Stáž v Německu u společnosti ZF Friedrichshafen AG

Studentka Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni Bc. Eva Brabcová se rozhodla na konci prvního navazující ročníku vyjet na placenou stáž do Německa. Proč si vybrala studium matematiky, jak se o stáži dozvěděla, co si musela zařídit předem, jak dlouhou dobu strávila u vybrané společnosti a jak ji stáž obohatila, se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Studentka Bc. Eva Brabcová se rozhodla pro studování matematiky na střední škole. Matematika bylo to, co jí bavilo a šlo. Nastoupila do bakalářského programu Obecná matematika s plánem, že její navazující studium bude obor Matematické inženýrství. Nicméně, jako pro mnoho z nás, se zrušila akreditace i jejího vybraného programu a přijatelnou volbou jí zbyl navazující obor Matematika.

 

autor: Jan Fišer, V Dornierovo muzeu ve Friedrichshafenu, foceno 20.8.2017

autor: Jan Fišer, Zeppelinovo muzeum ve Friedrichshafenu, foceno 19.8.2017

Jak ses o stáži dozvěděla?

Dozvěděla jsem se to náhodou. O možnosti stáže nás informovali v ročníku na katedře matematiky (doc. Ing. Gabriela Holubová, Ph.D. spolu s Ing. Petrem Nečesalem Ph.D.). Ovšem společnost, kterou jsem si vybrala, vypisuje stáže na svých stránkách pravidelně a možnost psaní studentských prací u firmy také není neobvyklá.

Jakou firmu sis vybrala a na jak dlouho jsi vycestovala?

Strávila jsem 3 měsíce od srpna do října u společnosti ZF Friedrichshafen AG v Německu u Bodamského jezera. Stáž byla na téma Korelační kritéria pro porovnání dynamických a akustických dat (statistické zpracování a porovnání dat, vytvoření nástroje pro použití na ZF data). Téma mi bylo jistým způsobem blízké, ale o dané problematice jsem měla jen opravdu velmi přehledovou představu.

Proč ses rozhodla pro tuto stáž?

Před koncem prvního navazující ročníku se mi naskytla možnost vyjet na placenou stáž. Věděla jsem, že doktorským studiem pokračovat v budoucnu nechci (nebo alespoň primárně ne), takže jsem v tom viděla výbornou pracovní příležitost. Chtěla jsem také odjet na chvíli do ciziny sama. Podle mě je to nejlepší způsob, jak trénovat cizí jazyky a s těmi trochu bojuji. Byla tu i teoretická možnost, že téma stáže budu moci rozvinout do diplomové práce (to se povedlo, jak dopadne realizace se ještě uvidí).

Po návratu ze stáže jsi nastoupila do sedmého týdne semestru. Bylo to těžké?

Bylo těžké naskočit do rozběhlého semestru. Je třeba disciplinovanosti a jakmile se člověk vrátí, musí se dodělat vše, co bylo zameškáno. Já jsem toho naštěstí moc neměla a zvládla jsem vše mimo psaní diplomové práce, tam jsem pozadu.

Měla jsi domluvené téma diplomové práce před výjezdem na stáž nebo sis ho zařídila tam?

Jela jsem tam pouze na domluvenou stáž, ale od začátku jsem věděla, že možnost diplomové práce tu je. Měla jsem na katedře matematiky domluvené jiné téma, ale v průběhu stáže jsem se rozhodla pro diplomovou práci pro společnost ZF. Spolupráce probíhala v pořádku, vedoucí byl se mnou spokojený, a tak se dalo téma dohromady a vše se nakonec povedlo dohodnout (jak na univerzitě, tak i u společnosti ZF).

Co všechno sis musela zařídit předem a po příjezdu do Friedrichshafenu?

Na zařizování jsem toho moc neměla. Jediné důležité bylo ubytování. Měla jsem měsíc na to, abych si ubytování našla sama, nicméně mi společnost ZF poskytla seznam možných volných ubytování s informacemi a kontakty. Vzhledem k tomu, že se jedná o rekreační místo u Bodamského jezera a studentům v Německu ještě nekončil semestr, bylo to náročnější, ale nakonec jsem si ubytování zařídila. Předem jsem už pak jen musela odeslat podepsanou smlouvu a ve Friedrichshafenu se po příjezdu nahlásit na radnici. Všechno ostatní týkající se povinností obyvatel v Německu už je pak posíláno poštou (což zní jednoduše a systematicky, ale ve skutečnosti tomu tak úplně není). Na několikrát jsem obvolávala zprostředkovatele televize a rozhlasu, svozu odpadu, předávala další informace, které za mě hradil pronajímatel, dokonce jsem i stornovala neoprávněně požadovanou platbu, a než si vše zanesli správně do systému, už jsem se skoro s Friedrichshafen loučila. Nicméně jsem to zvládla a pak už jen stačilo přijít v první pracovní uvítací den do ZF. Na konci stáže jsem se jen odhlašovala na radnici.

