Žluté mikrotečky na dokumentech – víte o nich?

Víte o tom, že když si na tiskárně vytisknete dokument, může Vás najít tajná služba a to pomocí dekódování žlutých teček na papíře? Jsou schopni získat informace o sériovém čísle, datu a přesném čase tisku.

Můžete si pustit krátké anglické video o této problematice níže.

Zdroj: Youtube

O žlutých mikrotečkách se ví už od roku 2004, kdy časopis PC World publikoval článek o několika tiskárnách a kopírkách, které umí kódovat informaci o sériových číslech. Jedná se o okem neviditelné žluté tečky, které jdou lépe vidět pod modrým LED světlem a přiblížením mikroskopu a to až 60x, či upravením kontrastu v jistých grafických editorech (např. Photoshop). Pomocí různých útvarů a poloh žlutých teček lze dekódovat informaci o sériovém čísle tiskárny, datu a přesném času tisku. Tajným složkám to pomáhá při hledání pachatelů, kteří padělají dokumenty či vynáší tajné informace. Jen tajné složky znají klíč k dekódování různých výrobců tiskáren (vyjma společnosti Xerox) a mohou je v jistých případech použít. Existují však omezení.

Ne všechny tiskárny mají zakódovanou informaci ve formě žlutých teček. Týká se to především novějších barevných laserových tiskáren. Známí výrobci tiskáren jako Canon, Xerox, Toshiba, Ricoh, HP kóduje informace do každého dokumentu, někteří pomocí žlutých teček. Rozmístění žlutých teček může být kdekoliv na dokumentu – mezi textem, na okrajích, a jsou okem neviditelné. Miniaturní tečky lze vidět pod mikroskopem a po nasvícení modré LED svítilny (postačí i obyčejná). Stanou se potom lépe viditelnými.

Touto problematikou se zabývají vědecké ústavy po celém světě. V roce 2005 vědci z Americké Purdue univerzity ohlásili, že vyvinuli metodu, která umožní úřadům dokumenty vysledovat k dané tiskárně a to i bez skrytých kódů. Nezisková americká organizace Electronic Frontier Foundation (zkr. EFF) dohlíží na porušení práva v oblasti informačních technologií. Tato organizace prolomila kód u tiskárny výrobce Xerox a na svých stránkách popisují, jak reverzním kódováním přišli na klíč a také zveřejňují nástroj k dispozici.

Pomocí této technologie byli dopadeni mnozí pachatelé, kteří se snažili padělat bankovky ve Španělsku, ale také u nás v ČR. Avšak nejznámějším případem je vynášení tajných informací NSA Reality Winnerovou novinářům The Intercept.

Pokud si myslíte, že i Vaše tiskárna tiskne miniaturní žluté tečky, zkuste je najít!

Přidej komentář jako první k "Žluté mikrotečky na dokumentech – víte o nich?"

Zanechte komentář