáš: Nikdy. Vždy jsem se během prvního dne až dvou na novém místě seznámil s novými lidmi – ať už na hostelu, na setkání digitálních nomádů nebo jiných akcích, jako jsou Couchsurfing Meetupy. Cestuji sám, a to samé doporučuji i ostatním. Díky tomu zažijete ještě více nevšedních situací a potkáte řadu zajímavých lidí, což se vám nestane tak často, držíte-li se stále po boku někoho dalšího. Diginomádských komunit je celá řada. V populárnějších destinacích existují místní organizace pořádající různá setkání – nejjednodušší způsob je si vyhledat jejich skupiny na Facebooku. Celosvětových komunit je také několik, ale začněte s tou kolem NomadForum.io a sesterských projektů.

Linda: Spíše necítím. Za dobu mého cestování jsem zažila jen jednu smutnou chvilku, ale vědomí, že můžu kdykoliv odjet zpátky domů, mi dost pomohlo. Navíc na svých cestách poznávám nové, zajímavé lidi, komunita nomádů je skutečně obrovská, a pokud je člověk komunikativní, sám pak většinou nebývá.

 

Byla nějaká situace, kdy sis řekl/a „mám toho po krk, končím s tím a jedu domů“?

Lukáš: To se určitě nestalo. Ale neznamená to, že během nomádění nezažijete také náročné chvíle, s čímž je třeba počítat a být na to připraven. Tím zásadním ale nakonec je, že to přesto všechno stojí za to.

Linda: To se mi nikdy nestalo.

 

Co bys našim studentům doporučil/a, pokud je digitální nomádství zaujalo a chtěli by se o něm dozvědět více, či se přímo stát digitálním nomádem?

Lukáš: Začíst se do článků o ‚digitálním nomádství‘ na internetu, a to včetně těch zahraničních, nebo se třeba zúčastnit stejnojmenného kurzu Adama Marčana na Naučmese.cz. Jak se o nomádství budete více zajímat, začnete si být jisti tím, že je to reálné a i vy můžete procestovat svět, zatímco pracujete, a mít pak ve stáří o čem vyprávět. Za zásadní považuji volbu práce, kterou budete na dálku poskytovat – a jejíž nalezení se zdá být pro většinu lidí největší výzvou. Doporučuji o ní proto začít přemýšlet a prozkoumávat vhodné možnosti co nejdříve. Napoprvé můžete také zkusit vycestovat jen na dva, tři týdny a sami zjistíte, co se stane. Nejspíš budete litovat, že jste do toho nešli dřív a začnete plánovat, kam vyrazit příště a na delší dobu. Vrátit se můžete vždy, zato zkušenost a zážitky vám nikdo nevezme.

Linda: Já bych určitě doporučila stejný kurz od Adama Marčana na Naučmese, anebo dorazit na můj kurz. Hlavně zkuste začít dělat něco online – online svět je úžasný v tom, že pokud chcete, tak se lze vše naučit. Můžete si navíc vyzkoušet nomádění na NomadCamp, který se koná od 1. do 8. srpna a bude zde spoustu zajímavých lidí. Rozhodně také není na škodu obklopit se podnikatelskou komunitou, nebo se začíst do magazínu Forbes.

 

 

Za Dioné Lada Zadranská

Přidej komentář jako první k "Digitální nomádství"

Zanechte komentář