Jak to na stáži chodilo?

V první uvítací den jsme hromadně obdrželi základní informace, poté se zaučovali v rukou svého vlastního vedoucího. Já jsem byla v kanceláři s dalšími pěti studenty. Ze začátku bylo pro mě těžké se naučit s novým softwarem Python a zároveň rychle pochopit teorii, co znamenají jednotlivá data a odkud se berou. Po týdnu jsem napsala svůj první použitelný program a po 14-ti dnech pochopila základy a začala na nich stavět. Postupně jsem práci rozvíjela a poslední měsíc už se jen věnovala doladění aplikace, zobrazení výsledků, GUI (grafickém uživatelském rozhraní) a dokumentaci, kterou jsem dodělávala ještě v listopadu doma.

Jak jste komunikovali? Byl to pro tebe problém?

Anglicky nebo německy. Záleželo na tom, jak dobře mluvíš. Já jsem v němčině nebyla tolik zběhlá, takže jsem komunikovala v angličtině. Anglicky v práci mluvili všichni výborně, takže rozumět nebyl nejmenší problém. Nejvíce jsem se obávala mluvení, nicméně mě mile překvapilo, že i já se domluvila bez problémů a po delší době už mluvila v cizím jazyce automaticky. S mým vedoucím jsme komunikovali v češtině.

Měli jste i mimopracovní aktivity?

Ano. Na co budu vždycky ráda vzpomínat, byly skvělé akce pořádané studenty ZF. Firma má svůj internetový portál, kde informují studenty o každodenních akcích. Některé výlety byly částečně dotovány firmou (např. výlet do Budapeště, do muzea ve Stuttgartu). U některých akcí jsme si hradili plnou výši my (bavorské večery, indické kuchyně, ranní pikniky, plachtění, plavby na lodi, bowling, tenis, fotbal a další).

Byla jsi spokojena s finanční stránkou?

Stáž mi pokryla veškeré náklady a ještě jsem si něco našetřila. Celkové náklady zahrnující pronájem bytu, ve kterém jsem měla zahrnut i pronájem kola, jídlo, cestování, atd., se pohybovaly kolem 700 EUR za měsíc. Výhodou bylo i to, že jsem dostávala příspěvek na bydlení od firmy.

Jaké máš celkové dojmy?

Když stáž skončila, vůbec se mi nechtělo odjíždět. Líbilo se mi prostředí u Bodamského jezera, práce u ZF mě bavila, poznala jsem opravdové přátele do nepohody a nechtělo se mi vracet do rozběhlého semestru a za povinnostmi do Česka. Nicméně se mi stýskalo po známých a příteli.

Skvělé bylo i to, že jsem byla umístěna do kanceláře s dalšími stážisty. Někteří němečtí, kteří vypracovávali BP nebo DP, ale i zahraniční jako já. Na konci jsme byli skvělá parta. V práci bylo možné si poslechnout diplomové práce ostatních, různé příspěvky, účastnit se webových konferencí či různých měření.

Na co naopak budu vzpomínat jako na těžkosti, je to, že ze začátku jsem se tam naopak cítila dost sama. Prvních pracovních 14 dnů bylo obtížných, protože jsem se neorientovala v problematice a neznala spoustu technických pojmů. V neposlední řadě účast na přednáškách a čtení odborného článku v němčině byly pro mě také náročné.

Komu bys stáž doporučila s jela by si na stáž znovu?

Kdybych se měla rozhodnout, zda na podobnou stáž vycestovat, záleželo by na podmínkách a okolnostech. Momentálně stáž nevyhledávám. Jela bych například v případě zaučení k plnému úvazku v budoucnu.

Stáž bych doporučila studentům navazujících programů – převážně mechanických, matematických, elektro, strojních a IT oborů. Nicméně i pro studenty ekonomických oborů jsou k dispozici stáže. Více informací naleznete zde.

Autor: Jan Fišer,U Bodamského jezera se sestrami, foceno 23.9.2017

Přidej komentář jako první k "Stáž v Německu u společnosti ZF Friedrichshafen AG"

Zanechte komentář