Kdy cestovat, když ne právě teď?

Od soboty 1. září 2018 čeští dopravci díky vládnímu nařízení celostátně zlevňují jízdné pro seniory, žáky a studenty. Slevu neuvěřitelných 75 % si můžete snadno zajistit i vy! Jak a kde všude můžete slevu získat, se dozvíte v následujícím článku.

Troufám si říci, že většina studentů, kteří jezdí vlakem/autobusem minimálně, o této slevě nemá ani potuchy. A pokud něco zaslechli, myslí si, že se jich to stejně netýká, protože sleva náleží pouze dojíždějícím. A to je omyl!

Kromě drastické slevy totiž přichází změna v používání žákovských a studentských průkazů. Nově mohou žáci a studenti od 6 do 26 let tuto oranžovou kartičku s fotkou využít i o prázdninách. Toto rozhodnutí stoprocentně kvitují hlavně studenti VŠ, kteří skládají zkoušky poslední zkouškový týden, tedy na konci srpna. Hlavní výhodou je ale také platnost průkazu nejen na trase dojíždění (z místa bydliště na místo studia), ale na všechny linky!

Výsledek obrázku pro žákovský průkaz
Zdroj: Jak získat žákovský průkaz [online]. In: . [cit. 2018-10-15]. Dostupné z: https://www.jaktak.cz/jak-ziskat-zakovsky-prukaz.html

Jak a kdy si žákovský průkaz zařídit?
Oranžový žákovský průkaz si doporučuji nechat vyhotovit za předpokladu, že nemáte průkaz ISIC. Málokterému dopravci totiž JIS karta coby doklad studenta stačí (po mně všude chtěli ISIC či právě žákovský průkaz). Zařízení je navíc skutečně jednoduché. Nevyplněný žákovský průkaz si za 2 Kč koupíte na autobusovém či vlakovém nádraží. Vyplníte jméno, příjmení a datum narození a zanesete průkaz na studijní oddělení vaší fakulty. Tam vám kartu potvrdí, případně poradí s datem platnosti. Poté kartu s průkazovou fotkou donesete zpět k pokladně nádraží, kde zaplatíte poplatek 50 Kč, kartu ověří a potvrdí razítkem, podpisem a přelepením fólie. Já natrefila na milého pána, který mi „zabělítkoval“ trasy a poradil s datem platnosti. Celé zařizování vás tedy bude stát 52 Kč, průkazovou fotku, dvě cesty na nádraží a jednu cestu na studijní oddělení.

Jako důkaz, že se vám těchto pár menších pochůzek skutečně vyplatí, vám může být můj páteční výlet vlakem s Českými drahami do Českých Budějovic. Jelikož cestuji častěji, mám i IN 25 (25% sleva na jednosměrné jízdenky). Filuty zklamu, v tomto případě 25 % + 75 % se skutečně nerovná 100 %, že bych jezdila zdarma. Přítel vlastní tutéž kartičku, takže porovnání bylo snadné. On platil za jednosměrnou jízdenku 2. třídou 99 Kč (superakční jízdenka na konkrétní vlak, na jakýkoliv vlak na uvedené trase v rámci platnosti jízdenky by platil 147 Kč), pro mě byly ceny 39 Kč (pro jakýkoliv vlak 49 Kč). Je jasné, že sleva ze žákovského průkazu neplatí pro jízdenky do 1. třídy.

V případě jízdy s ČD z Plzně hl. n. do Prahy hl. n., ceny za jednosměrnou jízdenku do 2. třídy by byly následující (v závorce cena neakčních jízdenek):

Beze slev – 95 Kč (105 Kč)
IN25 – 75 Kč (84 Kč)
Žákovský průkaz – 23 Kč (26 Kč)
IN25 + Žákovský průkaz – 23 Kč (26 Kč)

Z cen je vidět, že byť jen na jednu jízdu do Prahy se žákovský průkaz studentovi vyplatí. Průkaz má navíc platnost až 1 rok. Naopak IN25 se studentům už tolik nevyplatí (až na výhody nesouvisející s cenou jízdenky), v průběhu studia tedy není nutné si kartu pořizovat.

Jak již bylo zmíněno na začátku článku, až na malé výjimky (dopravci si mohli linky, na které slevy uplatní, sami zvolit) je sleva 75 % celoplošná. Platí tedy i pro PMDP (ovšem pouze pro vnější zóny), FlixBus, Eurolines (kdo má O2, může získat navíc slevu až 25 %) a další dopravce. A to i přesto, že ne všichni mají slevu uvedenou na oficiálních stránkách (jako např. FlixBus zmiňující slevu 25 %, ale po komunikaci přes FB jsem se dozvěděla o 75% slevě). Je-li vám tedy pod 26 let a studujete, právě teď je ten správný čas alespoň částečně cestovat a poznávat svět. Minimálně tu naši zemi určitě!

A co vy? Hodláte uplatnit slevy, dokud můžete? Byl pro vás tento článek užitečný? Pochlubte se nám do komentářů či na FB.

Zdroj úvodního obrázku: Česká Tisková Kancelář [online]. In: . [cit. 2018-10-15]. Dostupné z: https://www.ctk.cz/

Přidej komentář jako první k "Kdy cestovat, když ne právě teď?"

Zanechte komentář