Jabber

jabber(at)dione.zcu.cz

Jabber server na dione je nejstarší veřejný server v České republice. Jeho vznik zapříčinila úvodní striktní politika připojení kolejí. Kromě webu nebyla povolena žádná služba mimo správu univerzity. V době rozmachu různých kecálků jsem nainstaloval jabber server na dione a dohodl se na uvolnění portu pro tuto službu.

Jabber server na dione používá relativně malá skupina (cca 100 aktivních uživatelů), ale počet účtů velmi rostl (až na 27 tis). To nakonec vedlo k nestabilitě a tak jsem byl nucen přistoupit k restrikcím. Registrace ja možná jen přes registrační web.

Zde si také můžete změnit heslo nebo zrušit účet. Proti tomu byla zakázána registrace přímo v jabber klientovi, aby bylo zabráněno vytváření generovaných účtů roboty. Možnost změny hesla z klienta zůstala ponechána.

Dále jsem zapnul automatické rušení účtů, které nebyly použity více než rok. Průběžně se snažím zablokovat účty, které jsou podezřelé z toho, že byly založeny robotem. Jediným vodítkem je název účtu, proto jsem zablokoval všechny, které měly více než 20 znaků nebo ty, které obsahovaly jiné než alfanumerické znaky. Pokud jsem někomu zablokoval regulérní účet, může mě kontaktovat a účet obnovím, pokud to nebude déle než 1 rok.

Cílem serveru je poskytnout malou, ale funkční službu, kterou lze snadno využívat a lze se na ni spolehnout. V současnosti je komunikace šifrována, k čemuž je používán certifikát vydaný certifikační autoritou (není to self-sign certifikát).

Dlouho jsem nechával pravidla na jabber serveru velmi volné, bohužel znežívání dosáhlo takové míry, že nebylo již dále únosné.

Pokud neznáte Jabber, můžete zavítat na českou Jabber Wiki, vybrat si klienta, server, připojit se a přidat si přátele. Jabber je otevřený protokol, který umožňuje využívat poskytované služby na ostatních jabber serverech a má propojení i do ostatních „kecálkových“ sítí (irc, icq, msn, yahoo, atd.).

Český server Jabbim.cz poskytuje mnoho služeb, některé zdarma (aktuální počasí, televizní program, atd.) a některé prémiové za poplatek (možnost ukládání dat, posílání SMS, facebook, skype, twitter, icq, atd.). Vývoj, provoz a správa jakéhokoliv projektu není zadarmo. Jabber serveru na dione se věnuji ve volném čase, kterého je žalostně málo. Funkcionalita tak vychází převážně z mých vlastních potřeb. Pokud vás zaujala „konkurence“, vůbec se nebudu zlobit. Ba naopak, budu rád, pokud je navíc podpoříte.

jabber:list@dione.zcu.cz